„Tento údaj souvisí se vzděláním, neboť většina žadatelů z Plzně jsou středoškoláci a řeší tak bydlení dříve,“ vysvětluje Jiří Paták, ředitel serveru Honzovahypoteka.cz, který průzkum zpracoval.

Situace v bankách ohledně poskytování hypoték se kvůli ekonomické recesi zpřísnila a podle odborníků to vypadá, že ani po jejím konci se to nezmění. „Přísnější podmínky zůstanou i nadále. Bankéři se shodují, že už natrvalo. Nicméně je třeba dodat, že hypotéky do pětaosmdesáti procent zástavní hodnoty jsou stále jedny z nejdostupnějších v Evropské unii,“ upřesňuje Paták. Pokud klient na hypotéku z hlediska rodinného rozpočtu opravdu má, vhodná banka se téměř vždycky najde. Jedinou výjimku tvoří takzvané stoprocentní hypotéky, kde banky výrazně zpřísnily. Nicméně konkrétně Plzeň s tím problém nemá. Průměrná hypotéka dosahuje pouze devětasedmdesáti procent hodnoty nemovitosti.

Některé regiony se potýkají s nedostatkem makléřů, kteří hypotéky zprostředkovávají. Plzeňský kraj jich má zaregistrován dostatek. Ovšem více než polovina z nich má kancelář mimo kraj. „To potvrzuje naše zjištění, že lokální poradci by mohli být mnohem aktivnější. Pro kraj je registrováno třiapadesát specialistů, z čehož je pouze necelá polovina místních. Nabídek je na jednu poptávku 3,1, ale opět je většina od makléřů ´zvenčí,“ sděluje Paták´.

Více než sedmatřicet procent žadatelů o úvěr se nejprve obrací na vlastní banku, necelá čtvrtina fyzicky obejde více bank a devětadvacet procent poptá vhodný hypoteční úvěr u svého finančního poradce. „Dříve nebo později však většina zájemců o hypoteční úvěr skončí na internetu,“ konstatuje Paták.