Plzeň – V sobotu vyvrcholil šestý ročník běžeckého seriálu Zátopkův týden.

29.7.2013

Zlatý maraton Emila ZátopkaFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Jeho celkovými vítězi se stali Mulugeta Serbessa a Jaroslava Pokorová.

Klání na tratích 10 km, 5 km a v maratonu mapuje v přesných denních odstupech tři klání, které vyhrál na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 legendární Emil Zátopek.

Tečka za nelehkým týdnem – 42 195 m dlouhá trať – je sama o sobě pro aktéry hodně tvrdým oříškem. Letos její náročnost ještě umocnilo vedro, vždyť rtuť teploměru vyšplhala na 35 stupňů.

Na maraton se vydalo 41 mužů a 9 žen, poloviční trať se pokusilo pokořit 33 mužů a tři ženy, běžela se také desítka a půlmaratonská štafeta.

Mulugeta Serbessa v sobotu zvítězil systémem start – cíl.

„Od začátku se postupně ostatním maratoncům vzdaloval a běžel velmi rychle," uvedl manažer seriálu Vlastimil Šroubek. Ten maraton rovněž absolvoval a v seriálu skončil druhý.

„Mezičasy napovídaly, že by Serbessa mohl překonat i nejlepší zaběhnutý čas v šestileté historii Zlatého maratonu Emila Zátopka, který sám drží časem 2:30:52 hod. z roku 2009," naznačil Šroubek.

Jenže tropické vedro tento záměr nedovolilo. Při startu v 15.30 hodin (startuje se symbolicky ve stejný den i hodinu jako běžel Zátopek v Helsinkách – pozn. red.) bylo na slunci přes 40°C. „To jsou velmi extrémní podmínky. Někteří odstoupili či vzdali. Všichni, kteří se ale postavili na start maratonu nebo půlmaratonu, zaslouží pochvalu za odvahu. Podmínky byly opravdu kruté," vyzdvihl Šroubek.

Serbessa Zlatý maraton Emila Zátopka vyhrál potřetí.

„Protože tento borec letos absolvoval všechny tři závody běžeckého seriálu, získal i celkové vítězství Zátopkova zlatého týdne," sdělil.

Obhájce loňského vítězství v maratonu Marek Procházka ze Šumperka doběhl na čtvrtém místě.

V kategorii žen zvítězila v maratonu Jana Vichová z HSK Benecko. „Třetí Plzeňanka Pokorová si tímto výkonem zajistila i celkové vítězství v seriálu. Dokonce počtvrté za sebou," dodal Vlastimil Šroubek.

Výsledky – maraton (42 195 m), muži absolutně: 1. Serbessa (Ortopedie Týn n. Vlt.) 2:39:24 hod., 2. Brunner (SK Babice) 2:46:22, 3. Kovář (Pacov) 2:55:44.

Ženy: 1. Vichová (Benecko) 3:51:43 hod., 2. Jiřičná (Bonbon Praha) 4:05:51, 3. Pokorová (SC Marathon Plzeň) 4:08:19.

Autor: Karel Popel

29.7.2013 VSTUP DO DISKUSE

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Místo, kde vyroste nové parkoviště pro veřejnost

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.