VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji končí tři finanční úřady

Plzeňský kraj – Nepříjemné změny čekají daňové poplatníky z menších měst a venkova. Tentokrát stát nechce hýbat s daněmi, ale omezit činnost nebo rovnou rušit některé finanční úřady.

11.8.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Taneček David

Pokladny určené pro výběr hotovostních plateb se zavřou od 1. září na všech finančních úřadech mimo okresní města. Od Nového roku pak v Plzeňském kraji úplně skončí tři finanční úřady – v Horažďovicích, v Horšovském Týně a v Nepomuku.

Daňoví poplatníci budou muset jezdit jinam. Třeba živnostníci z Nepomuka do 15 kilometrů vzdálených Blovic.

„Pro lidi je to z ruky. Na jednání a vyřízení věcí tam budu muset jet třikrát čtyřikrát měsíčně, protože jako účetní vyřizuji daně pěti nepomuckým firmám," zlobí se účetní Eva Horvátová.

Výdaje na cestování do Blovic prý do ceníku služeb nepromítne. „To si nemohu dovolit, protože zastupuji malé firmy," podotkla.

Změny na FÚ
Od 1. 9. 2015 skončí hotovostní pokladny na finančních úřadech: Blovice, Horažďovice, Horšovský Týn, Kralovice, Nepomuk, Přeštice, Stříbro, Sušice.
Od 1. 1. 2016 budou zrušeny finanční úřady: Horažďovice, Horšovský Týn, Nepomuk.

Finanční správa se rozhodla zrušit úřady, kde pracuje převážně méně než 11 zaměstnanců. V Horažďovicích pracuje osm úředníků, v Horšovském Týně sedm a v Nepomuku je na finančním úřadě pět lidí. Podle mluvčí Finanční správy Petry Petlachové nikdo z nich nepřijde o práci, protože se přesunou na jiná pracoviště. Budovy pracovišť ve vlastnictví státu budou převedeny na jiné státní organizace nebo je nabídneme k prodeji.

Úředníky z Nepomuku konec berňáku ve městě moc nepřekvapil. „Spělo to k tomu, protože část zaměstnanců se postupně přesouvala do Blovic a do Plzně," řekla jedna ze zaměstnankyň Finančního úřadu Nepomuk.

Naštvaní starostové

Rozhodnutí Ministerstva financí ČR naštvalo starostu Nepomuka Jiřího Švece, podle něj se stěhováním úředníci vzdálí potřebám běžného člověka. „Nejde ani tak o podnikatele, kteří sednou do auta nebo na to mají lidi, aby za ně věci na finančním úřadě vyřídili, ale jde o obyčejné lidi, kteří chtějí zaplatit daně. Chodí na finanční úřad pro radu s vyplněním formulářů. Pro dědečka a babičku z Kasejovic nebo z Mladého Smolivce je snazší cesta do Nepomuka než do Blovic," vysvětlil Švec.

Podle horšovskotýnského starosty Václava Mothejzíka nejde o první podobný zásah, který v posledním období ze strany centrálních orgánů město postihl.

„Od loňska je u nás omezena osobní železniční doprava ve směru na Staňkov a dále na Plzeň, pobočka VZP je rovněž uzavřena a Policie ČR funguje v omezeném rozsahu, neboť budova byla uzavřena z havarijních důvodů," popsal problémy Horšovskotýnských jejich starosta.

V Horažďovicích bude z znamenat zrušení finančního úřadu pro obyvatele města a jeho okolí dojíždění do Klatov nebo do Sušice. Podle starosty Chanovic Petra Kláska si budou muset lidé brát dovolenou, aby si vyřídili základní potřeby v desítky kilometrů vzdáleném městě.

„V Horažďovicích byly zrušeny zákaznické kanceláře poskytovatelů energetických služeb – plynárny, elektrárny, telekomunikace apod. Zrušen byl i katastrální úřad. Nyní zřejmě dojde na horažďovickou pobočku okresní správy sociálního zabezpečení. Jsou zavírány pobočky pošty či omezován jejich provoz. A k tomu i finanční úřad. S rušením v žádném případě nesouhlasím," řekl Klásek.

Méně poboček stačí

Finanční správě argumentuje tím, že k efektivnímu a profesionálnímu fungování jí stačí nižší počet územních pracovišť.

„Se zvyšující se elektronizací finanční správy klesá též počet poplatníků, kteří osobně navštěvují finanční úřady a namísto toho komunikují se správcem daně elektronicky," tvrdí mluvčí Petlachová.

Dalším krokem k optimalizaci fungování finanční správy je ukončení provozu pokladen pro výběr hotovostních plateb daní a poplatků. Důvodem jsou náklady na jednu transakci na pokladně finančního úřadu, která stojí 42,50 korun, přičemž například Česká pošta nabízí obdobnou službu za 29 korun.

„Navíc v případě zachování pokladen by musela finanční správa investovat značné prostředky do bezpečnosti pokladen, což by s ohledem na tento záměr nebylo hospodárné," zdůvodnila Petlachová.

Jako alternativu nejčastějšího hotovostního placení – úhrady daně z nemovitých věcí – nabízí finanční správa placení prostřednictvím SIPO.

„Jsme zvyklí platit daň z nemovitosti z domu a zahrady rovnou v pokladně. Nechce se mi navíc platit poště dalších asi třicet korun za složenku," řekla Jaroslava Navarová z Horšovského Týna.

„Přijde mi zvláštní, že stát chce po nás peníze, a když mu je přineseme přímo na úřad, tak nás s nimi vyžene," dodala seniorka.

Svaz protestuje

Proti omezování počtu finančních úřadů a uzavírání pokladen už vznesl oficiální protest Svaz měst a obcí ČR.

„Rušení jakéhokoliv úřadu přináší především komplikace pro občany, a to se nám vůbec nelíbí," řekl Deníku Karel Lukeš, starosta Stříbra, které se k protestu jako člen svazu připojilo. Nakolik může být protest úspěšný, si netroufl odhadnout.

„Jednání s ministrem financí o čemkoliv bývají velmi náročná a komplikovaná," řekl.

Autor: Redakce

11.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení