VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dovolte pohled i z druhé strany

Občas si také lidé stěžují, že hamižná církev se nechce svého majetku vzdát a raději ho nechá zchátrat, než aby ho převedla na obec.

19.1.2009
SDÍLEJ:

Kostel svatého Václava v Čisté.Foto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

Už několikrát jste otiskli různé články o tom, jak se obce starostlivě starají o kostely, doslova „uhánějí“ církev, jež je většinou jejich vlastníkem, aby s tím něco dělala. Církev však považuje kostel za Boží dům, ne za své vlastnictví, se kterým si může dělat, co se jí zlíbí. I proto jen váhavě předává některé kostely obcím, protože jen málokde se vyskytne člověk věřící, nebo aspoň vědoucí, co kostel potřebuje.

Existují bohužel i obce, které kostel vlastní a dost dobře neví, co s ním, například v okolí Nýřan. V Přehýšově je kostel uzavřený, plný špíny a prachu, kromě toho tam padá strop. V Lochousicích je kostel také uzavřený, prý se používá jako sklad krmení pro ryby. V tom radějovickém se hraje ping–pong. Jedno mají společné, všechny jsou zvenku „krásně“ natřené. Jak to vypadá uvnitř (shnilé krovy, díry ve střeše, porušená statika) nikoho nezajímá.

Nevím, kde se vzal v obecném povědomí ten hloupý názor, že církvi je osud kostelů a kaplí lhostejný, že se jí vlastně líbí jejich stav, protože opadávající omítka, děravá střecha, špinavé sochy a lavice plné červotočů jsou věci romantické. Jde ale většinou opravdu „jen“ o peníze. Jednotlivé farnosti jen s obtížemi dosahují na různé granty a fondy a pokud nemají někde nějakého vlivného známého, mohou si nechat o příspěvku jenom zdát. Jinak je tomu u obcí, nejen že mají i jiné zdroje příjmů (a mohou tak zaručit požadovanou účast na dotaci), ale úřady krajské i státní jim přispívají mnohem ochotněji.

Například kostel v Úhercích (jak jsem se dočetla v PD) má na každý rok slíbenou dotaci jeden milion korun, přestože to není žádný stavební zázrak. Naproti tomu oprava barokní kaple sv. Anny v Pňovanech, kterou mám na starosti, probíhá už třetí rok a stále se opravuje jenom krov! Proč? Prostě každý rok dostaneme něco málo peněz a ty se při dnešních cenách dřeva a řemeslníků brzy rozkutálejí.

Dříve měl každý kostel patrona, který se staral materiálně, faráře, který se staral duchovně a věřící, kteří se starali, kde bylo třeba a většinou zadarmo. Dnes máme sponzory, kterým záleží jen na tom, jak se zviditelnit a získat více peněz, než kolik vložili (což je u kostela nemožné a proto nezajímavé), český farář už dávno nemá na starosti jen jeden kostel a věřící, tak ty abyste v naší vlasti hledali lupou.

A ještě jedna důležitá věc na závěr: Československý stát v 50. letech 20. století sebral církvi, co mohl, a zavázal se zákonem, že přebírá starost o památky. Tento zákon dosud platí, takže pokud máte námitky, jak vypadá váš kostel nebo kaple, nenadávejte na církev a faráře, ale obraťte se jinam.
Ivana Meclová, farnost Nýřany

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení