„Vláda neví, co činí. Živnostník platí pojištění za sebe i své zaměstnance. Navíc většina jeho výdělku jde na chod firmy. Pokud to opravdu projde, budu uvažovat o tom, že s živností skončím. Takhle už to nejde zvládat,“ komentoval zprávy Jan Balcar, který v Plzni podniká v kovovýrobě.

„Situace je čím dál tím horší. Už teď jsem musel propustit posledního zaměstnance,“ stěžuje si další z živnostníků.

Podle provozovatele plzeňské taxislužby Jiřího Augusty by zvýšení odvodů pojistného nemělo být tak likvidační, že by hned firmy začaly krachovat. „Ale samozřejmě zátěží pro živnostníky je mnoho a každá další navíc je špatná,“ konstatuje. Vzhledem k předvolebním slibům prý očekával lepší podmínky pro podnikání. „Vzhledem k tomu, jaké strany jsou ve vládě, očekával bych trochu něco jiného. Ale byly to jen předvolební sliby. Chápu však, že šetřit se musí,“ dodává.

Kalousek se ale snaží veškeré jejich obavy mírnit. „Rád bych živnostníky uklidnil, TOP 09 ani ministerstvo zdravotnictví nechce porušit svůj slib. Naopak, naší snahou je snižovat jejich administrativní zátěž, a tím také podporovat podnikání a tvorbu pracovních míst,“ uvedl Kalousek. I když by se zdravotní pojištění živnostníků zvýšilo, jejich celkové odvody by podle něho nenarostly. Snížila by se totiž zároveň daň z příjmů.

Živnostníci platí v současné době nižší zdravotní a sociální pojištění než zaměstnanci. „Pokud se jejich odvody zvýší, bude to mít zásadní vliv na jejich práci. Není to žádná kosmetická změna,“ sděluje předseda Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík. Opatření by prý nejvíce postihla střední třídu, kterou tvoří právě i živnostníci. „Je to proti tomu, co deklarovaly předchozí vlády, tedy že by se tato třída měla posílit,“ dodává.

Nebezpečí ale podle něho tkví i v něčem jiném. „Živnostníci jsou schopni si sami poradit a nezatěžují tak sociální systém. V případě, že se jejich situace zhorší, mohou si někteří říct, že už se jim to nevyplatí a živnost raději pozastaví a že pro ně bude snadnější pobírat podporu a občas si načerno udělat nějakou fušku. To je samozřejmě špatně,“ vysvětluje Mužík.

Počty živnostníků v Plzni každoročně stoupají. V září letošního roku jich mělo platné živnostenské oprávnění 48 252, což je oproti stejnému období předchozího roku nárůst o více než 1500. „Aktivních je z toho 42 333,“ dodává vedoucí Živnostenského úřadu Jiří Špak.