VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jediným lázním v kraji chybí pacienti. Ubývá totiž operací srdcí

PLZEŇ, KONSTANTINOVY LÁZNĚ - V jediných lázních v Plzeňském kraji ubývá návštěvníků, kterým hradí pobyt plně zdravotní pojišťovny. Léčebné lázně Konstantinovy Lázně (LLKL), které se zaměřují na léčbu srdce a oběhové soustavy, tak musí buď začít více spolupracovat s plzeňskou Fakultní nemocnicí, nebo bojovat o klienty, jež si budou ubytování, stravu ale i zvolenou léčbu hradit sami. Lázně zvolily obě cesty.

23.11.2007
SDÍLEJ:

Plánovaných operací srdce ve Fakultní nemocnici v Plzni ubývá. Z tohoto důvodu klesá i počet klientů jediných lázní v kraji, kterým pobyt, stravu i léčbu platí pojišťovny. Foto: Renata Jenšíková

LLKL mají v posledních letech stabilní počet klientů. Ročně jich přijede kolem čtyř tisíc. V léčebném procesu pak jsou přibližně 80 tisíc dnů. Ještě před deseti lety prý hradily pojišťovny ozdravný pobyt až 80 procentům z nich, a většině v plné výši. „Dnes platí pojišťovny kompletní lázeňskou péči zhruba jen 40 procentům všech klientů a kombinovanou, kdy si host platí jen stravu a ubytování, má jen pět procent hostů,“ říká ředitel lázní Petr Kroupa.

Úbytek klientů pojišťoven odůvodňuje jakýmsi prooperováním české populace. „Kardiochirurgie měla z přelomu 80. a 90. let u pacientů resty. Teď je dohnala. Nemocní z té doby jsou odoperovaní, zdraví lidí je zmapováno, a objevují se tak už především pacienti, kteří mají se srdcem nebo oběhovou soustavou problémy nově. To vedlo v posledních rocích k poklesu operací srdce minimálně o třetinu, a to vedlo také k úbytku pacientů, které nám posílají pojišťovny,“ říká Kroupa.

Jeho slova potvrzují i lidé z Fakultní nemocnice v Plzni. V ní se za šest let fungování kardiochirurgického oddělení udělaly čtyři tisíce operací. Čtvrtina byly neodkladné zákroky pro záchranu života. Zbylých 75 procent operace plánované. Právě těch plánovaných ale postupně ubývá. „V prvních letech jsme se totiž starali o pacienty z regionu, kteří byli do té doby v dlouhých pořadnících pražských nemocnic a na operace čekali i několik měsíců,“ vysvětlila mluvčí FN Plzeň Renata Jenšíková s tím, že dnes jsou pořadníky historií. Kapacita nemocnice totiž umožňuje provádět i operace, jež nejsou neodkladné, v řádech dní.

Snížení počtu plánovaných operací znamená, že nemocnice i lázně musí „bojovat“ o naplnění kapacit operačních sálů respektive lázeňských léčeben. „Hledáme nové způsoby, kam naši aktivitu směřovat. Zavádíme například nové operační techniky,“ říká primář Kardiochirurgického oddělení FN Tomáš Hájek. Druhá cesta je zvyšování komfortu podpůrných služeb, což zvyšuje konkurenceschopnost zařízení. Odvíjí se právě i od spolupráce nemocnice a lázněmi. Jejich posledním společným krokem je zahajování lázeňské léčby hned po provedení operace.

„Za milionykorun jsme vybavili lázně zdravotním zařízením, jež umožní monitorovat pacienta a případně i stabilizovat, kdyby měl nějaké akutní srdeční problémy. Nabrali jsme také kvalifikovaný personál, a dokážeme tak do jisté míry suplovat jednotku intenzivní péče,“ popisuje Kroupa. S takovým zázemím tak nemocnice může posílat do lázní pacienty už párdní po operaci, což zrychluje a zkvalitňuje pooperační léčbu.

„Dříve lidé dostali poukázku do lázní po dvou třech měsících. Mezitím ale často vyvíjeli běžnou námahu, což srdci nepomáhalo. Lázně pak navíc chápali spíše jako dovolenou, nikoli jako intenzivní pooperační pobyt. Díky tomu, že v Konstaninkách už mají vlastní kardiology, tam mohou pacienti rovnou z nemocničního lůžka,“ doplňuje primář Hájek. A právě na efektivnější a rychlejší rekonvalescenci chce nemocnice nalákat klienty z jiných částí republiky ale i zahraničí.

Lázním to ale nestačí. Ty se musí spoléhat i na klienty, kteří si péči hradí sami. „Potřebujeme se proto více zviditelnit. Na to jsme například získali dotaci z evropských peněz. Budeme za ně dělat například nové internetové stránky,“ říká Kroupa.

LLKL má k dispozici přes 400 lůžek v deseti lázeňských domech. Nejluxusnějším a největším je lázeňský dům Prusík se 121 lůžky, kde se odehrává i většina lázeňských procedur. Právě v Prušákovi se loni dělala nová střecha, vyměňovaly se okna a dělala rekonstrukce dvou pater pokojů. Letos po skončení 204. lázeňskými sezony a před začátkem následující bude rekonstrukce pokračovat. Druhým nejžádanějším lázeňským domem, především od německé klientely, je Jirásek, který disponuje bazénem.

23.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení