VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo může za povodně? Dnes a tehdy

Povodeň. Slovo, při kterém se mnohým ježí chloupky, se v médiích objevuje čím dál častěji.

8.7.2009
SDÍLEJ:

Velká voda u Přeštic na jižním Plzeňsku v pondělí 29. červnaFoto: DENÍK/Gery Weschke

Příznivci globálního oteplování si mnou ruce: „Tak máme zase jednou pravdu. Počasí je rozhozené a bude to stále horší!“ Na každém šprochu je pravdy trochu. Nicméně, známe ničivé povodně i z minulosti. Stačí si zalistovat v díle M. Daniela Adama Veleslavína „Kalendář historický“, vydaný v roce 1578.

Naše generace má v paměti např. stoletou vodu v roce 1981, záplavy na Moravě 1997, katastrofální povodeň z roku 2002 a o něco menší z roku 2006. V různých novinách jsou zachyceny smutné příběhy z řádění vodního živlu v 19. století.

Pro představu, jaká byla situace v roce 1872, kdy ve všech krajích vůkol Prahy se protrhly mraky, jsem vybral zprávy z Národních listů (30. 5. 1872).

„25. května o 10. hodině ranní spustil se s oblaků strašný liják, než kdo by byl na začátku věřil, že vzroste v obra? Liják trval až do šesti hodin večer a obloha se ještě nevyjasňovala. Potoky a kde jaká stružka byla vzrůstaly v divoké řeky a tu již s úzkostí obracely se zraky vzhůru k té zamračené obloze. Než strašnější překvapení připravila celému okolí 9. hodina večerní. Ta hrozivá mračna se pojednou protrhla a spousta vod padala proudem k zemi a s děsným hukotem se rozlívala po okolí šíř a šířeji. Především protrhl příval rybník p. Procházky, kterýž co do velikosti zaujímá třetí místo po rybníku Rožmberském, načež značně sesílen smetl v okamžiku tamější mlýn, jehož majitel ve vlnách utonul. Na další své cestě vzaly vody s sebou železniční dráhu, jež nově se zde staví, neušetřily ovšem ani mostů, ani magacínů a rozličných budov, které na této štrece ležely.

V Plasích samých zuřila povodeň ohromně, zaplavivši nemocnici, která zde při dráze jest vystavěna, až po půdu. U kupce p. Šenka šla voda až po střechu domu, voda spláchla i další tři domy, takže po nich nezůstalo ani památky. V plasském zámku, kde výše vody dosahovala až po první patro, utraceno tré lidských životů. V nedalekých Nebřežinách odnešen prozatimní hostinec s hostinským a celou rodinou a asi s 20 dělníky železničními. Kromě toho obydelní stavení a hospodářské stavení. Nebřežinský mlýn, dobře vystavený, odplaven. Není snad mlýna na Střele a Javornici, který by nebyl silně poškozen. Mnoho životů lidských padlo rozkacenému živlu za oběť. Města Kozlany a Čistá trpěla neméně. Na Střele, Javornici a Královickém potoku jsou veškeré krásné louky zničeny, některé do té míry, že z nich ani po stu letech louky nebudou. V Liblíně a dále dosáhla hladina vody jako v roce 1845 “.

Z. Blaheta, Chrást u Plzně

8.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radka Máchová se na Dni ve vzduchu 2011 připravuje na vystoupení se skupinou Flying Bulls. Druhý zprava je akrobat Martin Šonka, který se letos do Plas vrátí také.

Akrobatka Radka Máchová se nad Plasy vrací s veteránem

GABRIELA FILIPPI A MARIO KUBEC ve hře Anastasia, kterou Léčivé divadlo uvede 26. dubna v Divadle Alfa v Plzni na Rokycanské třídě.

SOUTĚŽ: Gabriela Filippi přijede ve středu do Plzně s Léčivým divadlem

Rajtoralovi chyběla rodina, shodli se hráči. Má pozitivní vliv, říká Hašek

Co třeba vzpomínka na to, jak František Rajtoral na Schalke nádhernou brankou vynutil pro Plzeň prodloužení nervydrásajícího fotbalového poháru? Pro fanoušky kulatého nesmyslu hřejivá vzpomínka na jedno z nejpěknějších období světlovlasého kluka z Příbrami, který si v neděli vzal život.

Emil Kristek se od fotbalu přeorientoval na hokej, bude znovu ředitelem Plzně

Boršov nad Vltavou – Začínal jako kustod fotbalistů českobudějovického Dynama. Emil Kristek ale nezůstal stát na místě a už teď má za sebou skutečně pozoruhodnou kariéru sportovního funkcionáře. Šéfoval fotbalistům Bohemians Praha, Plzně a českobudějovického Dynama. 

Výluka skončila

Plzeň - V pondělí skončila desetidenní výluka tramvají pod železničními mosty v Mikulášské ulici, kde byla doprava nahrazena autobusy. Provoz tramvají je od dnešního rána obnoven, v Mikulášské ulici i nadále pouze jednokolejně.

Fanoušci zapalují u stadionu svíčky. "Františku, nezapomeneme," zní z Viktorie

Plzeň - Pietní místo je přímo u stadionu ve Štruncových sadech. Na Františka Rajtorala vzpomíná generální ředitel FC Viktorie Plzeň Adolf Šádek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies