VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní parky spočítají jeleny i návštěvníky

Šumava – Na společných přeshraničních projektech za téměř šest milionů euro pracují v současnosti Národní park Šumava a Národní park Bavorský les.

21.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Financovány jsou za pomoci 85procentních dotací z evropských fondů a zaměřeny jsou na rozvoj návštěvnické infrastruktury i na vědecký výzkum.

LESNÍ DÍLNA
Jením z projektů je „Lesní dílna“, což zahrnuje stavbu nové budovy se dvěma učebnami v areálu Střediska environmentální výchovy a informačního střediska NPŠ v Kašperských Horách. „Vznikne nové zázemí pro zážitkové výukové programy na téma přírodní a kulturní dědictví. Děti, ale i dospělí, si tam budou moci vyzkoušet například výrobu košťátek z březového proutí nebo pracovat s vlnou. Budeme se snažit dětem předvést, co kdysi vyráběli šumavští řemeslníci,“ přiblížila vedoucí středisek environmentální výchovy a informačních center NPŠ Martina Kučerová. Na bavorské straně vznikne „Lesní dílna“ v návštěvnickém centru NP Bavorský les Hans Eisenmann Haus v Neuschönau.

OCHRANA PŘÍRODY
Další projekty jsou zaměřeny na ochranu přírody. „V rámci jednoho z projektů chceme vytvořit společnou 3D mapu vegetace a tuto mapu srovnat se zjištěními o výskytu například tetřevovitých ptáků. Další projekt je zaměřen na zjišťování výskytu širokého spektra druhů od květin přes lišejníky až po ptáky a velké savce,“ uvedl příklady náměstek ředitele NPŠ a vedoucí odboru ochrany přírody Martin Starý.

HOUBY I JELENI
Jedním z projektů je také mapování výskytu hub na území obou národních parků s přesahem na české straně do hloubky území Plzeňského kraje i Jihočeského kraje, na německé straně až téměř k Dunaji a v jižní části Šumavy i do Rakouska. Nejnovějším projektem je pak sledování výskytu a migrace jelení zvěře. „Tento projekt je unikátní v tom, že jeho partnery jsou bavorské státní lesy a Lesy ČR,“ doplnil Starý. Výsledky vědeckých projektů budou dostupné i veřejnosti. „Plánujeme například vydání společných informačních materiálů, pro projekt výzkumu hub vytvoříme společnou webovou stránku,“ uvedl Starý.

Cílem dalšího ze společných projektů obou národních parků je zjistit skutečný počet návštěvníků Šumavy a Bavorského lesa a zjistit i to, co si o parcích návštěvníci myslí. „Výzkum bude zjišťovat, jak si návštěvníci Šumavu a Bavorský les užívají, co by si ještě přáli, aby tam bylo, co by si přáli, aby tam naopak nebylo. Pro nás budou výsledky tohoto průzkumu klíčové pro další rozhodování o tom, kam směřovat naše aktivity,“ vysvětlil ředitel NPŠ Pavel Hubený.

SPOLUPRÁCI SI CHVÁLÍ
Užší spolupráce mezi oběma parky funguje poslední tři roky. „Aby mohla takováto spolupráce existovat, je důležité, aby oba národní parky z hlediska mezinárodního hodnocení šly stejným směrem. Bavorský park deklaroval jasně, že jde směrem kategorie II IUCN, národní park Šumava to tak jasně nedeklaroval, spíše byla období, kdy říkal, že ne. A v takovém případě nelze čerpat finanční prostředky na společné projekty, protože managementy těch dvou chráněných území jsou pak zcela odlišné. My jsme tyto podmínky ale splnili,“ vysvětlil Hubený. „Spolupráce hlavně v posledních třech letech je skutečně plodná. Ze společných projektů mají velký užitek oba parky,“ zhodnotil ředitel NP Bavorský les Franz Leibl.

Autor: David Kojan

21.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kvůli nahlášené bombě evakuovali policisté část Prešovské

Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic (vlevo) se snaží přejít přes jabloneckého obránce Matěje Hanouska.

Kopic: S vedrem se musíme vypořádat

Minipozemek u Globusu možná čeká vyvlastnění

Plzeň - Pětašedesát metrů čtverečních je nutných pro západní okruh Plzně.  

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Plzeňský kraj – Hejtmanství začíná hledat lékaře pro nadcházející tři roky.

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Plzeňsko - Psal se pátek 17. února 2017, přibližně půl páté ráno, když Evě Spurné z Pernarce na severním Plzeňsku začaly kontrakce.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení