VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nečekané setkání s útočníkem na Heydricha

Dne 18. června uplynulo 68 let od hrdinného boje československých parašutistů v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze, zrazených svými „spolubojovníky“ Čurdou a Gerikem.

26.6.2009
SDÍLEJ:

Reinhard HeydrichFoto: Vojenský historický ústav

Tito zrádci mj. udali všechny osoby a rodiny, které parašutistům pomáhali. Mezi nimi byli i občané z Plzně: Václav Král s manželkou Pavlou, Jan Bejvl s manželkou Marií, Vojtěch Kučera, Aloisie Hrdličková a Anna a Vladimír Vyhnisovi z Kaznějova. Všichni byli popraveni 29. září 1942 v Praze.

Vzpomínám, jak moje generace prožívala tyto události. Jako pekařský učeň jsem byl na praxi v Libni. V osudný den atentátu, 27. května, zazvonil za krámem telefon, který jsem zvedl. Volal odběratel řezník J. Brauner, že potřebuje rohlíky. Sedl jsem na kolo. V ulicích byl klid. Řezník a já jsme se přátelsky pozdravili a dali jsme si kávu z melty.

Zazněl vzdálený výbuch a střelba. Pan Brauner zpozorněl, chvíli jsme ztichli, pak mávl rukou s tím, že to bylo asi z vysočanské spalovny. Najednou se do krámu přiřítil rozrušený civilista, odstrčil mě a křičí: „Kde je zadní východ?“ Řezník v klidu odpověděl, že tam žádný není.

To jsme ještě netušili, že dotyčného někdo pronásleduje. Příchozí udělal pár kroků zpět ke dveřím a začal střílet na pronásledujícího. Zřejmě ho zasáhl, protože se mu podařilo zmizet za rohem. Pan Brauner zatáhl roletu. Mě poslal urychleně pryč a nakázal mi, abych o tom nikde nemluvil.

Sedl jsem na kolo a jel do Libně. Pod Vychovatelnou jsem viděl stát tramvaj a mnoho zvědavců okolo rozbitého auta. Domníval jsem se, že je to autonehoda a pokračoval dál.

Teprve v pozdních odpoledních hodinách jsme z rozhlasu zaslechli zprávu o atentátu na říšského protektora R. Heydricha. Uvědomil jsem si, že tím prchajícím byl parašutista Gabčík a pronásledujícím byl Heydrichův řidič, esesák Klein. S nikým jsem o tom nemluvil a čekal jsem, jak se situace vyvine. Dodnes nevím, jak dopadl řezník Brauner. Zřejmě se díky němu o mé přítomnosti v jeho obchodě nikdo nedozvěděl.

Vojtěch Jašík

26.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení