Zastupitelé si pozvali na radnici představitele společností, které mají zájem do teplárny majetkově vstoupit a pak jí dodávat levné uhlí. Nabídku využil zástupce Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský. Ze Sokolovské uhelné, která teplárně léta dodává levné uhlí, ale nikdo nedorazil. „Omluvili se, domluvíme náhradní termín,” potvrdil náměstek primátora a šéf pracovní skupiny Petr Rund (ODS). Pozvání dostane i zástupce Czech Coal.

Křetínský ve středu zastupitelům slíbil, že pokud teplárnu zfúzují s Plzeňskou energetikou, cena tepla se v Plzni podstatně nezvedne. „Rozhodně mohu slíbit, že nepůjde o žádný skokový nárůst. Naopak, mohu garantovat, že vývoj cen bude přibližně kopírovat inflační vývoj,” řekl exkluzivně Deníku po jednání na radnici Křetínský.

O poměru vlastnictví mezi městem a EPH v nově vytvořené společnosti příliš mluvit nechtěl, protože podle něho o podílech rozhodne určený znalec. „Obecně jde říct, že podíl města by neměl být nižší než 70 procent,” zmínil Křetínský.

Zároveň znovu lákal plzeňské politiky vidinou vysokých dividend. „Pokud by teplárna zůstala samostatná, zisky by rozhodně výrazně poklesly. Při společném hospodaření můžeme zajistit každoročně dividendu 150 milionů korun po dobu deseti let,” tvrdí akcionář EPH.

Rund tvrdí, že dlouhá diskuze byla velmi výživná a přínosná, podíl města ve společném podniku potvrdil v řádech 70-80 procent. „Spojením obou podniků (Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky) by se výrazně snížily náklady v řádech desítek milionů korun. A úspora už by se dělila poměrem výhodným pro město,” uvedl Rund.

Podle Tomáše Jílka (TOP 09) odpověděl Daniel Křetínský otevřeně na všechny dotazy. „Pokud dostaneme konkrétní informace i od ostatních zájemců, kteří poslali nabídky, budeme schopni je kvalitně vyhodnotit a rozhodnout se,” prohlásil Jílek.

Jurečko: Konečné slovo mají zastupitelé

Roman Jurečko (ODS) tvrdí, že ačkoli je předsedou představenstva Plzeňské teplárenské, musí o budoucnosti podniku rozhodnout akcionář, tedy město Plzeň.

Pracovní skupina zastupitelů dostala nabídky a její práce je zřejmě u konce. Co od ní ještě očekáváte?
Plzeňská teplárenská je nejziskovější teplárnou v zemi i při tom, že má jedno z nejlevnějších tepel pro koncového odběratele. V pracovní skupině působíme jako zástupci představenstva od jejího začátku s poradním hlasem. Představenstvo skupině zastupitelů doporučilo, aby se zabývala dvěma konkrétními nabídkami, EPH a Sokolovskou uhelnou. Kterou vybere skupina zastupitelů, je na ní.

Opozice vedení města vyčítá, že nestanovilo jasnou strategii, co se má stát s teplárnou dál, a proto nejde odpovědně rozhodnout. Co konkrétně doporučujete vy?
Prvotní rozhodnutí by mělo zůstat na pracovní skupině, na politicích vybraných stranami v zastupitelstvu.

Zjednodušeně jde o to, zda přiteče do města už nyní téměř miliarda korun, nebo se zisky rozloží do budoucích let. Tedy vycházíme-li z toho, že nabídky jsou srovnatelné a měly by přinést přibližně stejný profit. Vy jste nejen šéf představenstva, ale i politik. Očekávala bych tedy jasné slovo.
Ale nejsem zastupitel tohoto města. Udělal jsem kus práce v představenstvu, kam mě ODS nominovala. Rozhodnutí o teplárně je na těchto zastupitelích. Řada z nich nesedí v zastupitelstvu poprvé, vědí, o co jde, protože o problému s uhlím mluvíme už několik let. Byl bych rád, kdyby teplárna, její představenstvo i dozorčí rada dala městským radním jasný a jediný názor a pomohla jim v rozhodování.

Není už na to nejvyšší čas? Teplárně dojde za pár týdnů levné uhlí a je třeba rozhodnout.
Bude to do 25. října, kdy budou rozhodovat zastupitelé. Pak se popereme s tím, jaké rozhodnutí o teplárně udělají oni.

Šéf teplárny Drápela: Nabídky jsou srovnatelné, teď jen odvahu rozhodnout

Plzeňská teplárenská dostala tři akceptovatelné nabídky na dodávky uhlí. Rozhodovat se má ze dvou z nich. Sokolovská uhelná společně s Carbounionem Bohemia požaduje za uhlí 34% odprodej akcií teplárny, EPH zase fúzi se svou Plzeňskou energetikou. Jednotlivé nabídky vysvětluje generální ředitel teplárny Tomáš Drápela.

Pracovní skupina složená z politiků všech stran v zastupitelstvu má k dispozici nabídky, které se sešly teplárně poté, co oslovila uhelné a energetické společnosti s výzvou na dodávky uhlí v příštích letech. Jak byste je z odborného hlediska posoudil vy?
Všechny tři nabídky (společnost EPH, Sokolovská uhelná spolu s Carbounionem a Czech Coal) splňují to, že zabezpečují dodávky uhlí pro potřeby Plzeňské teplárenské v horizontu minimálně deseti let. Dvě nabízí cenu uhlí, která je obvyklá na trhu a koresponduje s cenami uhlí a s cenami elektrické energie stanovenými na burze. Zjednodušeně to znamená, že když je drahá elektřina, všichni vydělávají hodně, a když je levná elektřina, všichni vydělávají méně.

Teď mluvíte o nabídkách EPH a Sokolovské uhelné společně s Carbounionem. Co Czech Coal?
Ano. Jejich nabídka a cena je postavena na komoditě, která nemá s prodejem elektrické energie nic společného a je postavená na evropské burze s černým uhlím. Ta cena je příšerně vysoká. S přijmutím této nabídky bychom do budoucna přestali vyrábět kondenzačně elektrickou energii a přišli bychom o významnou část zisku a všechny náklady s tímto spojené bychom museli promítnout do cen tepla.

Při zachování chodu společnosti, tedy při zachování ziskovosti Plzeňské teplárenské tak, jak jsou akcionáři zvyklí, by ten nárůst znamenal až čtyřicet procent. Samozřejmě pokud bychom se smířili s tím, že ziskovost společnosti bude v řádech desítek milionů korun, potom by se teplo zdražovat nemuselo. Na druhou stranu by ta společnost během tří čtyř let byla vybydlená, docházelo by k poruchám a k haváriím a v podstatě takto se energetické společnosti řídit nemají.

Nabídku Czech Coal jste tedy jako představenstvo škrtli.
Nic jsme neškrtali, jen jako představenstvo jsme doporučili jednat už jen s dvěmi společnostmi a jejich nabídkami. Obě dlouhodobě garantují nízké ceny uhlí, nízké ceny tepla v Plzni a přiměřenou ziskovost společnosti. Jedna z těch společností, Sokolovská uhelná s Carbounionem žádá přímý minoritní kapitálový vstup a druhá nabídka zase spojení Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky, jíž vlastní, do jedné firmy. Tou by byla Plzeňská teplárenská jako nástupní společnost. Podstatné je, že v obou případech bude mít město tak významnou majoritu, že bude mít možnost ovlivňovat chod a řízení firmy a tím cenu tepla do budoucna.

Znamená to, že z vašeho pohledu jsou obě nabídky srovnatelné. Teď jde tedy o to, že Sokolovská uhelná by za odprodej akcií poslala do města už teď 700 milionů korun až miliardu. Kdežto s EPH by šlo o dlouhodobější profit zejména v příštích letech.
V podstatě je to tak. Jedna nabídka trvá na přímém odkupu 34procentního podílu teplárny ze znaleckého posudku, což jsou okamžité a rychlé peníze do pokladny, a tu druhou nabídku bych nazval spíš jako prorůstovou, to znamená přiřazení se dlouhodobě k silnému partnerovi na energetickém trhu s cenou elektrické energie a zdvojnásobení kapacity společnosti. Vlastně se spojí dvě teplárny v jedné a v nabídce jsou garantovány poměrně vysoké dividendy. Z pohledu cen tepla a dodávek uhlí jsou obě nabídky srovnatelné. Jsou mezi nimi samozřejmě rozdíly, ale nabídky jsou srovnatelné z pohledu strategie, kterou nám akcionář, město Plzeň, dal už před deseti lety. Nízké ceny tepla a ziskovou společnost. To splňují obě.

Takže teď jako generální ředitel Plzeňské teplárenské očekáváte politické rozhodnutí. Všechna čísla jsou sečtena, nabídky srovnány. Teď jde o to, zda část peněz hned nebo ne. Je to tak?
Vlastně ano, pokud se na to díváme touto prostou optikou. Vy říkáte politické rozhodnutí, ale já bych byl nešťastný, kdyby to bylo politické rozhodnutí. Byl bych rád, kdyby to bylo zodpovědné rozhodnutí zastupitelů, kteří v Plzni dostali mandát zastupovat občany.

V nabídce EHP se mělo objevit, že by chtěli mít v podniku manažerské vedení. Co přesně to znamená, nemůže jít o to, že by tam v podstatě rozhodovali?
Ne. Tady je důležitý akciový podíl. V případě, že bude byť jen náznak nějaké nekalosti, není problém svolat valnou hromadu a učinit tomu přítrž. Chtějí mít tři lidi v představenstvu, ale vše se dá ošetřit smlouvou a stanovit pravidla.

Říkáte, že teplárna a město jsou dnes v situaci, kdy už je třeba rozhodnutí bezpodmínečně učinit. Opozice se zlobí, že je to na poslední chvíli. Zdá se, že město už něco promeškalo.
Jediný, kdo to může prohlásit, je TOP 09. Ti jsou tu v politice noví a mají jako jediný nárok říkat, že je to pro ně nová situace. Všichni ostatní tu už v politice byli, jsou to staronové tváře, které přešly z jedné strany do druhé, nebo zůstávají skalní, ale všichni, co tam sedí, tu problematiku dokonale znají. Příležitosti rozhodnout o teplárně už tady byly, myslím v roce 2008 nebo 2009. Tehdy by město dostalo podstatně víc.

Kdo je kdo

Czech Coal

Podnik finančníka Pavla Tykače obchoduje zejména s hnědým uhlím a patří mu část dolů v mosteckém hnědouhelném revíru.

EPH

Je to investor v energetice a průmyslu. Vlastní ho ze 40 %PPF Group a PPF Partners, dalších 20 % patří Danielu Křetínskému, který odpovídá za manažerskou správu.
Zbývajících 40 %akcií vlastní J&T, což je finanční gigant s majetkem kolem sta miliard korun, který vlastní řadu strojírenských podniků, několik bank i fotbalovou Spartu.
V Plzni mu patří Plzeňská energetika.

Sokolovská uhelná

Vlastní uhelné doly, generální ředitel je František Štěpánek, Plzeňské teplárenské léta uhlí dodávala.
Nyní nabízí Plzni uhlí společně se společností Carbo-union Bohemia.