„Tato volba je s ohledem na úsporu času nejvhodnější. Většina lidí chce ale platit v hotovosti,“ říká tisková mluvčí Finančního ředitelství v Plzni Jitka Ježková.

V současné době začíná největší nápor na finanční úřady. „Dvanáctého května totiž byly doručeny poslední složenky, proto už může částku uhradit každý poplatník,“ vysvětluje Ježková. Podle množství lidí se rozhodne, zda finanční úřad v příštím týdnu otevře pokladny i mimo úřední hodiny.

Daň je třeba uhradit včas tak, aby 31. května byla daň připsána na účet finančního úřadu. V případně bezhotovostní platby či platby složenkou je nutné s tím počítat a uhradit daň s několikadenním předstihem. Daň z nemovitostí mohou poplatníci uhradit buď bezhotovostním převodem na účet finančního úřadu, který je uveden na složence, na poště nebo hotově v rámci pokladních hodin na finančním úřadu.

Výjimkou jsou pouze lidé provozující zemědělskou výrobu a chov ryb a jejichž daňová povinnost přesáhne pět tisíc korun. „Ti mají povinnost uhradit daň z nemovitosti ve dvou stejných splátkách nejpozději k jednatřicátému srpnu a k třicátému listopadu. Stejně jako ostatní poplatníci ale mohou celou daňovou povinnost zaplatit již k poslednímu květnu,“ sděluje mluvčí.

Ze zákona o dani z nemovitostí vyplývá, že poplatníkem daně je vlastník nemovitostí, tedy vlastník pozemku, stavby, bytu nebo samostatného nebytového prostoru.

„Mám zaplatit daň za byt. Chtěl jsem jít přímo na úřad, ale slyšel jsem, že tam je plno lidí. Tak nejspíš zaskočím na poštu,“ říká Plzeňan Miroslav.

Kompletní informační servis k placení daní je možné vyhledat na internetových stránkách české daňové správy eds.mfcr.cz, v části - Placení daní.

Jak lze daň zaplatit?

Daňový poplatník může částku uhradit bezhotovostním převodem na účet příslušného finančního úřadu.
Zaplatit je možné rovněž hotově buď v pokladně finančního úřadu nebo na poště.