Náklady na jeho vybudování se vyšplhaly na více než jednatřicet milionů eur.

„Na zákazníky tu čeká přes 120 tisíc produktů. Například jen prodejna stavebnin disponuje prodejní plochou přes deset tisíc metrů čtverečních,“ uvedl ředitel společnosti pro Českou republiku May Meulenberg. Práci tu najde 126 lidí. Nakoupit tu dnes je možné už od sedmi hodin.

Těsně před otevřením se ale objevily komplikace. Aktivisté z Dětí Země totiž připravují žalobu. Jejím důsledkem by podle nich mohlo být dokonce zavření celého centra. Podle Martina Hyťhy ze sdružení je problém v tom, že nebyly dodrženy některé podmínky vyplývají ze smlouvy uzavřené mezi ekology a investorem projektu, firmou InterCora.

„Týká se to především samostatných jízdních pruhů pro MHD, které dosud nevznikly, a fakt, že nebyla změřena hladina hluku na stanovených místech,“ sděluje Hyťha.

Podle jednatele InterCory Ivana Hlaváčka ale smlouva porušena nebyla. „Všechny problémy byly vyřešeny. Co se týče jízdních pruhů, ty nebyly naší investicí. To, že se nestihnou udělat, bylo jasné už během stavebního řízení. Nikdo je nenapadl,“ dodává Hlaváček. Sami ekologové podle něj měli zajistit odbornou firmu, která provede hluková měření. „Počítalo se ale se spoluprací investora,“ oponuje Hyťha.

Zástupci Hornbachu si v žádném případě nepřipouští, že by obchod mohl být uzavřen. „Je to spor mezi Dětmi Země a InterCorou. My na všechno, co jsme zde postavili, máme kolaudaci a splnili jsme všechny povinnosti, které jsme měli,“ řekl Deníku Meulenberg.

Hornbach si požádal o stavební povolení a dozvěděl se podmínky, které je třeba dodržet. „Do řízení nikdo nezasáhl,“ dodává Meulenberg.

Právníci společnosti prý udělali audit firmy, společně se kterou Hornbach pozemek koupil a nenašli žádnou smlouvu, kterou by se sdružením Děti země uzavřela.

Centrum U Prazdroje, jehož součástí hobbymarket je, vzniklo se zpožděním, které bylo následkem protestů ekologických aktivistů. Po šesti letech diskusí pak vše skončilo kompromisem, který byl stvrzený zmíněnou smlouvou.

Hornbach nabídne i takzvané drive–in centrum stavebnin, do něhož si mohou zákazníci zajet osobním či nákladním vozidlem přímo k regálům a naložit objemné stavební materiály, jako jsou pytle cementu nebo dřevo na stavbu. Většina ze zaměstnanců obchodu pochází z řemeslného odvětví, proto by měli být schopni každému zákazníkovi poradit. Více než polovina sortimentu pochází z České republiky.

V západočeské metropoli se nacházejí i další hobbymarkety konkurenčních firem. Nakoupit je možné hned ve dvou obchodech OBI a také v Baumaxu. Otevřením plzeňského a následně ostravského obchodu se chce Hornbach v podílu na trhu vyrovnat právě firmě OBI.