Maskot Oly zamával na rozloučenou

Plzeň – Ve čtvrtek se rozdaly poslední medaile, hry zakončil ceremoniál na náměstí Republiky

19.6.2015

Maskot Her VII. letní olympiády dětí a mládeže ČRFoto: DENÍK/Milan Říský

Sláva vítězům, čest poraženým! A díky všem za skvělé sportovní výkony! Plzeňský kraj se rozloučil s Hrami VII. olympiády dětí a mládeže.

Večer po půl desáté zhasl na plzeňském náměstí Republiky olympijský oheň, fialový maskot Oly naposledy mával více než 2300 mladým sportovcům a dalším stovkám trenérů, rozhodčích, organizátorů a hostů velkého sportovního svátku. Během čtyř soutěžních dnů se v Plzni rozdalo 150 sad medailí.

Nejúspěšnější výpravou byl Středočeský kraj, který v olympijském bodování získal 370 bodů. Druhou příčku obsadilo hlavní město Praha, bronzovou příčku pak kraj Moravskoslezský. Těsně pod stupni vítězů skončil pořádající Plzeňský kraj.

Jeho reprezentanti vybojovali úctyhodných 43 medailí (15 zlatých, 16 stříbrných, 12 bronzových), celkem získali 309 bodů. Oproti minulé letní olympiádě, kdy se Plzeňský kraj nedostal do elitní desítky konečného pořadí, je to obrovský skok.

„Olympiáda byla velmi kladně hodnocena jak u veřejnosti, tak u výprav jednotlivých krajů. Na všech sportovištích byly cítit emoce a ochozy plné diváků vytvářely sportovcům skvělou atmosféru. Věřím, že pro všechny účastníky bude Letní olympiáda dětí a mládeže v Plzeňském kraji nezapomenutelným zážitkem," uvedl hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Ještě včera se soutěžilo v jedenácti sportovních odvětvích. Úplně poslední disciplínou, ve které se bojovalo o zlato, bylo finále turnaje hokejbalistů. Karlovarský kraj v něm rozdrtil výběr Prahy 6:1. A i v poslední den se činili domácí borci. Deset medailí, z toho plná polovina zlatých (tři v atletice, po jedné v orientačním běhu a sportovní střelbě) – to je parádní bilance na závěr olympiády.

Králem her byl ale čtrnáctiletý plavec Adam Hlobeň z Jihomoravského kraje. Ve třech závodních dnech získal šest zlatých medailí! „Olympiádu jsem si užil, byla tady skvělá atmosféra. Doteď pro mě byla největším úspěchem samotná účast na Velkých cenách, kde jsem závodil se staršími. Mým snem do budoucna je startovat na mistrovství světa," usmíval se Hlobeň.

Pomyslnou štafetu po Plzeňském kraji nyní přebírá kraj Ústecký. Tam se ve dnech 17. – 22. ledna 2016 uskuteční Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže.