VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby jednou zase budou

Je úleva vědět, že poctivé, rovné a spravedlivé volby zase budou.

13.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Stávající úřadující ministři, kteří svoji odbornost ukazují zejména jako čističi úřadů, kde se v současné době nacházejí, zatím neměli moc času, aby něco předvedli. Je dost těžké něco chytrého vymyslet a prosadit, když pracují s aparátem, který zdědili po svých předchůdcích. Můžeme to chápat tak, že i úřednická vláda vidí prioritu své činnosti zejména v personálním obsazení úřadů. Na druhou stranu se jí nelze divit. Bojkot podřízených, sympatizujících s jinou politickou garniturou, jim práci moc neulehčuje. Z toho je patrné, že ještě nemáme odpolitizovanou administrativu státu.

Nedávno jsem měl sen o mechanismu voleb. Probudil jsem se zpocený. Zdálo se mi, že při volbách došlo k manipulaci s hlasy voličů. Říkám si, to přece není už možné, náš volební systém je spravedlivý. Podvodníci a odborníci na kupování hlasů nemají šanci. Jsou tady, a nemůžeme zatajit jisté indicie, že při různých volbách není něco v pořádku. V nedávné době, při volbách předsedy jakési nevýznamné občanské politické strany, byly jisté náznaky, že se kupovaly hlasy pro kandidáty. Tyto náznaky byly určitě nepravdivé, šlo asi o mstu odpůrců kandidáta. Parlamentní volby, to je však něco zcela jiného. Zde je kontrola veřejnosti a zejména bdělých volebních komisí.

Přesto mi to nedalo a nad tím zabezpečením jsem se zamyslel. Co kdyby se objevil mezi politiky jeden nečestný a nepoctivý. Ten by si najal pár penězchtivých naháněčů, kteří osloví penězpotřebné voliče. Slíbí jim oboustranně výhodnou částku. Půlku té částky jim vyplatí a sdělí jméno kandidáta a strany, kterou mají volit. Aby tyto dva důležité údaje nezapomněli, tak jim dají do obálky ty správné lístky. Tito uvědomělí občané přijdou do volební místnosti a za plentou mají dvě možnosti. Vhodit či nevhodit. Jednodušší je vhodit. Příslušný odpovědný stranický kádr, pověřený nepoctivým politikem, zkontroluje, zda je obálka odnášena či nikoliv. Poté je vstřícnému voliči vyplacena v blízké restauraci druhá polovina slíbené částky. Najednou jsem se zase zpotil.

čtenář Josef Novák

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptali jste se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení