VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrání opravdu památková péče památky?

Četl jsem dopisVladimíra Suchana, který ve svém článku V PD „Padl kus plzeňské průmyslové historie“ poukazoval na skutečnost, že byla zbourána poslední památka na původní Škodovku na rohu Kovářské a Divadelní ulice.

6.11.2009 1
SDÍLEJ:

Demolice haly bývalé Škodovky v Kovářské uliciFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Dále upozornil na skutečnost, že je za památku prohlášeno mnoho různých stavbiček a chaloupek, které pro Plzeň nemají takový význam jako zbouraná hala. Dotazuje se, kde je koncepce památkové péče. Po urgování odpovědi mu vedoucí odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Petr Marovič ve své odpovědi vysvětluje, že důležitým předpokladem ochrany je zájem vlastníka.

To má pochopitelně pravdu, ale před tím, kdo má o svůj objekt-památku zájem, se památka chránit nemusí. Památky se musí chránit před těmi, kteří je chtějí poškodit. Existuje něco, jako je veřejný zájem.

Nedovedu si představit, že je něco významnějšího pro Plzeň než vazba na původní Škodovku. Zejména je to zarážející v kontextu toho, že Plzeň je doslova památkami přesycená. V Plzni a jejím blízkém okolí je 12 památkových rezervací a zón se stovkami památkových objektů. Do tohoto výčtu se však původní Škodovka nevešla.

Poukazovat na dávno zpřetrhané vazby na průmyslový podnik je zcela pomýlené. Kolik by obstálo třeba takových hradů, kde se již stovky let nebydlí a neslouží k ochraně svých obyvatel? To je něco, jako tvrdit, že Hůrka ve Starém Plzenci nemá s Plzní nic společného z důvodu změny prostředí a z důvodu dávno zpřetrhaných vazeb. K tomu skutečně u památek dochází, ale nesnižuje to výrazně jejichž hodnotu. Stále je to doklad vývoje společnosti v určité oblasti.

Zbouraný objekt měl být prohlášen a chráněn jako unikát. Nic na tom nezmění, že nebyl intaktní. Kolik památek je intaktních? Zde se právě otvírá prostor pro pracovníka památkové péče. Je to práce s vlastníkem, často problematická, která jej má směřovat k smysluplnému využití památkového objektu a zároveň zachovat vypovídací hodnotu památky. Výkonný orgán památkové péče má sankcionovat toho, kdo památce úmyslně škodí a podporovat ty vlastníky, jejichž snahou je revitalizace památky.

Co znamená argument, že chránit živé provozy není reálné? Kdy se mají hodnotné objekty chránit? Až poté, když je objekt prodán spekulantovi či developerovi, který zde má již svůj investiční záměr? To přeci znamená pouze vytváření problémů a tahanic do budoucna.

Kdyby byl takový významný objekt prohlášen za památku a bylo jasně uvedeno, jak je možno s takovým objektem disponovat, tak by nedocházelo k tahanicím mezi orgány památkové péče a investory.

Pokud to není jasně definováno, velký investor stejně vždy zvítězí. Buď nechá objekt zdevastovat nebo směšnou pokutu zaplatí a dá do nákladů.

Reálně to tedy znamená, že přísné památkové požadavky, které jsou v mnoha případech z památkového hlediska neobhajitelné a pro investora nákladné, se vyžadují po drobných vlastnících pod hrozbou sankcí. V drtivé většině nejsou požadavky památkových orgánů doprovázeny příslušnými kompenzacemi. Pan vedoucí odboru si je jistě vědom toho, že on a jeho pracovníci jsou vykonavateli ekonomicko-politických rozhodnutí.

Určitě nemají radost z toho, že mizí stará Plzeň, ale rovněž nemají odvahu a sílu rezignovat na svůj post v případě, když je jim nařízeno postupovat způsobem, který neodpovídá jejich názoru, zájmům památkové péče a lidské morálky. Možná se jim několik dní špatně usínalo po rozhodnutí povolit na plzeňské náměstí místo původní plzeňské dlažby dovezenou dlažbu italskou.

František Kozlík

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Plzeňský prazdroj proškolil tisíce výčepních

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Hasiči lovili z řeky nohu, zřejmě šlo o pozůstatek po akci netradičních plavidel

Plzeň - Profesionální hasiči vyjížděli ve středu večer k ohlášenému nálezu ostatků lidské nohy.

Věřím, že Krmenčíka nahradíme, říká Vrba

Plzeň – Neinkasovat a naopak vstřelit minimálně jeden gól. S takovým cílem jdou do úvodního duelu play-off Evropské ligy fotbalisté plzeňské Viktorie.

Jan Svěrák: Musím si dávat pozor na geny

Plzeň – Režisér Jan Svěrák potvrdil v pondělí večer v multiplexu CineStar v plzeňské Olympii, že jeho nejnovější film Po strništi bos je svým způsobem rodinnou kronikou.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

Nepomuk - Plzeňský dějepis připomíná nepomucké výročí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení