Na halový titul dosáhl v Plzni Vaněk

Plzeň - Domácím halovým titulem za rok 2009 se může od soboty pyšnit nasazená jednička celého turnaje Poreal Cup, tenista TK Sparta–PSK Olymp Praha Jiří Vaněk. Ve finále dvouhry zdolal v hale TK Slavia Plzeň svého týmového kolegu a čtvrtého nasazeného Bohdana Ulihracha ve třech setech 6:4, 6:7 (2), 6:3.

18.1.2009

Vítězem halového mistrovství České republiky v tenise mužů se v Plzni stal Jiří Vaněk z TK Sparta–PSK Olymp Praha (vpravo), který v sobotním finále zdolal svého oddílového kolegu Bohdana Ulihracha (vlevo) 6:4, 6:7 (2), 6:3Foto: Jarek Plesar

„Vaněk vyhrál především díky lepšímu servisu, kterým podle mého názoru v rozhodujících fázích utkání Ulihracha zlomil,“ tušil ředitel turnaje a šéf domácího TK Slavia Plzeň Jiří Kovářík.

Letošní ročník považuje za velmi zdařilý. „Byl to jeden z nejlepších turnajů, který jsme zde kdy měli. Šest nasazených hráčů figurovalo v ATP žebříčku, přitom tu hráli čtvrtý a šestý hráč celostátního žebříčku (Jiří Vaněk a Lukáš Rosol, pozn. aut.). Tohle jsme tu dlouho neměli a jen tak to zase nebude,“ vážil si kvalitního obsazení turnaje Kovářík.

Ve dvouhře během turnaje k žádným velkým překvapením nedošlo. „Celá nasazená osmička, kromě zraněného Zemana, se dostala do čtvrtfinále, takže to mělo velký náboj. Nejlepší zápas celého mistrovství byl podle mě právě čtvrtfinálový souboj Hájka s Minářem. Oba předváděli perfektní a rychlý tenis,“ ocenil jejich hru Kovářík.

Drama nepostrádal ani sobotní souboji o titul. „Finále už malinko ztratilo dynamiku a výměny nebyly tak dlouhé. Myslím si, že tady už mohla hrát svoji roli únava. Přesto to byl dramatický zápas, hrálo se na tři sety,“ uvedl ředitel domácího šampionátu.

Do hlavní soutěže ve dvouhře zasáhli také tři plzeňští tenisté. V prvním kole byli stoprocentně úspěšní, ale přes druhé už se žádný z nich nedostal. Miroslav Štengl z TK Slavia Plzeň podlehl v dramatické bitvě Lubomíru Majšajdrovi 7:6, 5:7 a 4:6, jeho oddílový kolega Michal Schmid skončil na raketě Jana Mináře po setech 0:6, 4:6 a Vojtěch Blažek z TK Škoda Plzeň prohrál s Lukášem Rosolem 3:6 a 1:6.

Už v pátek vybojovali domácí halový titul ve čtyřhře Lukáš Rosol a Jan Minář (TK Precolor Přerov/I. ČLTK Praha), kteří ve finále přehráli dvojici Leoš Friedl (TK Spartak Jihlava), Bohdan Ulihrach 7:5, 6:1.

Žádnému z plzeňských tenistů se ve čtyřhře nepodařilo přejít přes první kolo.

Celý turnaj byl dotován částkou 200 tisíc korun, vítěz dvouhry bral 64 tisíc, poražený finalista poloviční částku.