Zubních lékařů je v Plzni i celé České republice nedostatek a podle odborníků bude ještě hůř. Přitom není potřeba více stomatologů, ale více prevence. Ta u nás v podstatě neexistuje, nebo je velmi malá. Lidé řeší problém až ve chvíli, kdy nastane.

O tom, jakých chyb se při péči o svůj chrup dopouštějí, jsme se ptali dentální hygienistky Marty Kurdiovské.

Co vlastně děláte jako dentální hygienistka?

Učím a motivuji pacienty, co se týče správného čištění zubů, výběru kartáčků a zubní pasty. Dále odstraňuji zubní kámen, bělím a leštím zuby, učím klienty starat se o dásně i jazyk. Ten si totiž většinou čistit zapomínáme.

V čem lidé nejčastěji chybují?

Většina neví, jak si správně čistit zuby. Krouživé pohyby jsou dobré pro děti, dospělý by si měl zuby čistit stíravým pohybem, každý zub zvlášť. Dospělí by si měli dočišťovat zuby zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. Je ale důležité natrénovat vhodnou techniku s každým pacientem zvlášť.

Jaký zubní kartáček je vhodný?

Zapomeňte na reklamy a všechny vymoženosti, jako různě dlouhé štětinky, pružné držátko, gumové okraje a podobně. Čím více ozdob, tím hůře. Kartáček má mít pevné držátko, husté, měkké a rovně střižené štětiny. Měnit by se měl jednou za 4 až 8 týdnů.

Jaká by měla být zubní pasta?

Doporučuji nízkoabrazivní pasty – s neobrušujícími částicemi. Tedy vyhnout se bělicím pastám, které zuby i dásně ničí. My zuby bělíme buď ultrazvukem, nebo máme speciální lešticí pasty a bělící systémy.

Jak dlouho a jak často je třeba čistit zuby?

Nejde o čas. Je to jako s nádobím. Nebudete ho mýt pět minut, když už nemáte co, nebo naopak nenecháte ležet ve dřezu všechno, co do těch pěti minut neumyjete. Prostě skončíte, až bude každý zub čistý. To je u každého jiné. Stačí čistit zuby ráno po snídani a večer před spaním, pak už se ale nemá jíst a pít pouze čistou neslazenou vodu. Jinak se musí zuby znovu vyčistit.

Kdy je dobré začít s prevencí?

Od malička. Rodiče by měli dětem zuby přečišťovat, i když si je čistí samy. Zda si děti čistí zoubky dobře, se pozná pomocí detekčních tablet. Rozkoušou malou fialovou tabletku, vypláchnou si ústa vodou a tam, kde barva zůstane, zbyl zubní plak.

Zajímají se lidé o prevenci?

Téměř vůbec. Přitom stačí nakontaktovat se na ordinaci, kde je také pracoviště dentální hygieny. V Plzni ale takových ordinací příliš není. Na Slovanech jsme jediní. Mohou se objednat i lidé zaregistrovaní u jiného lékaře. Ošetření totiž nehradí pojišťovny, je na každém, zda chce investovat do svého zdraví. Je lepší zaplatit menší částky na prevenci než pak tisíce za implantáty.