Její domovská organizace v Plzni ji však na kandidátku nenominovala. Proto se rozhodla získat nominaci v některém jiném okrese. Na volitelné místo ji krajská konference asi nenavrhne, ale Emmerová prý hodlá postoupit díky preferenčním hlasům, což se jí však již v minulých parlamentních volbách nepodařilo.

Proč čerstvá hejtmanka usiluje o znovuzvolení do sněmovny? Již před krajskými volbami se v ČSSD ozývaly skeptické hlasy, že funkce hejtmana je pro ni příliš velké sousto. Na její místo už si brousí zuby někteří z jejích současných zástupců. Emmerová uvedla 5. 5. 2009 v rozhovoru pro MF Dnes, že celý svůj život zasvětila medicíně a politice.

Zapomněla však dodat, že první část její politické kariéry trvala 23 let. Od roku 1966 do roku 1989 byla totiž členkou KSČ. V rozhlasovém rozhovoru uvedla, že se za svoje členství v KSČ nestydí.

Z jejího vystoupení nebylo jasné, zda si uvědomuje, v jakém režimu do roku 1989 žila, a zda chápe, jaký je rozdíl mezi demokracií a komunistickým režimem. Proto jí vládnutí s tichou podporou komunistů nečiní žádné problémy. I kdyby Emmerová ve volbách neuspěla, plzeňská ČSSD má na kandidátce dalšího politika s bohatou politickou zkušeností z dob totality. RSDr. Václav Šlajs byl politickým pracovníkem v komunistické armádě a absolvoval vysokou politickou školu ústředního výboru KSČ.

Modernizace ČSSD avizovaná Paroubkem při nástupu do funkce předsedy není na pořadu dne.

Jiří Kubík