Oproti prvnímu duelu, který v Plzni zvládla lépe Lokomotiva (67:52), nastaly změny v sestavách obou celků. Domácím chyběli George s Moravcem, ale naopak zkoušeli amerického rozehrávače Deloache. V kádru Západočechů nastoupili Štěpán Vrubl a nová posila Michal Norwa.

„Dvacet pět minut byla šance na slušný výsledek,“ říkal po zápase trenér Plzně Dominik Feštr. „Postupně se nám ale přestalo dařit v ofenzivě a naopak domácí nás přehrávali rychlými protiútoky. Navíc se přidaly jejich úspěšné střely z dlouhé vzdálenosti a jasně zvítězili,“ rekapituloval Feštr.

Zápas odstartoval trojkou Macela, ale hosté se chytili. Zkraje dokonce několikrát těsně vedli a až do stavu 16:16 v 9. min. to byla přetahovaná o každý bod.

Poté si ovšem vzal hlavní slovo Tomáš Teplý. Po jeho trojce vedli Tuři po deseti minutách o pět bodů, a když se z téže vzdálenosti trefil na začátku druhé čtvrtiny ještě dvakrát, narostl svitavský náskok rychle přes deset bodů. V 15. min. napodobil svého spoluhráče Macela a skóre zápasu bylo v tu chvíli 31:18.

Hosté dlouho marně hledali odpověď, ale před poločasem se jim přece jen povedlo po koších Tótha a své nové posily Norwy snížit na 41:33.

Po změně stran se rozdíl ve skóre neustále pohyboval kolem deseti bodů. Ve 25. min. se za tři body prosadil plzeňský Kozlík a pozvedl prapor svého družstva, protože korigoval na pět bodů 46:41.

Reakce Turů však byla nekompromisní. Hned z dalšího útoku dal Mróz koš s faulem, proměnil i šestku a zavelel k rozhodujícímu nástupu.

Utekly tři minuty a ze šestibodového náskoku byl patnáctibodový. Trojka Mena, kterou zvyšoval na 58:43, pak hosty zlomila.

Sotva začala poslední čtvrtina, nezmýlil se z trojkové vzdálenosti ani Špaček a už bylo jasné, že Svitavy Plzni oplatí prohru ze zmiňovaného prvního klání.

Konec zápasu byl úplně stejný jako jeho začátek, když pár sekund před sirénou proletěla košem Macelova trojka.

Domácím nakonec neublížila ani bídná bilance trestných hodů 22/12. „Z čáry trestného hodu jsme se trápili. S týmem, jako je Plzeň, je třeba šestky proměňovat,“ zlobil se kouč vítězů Tomáš Pětivlas. „Rozhodující ale bylo, že se hosté od 25. minuty nestíhali vracet a my je přehráli kvalitní obranou a rychlými protiútoky,“ dodal trenér Turů.

„Rozdíl mezi oběma týmy byl v tom, že Svitavy se prosadily z pod koše a získávaly neutrální balony,“ hodnotil Feštr. „Měl jsem z utkání trochu obavy. Řada hráčů měla delší výpadek. Frána se vlastně vracel po měsíci pauzy zaviněné zraněním, Norwa byl také zraněný a v předminulém týdnu netrénovali ani Honomichl a Kozlík. Obavy se naplnily, odešli jsme totiž i fyzicky,“ sdělil trenér poražených.

Šanci na reparát budou mít jeho svěřenci, kteří jsou momentálně v tabulce s jedním zápasem k dobru poslední, již ve středu. To je na programu dohrávka 23. kola s Levicemi.

V Městské hale na Slovanech duel začne v 19.00 hodin.

Fakta: Tuři Svitavy – Lokomotiva Interconex Plzeň 86:60 (21:16, 41:33, 62:47). Body: Meno 20/1, Macela 16/3, Mróz 15/1, Teplý 9/3, Horák 6, Kramný 6, Miloš 5/1, Špaček 5/1, Deloach 2, Šindelář 2 – Tóth 14/1, Kovanda 12, Kozlík 8/2, Norwa 6, Frána 5, Vrubl 5, Kubizňák 4, Pecka 4, Šmíd 2. Fauly: 18:21. Trojky: 10:3. Trestné hody: 22/12:13/9. Rozhodčí: Hošek, Matějek, Večeřa. Diváci: 550.