Spěšný vlak z Klatov do Plzně jej odmrštil třicet metrů přes nástupiště na sloup trakčního vedení. Řidič nepřežil. Spolujezdce dopravil vrtulník do nemocnice v kritickém stavu, zřejmě ale také nepřežije. „Prognóza je velmi nejistá,“ uvedla mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

Nehoda mohla dopadnout ještě tragičtěji, kdyby na peroně čekali lidé. Naštěstí tu po srážce zůstaly ležet jen pytle s oděvy, které dva Asiati zatím neznámé totožnosti směrem od Dnešic vezli ve žluté felicii pick–up. Vzhledem k četnosti smrtelných nehod na tomto místě volají zdejší obyvatelé po instalaci závor, které na tomto přejezdu kdysi bývaly.

Auto ještě vzplálo

Nic nového nebyla tragédie na tomto přejezdu jen pro lidi, kteří u něj bydlí, nebo zasahující hasiče. Na místě se mluvilo o tom, že i strojvůdce tu srážku s autem zažil už podruhé. Ani tentokrát ale neměl šanci soupravu zastavit, vlak dobrzdil až tři sta metrů za přejezdem.

„Vůz vjel po nárazu na nástupiště, kde skončil zaklíněný na boku mezi zábradlím a sloupem trakčního vedení. Jeho motor se vytrhl a následkem vytékání provozních kapalin začal hořet. Požár začal okamžitě likvidovat ručním hasicím přístrojem zaměstnanec Českých drah a dohasili jej hasiči z Přeštic,“ popisuje mluvčí krajských hasičů Blanka Nechvátalová s tím, že hasiči museli vyprostit nejprve mrtvého řidiče, aby se dostali ke spolujezdci.

Podle mluvčí záchranky Lenky Ptáčkové mohlo být řidiči odhadem tak 40 let, spolujezdec s mnohačetným vážným zraněním vypadal na 30 let. „Totožnost mužů zjišťujeme, neměli u sebe doklady,“ sdělil mluvčí jihoplzeňských policistů Libor Pilař.

Při srážce se lokomotiva vlaku poškodila tak, že pro ni musel po poledni vyjet pomocný stroj a soupravu odtáhnout. Drobnější defekty měl i první vagon. Nikomu z cestujících se nic nestalo a do cíle je se zpožděním dovezly náhradní autobusy. Provoz na trati byl obnoven až ve 14 hodin. „Škoda na vlaku je vyčíslená na 150 tisíc korun, na autě na 10 tisíc a Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) vznikla na zařízení na nástupišti 50tisícová škoda,“ uvedl drážní inspektor Jaromír Kacerovský. Světelná signalizace v době, kdy auto vjelo na přejezd, fungovalo, stejně jako v červnu, kdy se tu zabil 82letý muž z nedaleké obce.

Obyvatelé: Dejte zpátky závory

Podle obyvatelky Zastávky Katky Reitmaierové bývá světlo na semaforu při nízkém ranním slunci špatně vidět. „Byli bychom rádi, kdyby sem dali závory zpátky. Kdysi tu bývaly,“ svěřila se. Kromě oslnění sluncem se také dává vina řidičům, kteří si myslí, že vlak stojí na zastávce, a jedou světla nesvětla.

Radní Přeštic už o závorách také jednali. „Ihned po té poslední nehodě jsme odhlasovali podání žádosti o jejich instalaci, kterou podpořila i policie,“ řekl starosta Přeštic Petr Fornouz.

Myšlence přidání závor na přejezd nebrání ani SŽDC. „Projedná to krajská přejezdová komise, a pokud shledá potřebnost, proti nebudeme,“ sdělil mluvčí SŽDC Pavel Halla, ovšem dodal, že závory jsou pouze doplňkem a záleží jako vždy na řidičích, jestli je budou respektovat.