Jeho hlavním zájmem je, aby si pracovní síla nemohla moc vyskakovat a byla nucena co nejlevněji plnit jakékoliv zájmy zaměstnavatelů, ze strachu ocitnout se ve stále se zpřísňující ne-sociální síti.

Přitom ostatní ministři se tak úsporně nechovají. Umí si někdo představit, co by dělala armáda, kdyby ministryně obrany Parkanová předkládala návrhy na snížení mezd, sociálních náhrad vojáků, žádný nákup vojenské techniky a rušení zahraničních misí? Co by dělali zemědělci, kdyby ministr Gandalovič bojoval proti státní podpoře zemědělských výrobků?

Co by dělali zaměstnavatelé a podnikatelé, kdyby jednička mezi lidoveckými ministry Kalousek prosadil u ministra spravedlnosti vyšší tresty za daňové úniky, předražené veřejné zakázky jako účinný nástroj fiskální politiky státu? Kdyby ze stejného důvodu zavedl registrační pokladny a progresivní zdanění bohatých? Co by dělali poslanci, kdyby jim stejný ministr usiloval o mnohdy nelogické a duplicitní poslanecké náhrady? A co by dělali bývalí vojáci a policisté, kdyby jim vzal výsluhové renty, které mnozí berou souběžně se mzdou za práci u těchto silových složek, neboť se stali jejich civilními zaměstnanci?

Všechny dotčené skupiny by vyrazily do boje za svá práva. Až na jednu. Na obyčejné lidi a nepochopitelně i profesionální odboráře, kteří zřejmě berou panskou přísnost jako nezpochybnitelné právo mocných si s lidskými zdroji dělat, co je napadne.

Mlčení odborů je doslova hrozivé. Proč neburcují občany, aby po vzoru zemědělců a taxikářů blokovali dopravu a občanskou neposlušností donutili vládu, aby se vážně zabývala návrhy, jako je zvýšení důchodů na 65 procent k průměrné mzdě, předčasné odchody do důchodu, zavedení placených prvních tří dní nemoci, nebo rozšíření přídavků na děti a zrušení regulačních poplatků?

Nemám odborné vědomosti, které by mi umožňovaly opřít se o konkrétní geologický úkaz, a přesto se ptám: Zbořil by se svět, když se pod stále větší nejistotou a strachem obyčejných lidí neboří?

František Štván