Jestiže jste spokojeni, vpořádku. Ale ani vy rozmrzelí z vlastního výkonu, ani vy, které první start teprve čeká, neklesejte na mysli. Sezona teprve nabírá na obrátkách.

„Nebojte se tvrdě trénovat, závoďte, ale také odpočívejte, dbejte na regeneraci a vnímejte své tělo. Přemýšlejte o tom, co děláte, učte se od druhých,“ vzkazuje cyklistickým nadšencům trenér a závodník František Raboň.

Je květen pro cyklisty něčím specifický?
I pro hobíky určitě narůstající frekvencí závodů. Zároveň se venku otepluje. Hezké dny povzbuzují pychiku, zahřátější a uvolněnější jsou i svaly. Člověk snáze vstřebá tréninkový nářez i únavu ze závodů. Ale také se odhalí, co jste v minulých měsících zanedbali.

Ovlivní vzrůstající počet startů program tréninku?
Nijak výrazně. Stále je třeba rozvíjet silovou vytrvalost, a to jde buď intervalovým tréninkem, nebo v závodě. Ale který zvládnete tak, aby vás posunul dál a ne vás zničil.

Lze říci, jaká četnost závodů je pro jezdce, věnující se kolu při zaměstnání, optimální a únosná?
To je individuální. Záleží, co děláte, kolik času jste schopni věnovat přípravě. Cyklistika je v tomhle neúprosná. Někteří hobíci dokáží přesto konkurovat i řadě aktivních závodníků.

Takže nějaké konkrétní číslo neřeknete?
Snad jen poučku, že dva intenzivní podněty v týdnu jsou udržovací a tři rozvíjející. A je jasné, že žádný trénik vám nedá to, co závod. Takže závoďte o víkendu a k tomu přidejte třetí intenzitu uprostřed týdne. Třeba v Plzni při záhy startující Giant lize.

Závodit oba víkendové dny, to je vhodné?
Jistě. Jen bych doporučil v sobotu silnici, rychlou a svižnou jízdu, a v neděli silovější závod na horském kole. Ne obráceně.

Právě příznivci horských kol se budou chtít koncem května ukázat při Králi Šumavy. Jak na to?
Samozřejmě odrazit se musí z vlastní trénovanosti, z toho co mají za sebou. Vždyť do Krále zbývají jen tři neděle.

Přesto, jak je vyplnit co nejefektivněji?
Ti připravení mohou ještě dva týdny věnovat intenzivnímu tréninku. Zatlačit na tělo a pak si dát tři čtyři dny volna. Zajít na masáž, uvolnit se a hodit do pohody. Dva dny před startem věnujte rozjetí.

Jak uhlídat, aby nám příprava nevysála víc energie, než je záhodno?
Výborným ukazatelem je v seriálu už zmíněný ranní tep. Důležitý je i čas, za který se po tréninku, po závodě, vracíte k normálu. Když spíš narůstá, ještě několik dní potom jste ubytí, tak zbystřete. Lepší je být lehce nedotrénovaný než přetažený. Když nejedou nohy, je konec.

Asi to chce také vhodné palivo.
Jasně. Čím vyšší inenzity, tím kvalitnější strava musí být. Nezapomínejte ani na doplňky, vitamíny a aminokyseliny. A pijte, prolévejte tělo, aby se snáze zbavilo zplodin. Výstražným signálem v tomhle ohledu je třeba tmavší moč. Hodně spěte.

A čeho se ještě vystříhat?
Před závodem neměňte své zvyky. Stravovací ani jiné. Nevyzkoušené věci, byť kamarády vychválené, mohou udělat víc škody než užitku.

Naopak, co si ohlídat?
Abyste měli vpořádku kolo. Seřízené, namazané a obuté do vhodných gum, lanka vyměněná. Oblečení vyzkoušené, aby netlačilo. A na závod jeďte včas, ať nic nehoníte na poslední chvíli.