„Výhodou je, že uchazeč o zaměstnání získá přímý kontakt na potenciálního zaměstnavatele. Kromě studentů a absolventů jsou totiž na stránkách zaregistrované i firmy, které pracovníky hledají,“ popisuje Jan Haase z plzeňské pobočky AIESECu.

Firem je na serveru zaregistrováno zatím přes padesát. „V databázi student nalezne nabídky jak od místních firem, tak od velkých mezinárodních společností,“ informuje Haase. V nabídce jsou tak například Plzeňský Prazdroj, Microsoft, Deloite, ČEZ či RWE.

Studenti mohou po přihlášení zadat do svého profilu kromě životopisu také informace o dosaženém vzdělání, praxi či jazykových znalostech a certifikátech. „Záleží ovšem pouze na nich, jaké informace uvedou. Podle toho se pak také odvíjí jejich šance na získání zaměstnání,“ konstatuje Haase. Firmy si zase mohou vyprofilovat určitou skupinu vysokoškoláků, které chtějí oslovit pomocí e–mailových zpráv zasílaných z portálu.

Na stránkách už je přihlášena také studentka čtvrtého ročníku Ekonomické fakulty ZČU Veronika Balounová. „Výborné je, že si nemusím vyhledávat pracovní příležitosti na internetu jen sama, ale že se firmy samy ozvou,“ vyzdvihuje. Díky serveru už jí přišlo i několik nabídek na brigády a především informace o workshopech velkých auditorských firem. „Jinak bych se o nich nedozvěděla. Byla jsem se na nich podívat a dozvěděla jsem se tam spoustu informací z praxe,“ dodává.

V červnu na Úřadu práce Plzeň–město (ÚP) evidovali 241 absolventů. To je o sedmadvacet lidí méně než o měsíc dříve. Jejich počet se tradičně zvyšuje na podzim, kdy se na úřad hlásí ti, kteří se rozhodli práci hledat až po prázdninách. „Problém s jejich uplatněním většinou není. Ale samozřejmě i jich se dotýká pokles počtu volných pracovních míst v důsledku ekonomické recese,“ uvedl Tomáš Moravec z ÚP.

Podle něho spousta firem preferuje právě absolventy. „Nastoupit mohou většinou okamžitě, nemají žádné závazky k předchozímu zaměstnavateli. Nevadí ani nedostatek praxe. Firmy si je zaškolí,“ vysvětluje Moravec.