VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zabraňme plíživému přepisování dějin

V pátek jsem náhodně procházel kolem katedrály sv. Bartoloměje v Plzni a můj zrak nevěřícně spočinul na vstupní bráně.

4.8.2009
SDÍLEJ:

Bernd PosseltFoto: archiv

Tamse „hrdě“ skvěl masivní transparent upozorňující česko-německým textem na setkání pořádané německými katolíky vysídlenými z českého, moravského a slezského pohraničí s jakousi reprezentativní českou entitou konané v plzeňské Besedě.

K dovršení svého údivu jsem v ČT spatřil o této akci s názvem „Sousedé, přátelé, Evropané“ horlivě a zasvěceně hovořit šéfa sudetoněmeckého landsmanšaftu B. Posselta (mj. na sudetoněmeckém srazu v červnu 2009 v Augsburgu, kde léta žila i moje matka, pronesl, že požaduje pro vysídlence z Čech domovské právo, a že „Benešovy dekrety“ jsou rasistické) nebo též exministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Nedivím se právě takovéto delegaci, ledy se dnes již lámou a účel těchto aktivit je každému zřejmý. I proto, že je to 31. ročník této akce, historicky však poprvé konané na území naší republiky. Myslím si, že je to možné i proto, že nám dnes vládne „pouze“ tzv. úřednický kabinet – exekutivní orgán s politickým mandátem by mohl mít s pořádáním takovéto akce četné problémy, a to nejen se svojí členskou základnou.

Přestože pocházím z vesnické sedlácké, a tudíž dlouhými léty vírou povinované a „poslušné“ katolické rodiny, přinutil jsem se k troše zamyšlení.
Církev, se svým léty okázalým a často násilně až brutálně implementovaným patentem na lidskou víru, mě opět zklamala.

O jejích četných excesech v celé historii se není třeba zmiňovat, ale v éře posledního století jsem doposud nestrávil například nejen to, že za jisté protislužby uznal jako první stát na světě právě Vatikán Hitlerovu III. Říši. Zaujal mě i značný podíl lidoveckého ministra zdravotnictví Plojhara na radikálním zákonu „o měnové reformě“ z roku 1953, který měl zejména v Plzni obrovské negativní dozvuky, či například aspekt patologicky servilní a hladově destruktivní účasti lidovců snad ve všech vládách Čech a Československa od vzniku samostatného státu v říjnu roku 1918 až doposud.

Ano, objektivně přiznávám svoji levicovou orientaci, ve stejné míře plzeňský patriotismus a národní vlastenectví, nicméně dnešní kroky katolické církve obou stran hranice rozhodně nejsou zrovna tím pravým a citlivým příspěvkem ke sblížení Čechů a Němců, jako sousedů, ale spíše Topolánkovou terminologií řečeno „cestou do pekel“ při jitření starých a určitě nezhojených ran. Možná to není špatný směr pro Vatikán, možná též ne pro Německo, ale pro občany České republiky - zejména ty válkou dotčené a poškozené, podle mého názoru, zcela jistě ano!

Jiří Valenta

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové
4

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Václav Pejsar

Pejsar: Dostanou přes hubu. Venca je vtipnej, vzkázal Šour

Dopravní podniky odpustí černým pasažérům úroky

Plzeň - Pokutu zaplatit musí, úroky jim však budou prominuty.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Giorgio fashion Show pomůže malému Matýskovi

Plzeň - V plzeňském Parkhotelu se v pátek 27. října od 19 hodin uskuteční Giorgio fashion Show GOLD prestižní přehlídka špičkové módy českých a světových značek.

Houbaři mají mistra světa, bydlí v Řenčích

Blovice – V lese u Blovic se konalo 25. mistrovství světa ve sběru hub.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení