Házenkáři porazili v kvalifikaci Makedonii

Plzeň – Na výhře 35:28 se podíleli i bývalí hráči Plzně Bečvář, Petrovský a Linhart.

7.11.2016

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Říský

Soupeři měli co oplácet. Makedonie vystavila Čechům stopku v červnové baráži o světový šampionát v házené. V sobotu to čeští házenkáři v kvalifikaci o mistrovství Evropy po výborném výkonu Makedonii vrátili, když vyhráli 35:28. Po středeční porážce 24:25 na Islandu si připsali do tabulky první dva body.

Reprezentanti rozhodli
v Plzni o vítězství hlavně zásluhou povedené první půle, kterou ovládli 18:12.

Češi i bez kapitána Filipa Jíchy, který si poranil na severu Evropy koleno, vstoupili do zápasu s tradičním rivalem z posledních let ve velkém stylu. Mezi tyčemi se dařilo brankáři Galiovi
a jeho spoluhráči v poli získali šňůrou sedmi branek
v 18. minutě už výrazný náskok 10:3. Balkánský celek pak snížil na rozdíl čtyř tref, v závěru poločasu ale český tým ubránil oslabení a do šaten šel s vedením 18:12. Dařilo se především Hrstkovi, jenž dal v úvodním dějství sedm branek. Celkem jich nasázel deset. „To už je hodně dávno, kdy jsem vstřelil deset gólů. Možná, že si na to ani nevzpomenu. Bylo to snad v žácích," řeklo levé křídlo Tatranu Prešov.

Po přestávce Makedonci po Horákově vyloučení snížili na 16:19 a čeští trenéři si vzali oddechový čas. Vzápětí vstřelil důležitý gól Bečvář a domácí se opět nastartovali.

Zaplněná hala pak aplaudovala Galiovi, který zázračným zákrokem vleže vykopl soupeřovu dorážku. V 54. minutě Petrovský poprvé v utkání poslal český celek do osmibrankového vedení a vzápětí se trefil Hrstka. V závěru Makedonci snížili a v poslední sekundě zkorigovali na rozdíl sedmi gólů. „Odehráli jsme zápas na hranici našich možností v obraně i v útoku. Mohli jsme vyhrát třeba o devět a může to být rozhodující, ale klukům jsme řekli, že hrajeme 60 minut ofenzivně, každý útok i obranu naplno. Bohužel jsme ztratili dva míče a dostali hloupý gól," uvedl trenér Daniel Kubeš k poslední brance, která padla současně s klaksonem.

„Publikum bylo fantastické a vyhráli jsme zaslouženě," pochvaloval Hrstka.

Podle něj házenkáři měli o motivaci navíc. „Každý z nás má ještě určitě v hlavě červnové vyřazení, které nebylo férové ze strany rozhodčích," vysvětlil.

Trenéra Kubeše potěšilo, že drtivou většinu zápasu hráči dodržovali pravidla a úkoly. „I emočně jsme byli výborní. S dnešním zápasem jsem spokojený. Vydali jsme ze sebe maximum. Myslím, že na Islandu jsme měli vyhrát, s takovým výkonem brankáře a obrany jsme je ve středu měli porazit," tvrdil Kubeš s tím, že po vítězství nad Makedonií není výchozí pozice špatná.

Češi se díky výhře dostali o skóre na první místo před Makedonce. Na evropský šampionát do Chorvatska
v roce 2018 postoupí z každé skupiny dva celky a nejlepší tým z třetích míst.

Česko - Makedonie 35:28

Poločas: 18:12. Vyloučení: 4:3. ŽK: 3:2. Diváci: 1400.

ČR: Galia, Mrkva – Hrstka 10/3, Bečvář 6, Jurka 4, Sobol, Horák, Kotrč 1, Stehlík, Babák 4, Linhart 3, Petrovský 5, Zdráhala, Užek 2, Landa, Říha.

Galia: Buďme rádi za Makedonii

Za stavu 27:20 vytáhl nejlepší zákrok utkání. Brankář české reprezentace Martin Galia vyrazil střelu makedonského házenkáře a lapil i dorážku. „Byla to otázka štěstí, že mě trefil. Ležel jsem na zemi, vyskočil jsem, kdyby to dal o pět centimetrů výš, tak by to byl asi gól. Střelec neměl moc času. Ale takový zákrok potěší," popsal Galia.

Jaký to byl zápas?
Fantastická atmosféra. Chci poděkovat lidem, byli úžasní. Chtěli jsme vyhrát. Slušný výsledek, kluci do toho dali maximum, bojovali jsme až do konce. Mohlo to být o tři i o osm gólů. Je to o sedm, myslím si, že můžeme být spokojeni. Uvidíme na konci kvalifikace, jestli to bude stačit. Krok k postupu jsme udělali. Kvalifikace je ještě dlouhá. Prohra na Islandu mrzí, ale v dubnu nás čeká Ukrajina.

Zápas se asi lámal v prvním poločase, v němž jste získali šestigólový náskok.
Určitě. Proti Makedonii musíte začít od první minuty. Nesmí se dostat do laufu. Buďme rádi v kvalifikaci za Makedonii, lepší než hrát proti Němcům nebo Francii.

Autor: Martin Švec

7.11.2016 VSTUP DO DISKUSE

Ilustrační fotografie.

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Pěstujeme olivy

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza.

Boj o místo. Musím makat a proměňovat šance, říká Schleiss

Plzeň – Další krok v boji o místenku v sestavě hokejové Škody Plzeň pro nadcházející ročník extraligy udělal v úterním přípravném duelu s Chomutovem (2:3 pp) útočník Jan Schleiss.

Nebílovy: Zámek jako stvořený pro divadlo

Plzeň/Nebílovy - Předplatťe si Deník alespoň na čtvrt roku a jako dárek od nás dostanete dvě vstupenky na představení „Rukojmí bez rizika“ 28. srpna od 19.00 hodin.