VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznešené a zbožné, to je baroko na západě Čech

Plzeň - Vznešenost a zbožnost jsou hlavními znaky barokního umění, a tak není divu, že se tato dvě slova objevila v názvu výstavy, která je od podzimu až do 20. března k vidění v Masných krámech.

31.12.2015
SDÍLEJ:

Vznešenost a zbožnost jsou hlavními znaky barokního umění, a tak není divu, že se tato dvě slova objevila v názvu výstavy, která je od podzimu až do 20. března k vidění v Masných krámechFoto: Archiv

Výstava Vznešenost & zbožnost/Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách připravená Západočeskou galerií (ZČG) v Plzni má jistě co nabídnout. Vždyť právě baroko mohou lidé v našem regionu potkávat téměř na každém kroku ať již v podobě venkovských kostelů, soch svatých či křížků u cest, ale i v krajině, jejíž podoba se v okolí Plzně formovala v mnoha případech právě v baroku.

"Příznivá poloha oblasti vedla k výraznému uplatnění předních uměleckých osobností z Prahy i sousedního Bavorska. Ty právě zde namnoze dostaly příležitost podat své vrcholné výkony," poznamenává Roman Musil, ředitel ZČG a dodává: „Místní tvůrci se pak vyrovnávali s příklady velkých současníků a byly jim svěřovány významné realizace."

Výstava v Masných krámech představuje obě skupiny umělců, kteří tvořili od počátku 17. století do druhé poloviny 18. století. Mezi tu první – známé – patří například architekt Jan Blažej Santini či malíř Petr Brandl nebo sochař Matyáš Bernard Braun, k té druhé – skupině místních umělců – pak můžeme zařadit třeba Lazara Widemanna, plzeňského rodáka a sochaře, nebo malíře Eliáše Dollphopfa narozeného v Tachově.

Některé exponáty uvidí lidé poprvé, některé dokonce představovaly překvapení pro autory výstavy. „Například v koutě jednoho z plzeňských kostelů se podařilo najít oltářní obraz od Jana Kryštofa Lišky vytvořený pro kostel sv. Václava v Plasích. „Obraz byl přes šedesát let považovaný za ztracený," uvedl jeden ze spoluautorů výstavy Štěpán Vácha.

Jak autoři výstavy Andrea Steckerová (Národní galerie v Praze) a Štěpán Vácha (Ústav dějin umění Akademie věd ČR) připomínají, slova vznešenost a zbožnost však zároveň naznačují, jak se v barokním umění s jeho vysokými estetickými nároky jedinečně snoubily ambice sebevědomých objednavatelů a duchovní potřeby, jež byly nedílnou součástí jejich životního stylu, ale i vnitřního životního postoje. Proto na výstavě v Masných krámech nepředstavují jen umělce a jejich životopisy, ale také ty, kdo je podporovali a umělecká díla si u nich objednávali.

Část výstavy je proto věnována bohatým klášterům v Plasích, Kladrubech, Teplé a Chotěšově, které do regionu zvaly nejvýznamnější umělce oné doby. A tak díky opatovi cisterciáckého kláštera v Plasích Evženu Tyttlovi můžeme dodnes obdivovat Santiniho stavby v Plasích či Mariánské Týnici. Stejný architekt pak tvořil pro benediktiny opravu a přestavbu jejich sídla v Kladrubech.

Křest Kristův, obraz slavného barokního malíře Petra Brandla, je jedním z dominantních prvků výstavy, jež přibližuje barokní umění v západních Čechách

Další část výstavy pak představuje významné šlechtické rody, které byly patrony a mecenáši barokních umělců. K takovýmto rodům patřili například Lažanští usídlení v Manětíně. Štědře podporovali Petra Brandla, který vytvořil pro hřbitovní kostel sv. Barbory a farní kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně nejpočetnější soubor maleb mimo Prahu. Petr Brandl do Manětína také přivedl holandského malíře Filipa Kristiána Bentuma, který vytvořil soubor rodových podobizen. A pro Lažanské pracoval i méně známý malíř Václav Dvořák, jenž vytvořil na tehdejší dobu neobvyklý cyklus maleb zobrazující služebnictvo. Ukázky prací těchto tří umělců jsou v Masných krámech k vidění.

Expozice obsahuje kromě obrazů také sochy, monstrance, mešní poháry, dřevořezby, spodní roucho duchovního nebo drahocenný želvovinový oltář původně z plaského konventu. Unikátem je podle Váchy soubor dvanácti obrazů světců malovaných na lasturách či portrét stavebníka chrámu v Kladrubech, opata Maura Fintzgutha, jehož podoba nebyla známá.

Výstava Vznešenost & zbož-nost/Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách byla připravená jako součást projektu Plzeň 2015.

Doprovodný program výstavy

ZČG připravila k výstavě Vznešenost a zbožnost i rozsáhlý doprovodný program složený z přednášek osobností, jež se zabývají dějinami umění, i komentovaných prohlídek, jimiž provedou autoři výstavy Andrea Steckerová a Štěpán Vácha. Přinášíme kompletní doprovodný program.

Přednášky:
13. 1. v 17 hod.
Sv. Václav v nebeské slávě a v plné kráse: Nově nalezené a zrestaurované dílo Jana Kryštofa Lišky z farního kostela v Plasích (Štěpán Vácha)
27. 1. v 17 hod.
Barokní umělecké řemeslo v západních Čechách (Jan Mergl, náměstek ředitele Západočeského muzea v Plzni a vedoucí uměleckoprůmyslového oddělení))
10. 2. v 17 hod.
Petr Brandl a západní Čechy (Andrea Steckerová)
17. 2. v 17 hod.
Sochař Lazar Widemann a jeho tvorba v západních Čechách
Dílo Matyáše Bernarda Brauna pro západočeské kláštery
(Viktor Kovařík, pracovník Národního památkového ústavu (NPÚ), autor monografiie o Lazaru Widemannovi, a Terezie Šiková, pracovnice NPÚ)
24. 2. v 17 hod.
Jan Blažej Santini a jeho následovníci na Plzeňsku (Jakub Bachtík, pracovník NPÚ)
9. 3. v 17 hodin
Plaský klášter a jeho příspěvek k západočeskému baroku (Irena Bukačová, ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici)
16. 3. v 17 hod.
Barokní nástěnné malířství v západních Čechách (Martin Mádl, Ústav dějin umění Akademie věd ČR)

Komentované prohlídky
9. 1. v 15 hodin (Andrea Steckerová)
so 16. 1. v 15 hodin (Štěpán Vácha)
6. 2. v 15 hod. (Andrea Steckerová)
20. 2. v 15 hod. (Štěpán Vácha)
5. 3. v 15 hod. (Andrea Steckerová)
19. 3. v 15 hod. (Štěpán Vácha)

Pašijové hody Eliáše Dollhopfa na výstavě Vznešenost & Zbožnost v plzeňských Masných krámech

Autor: Hana Josefová, ČTK

31.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenéru Vrbovi se bude hlásit další posila.

Viktoria ohlásí další posilu. Do Plzně přijde Čermák

Ilustrační foto.

Mýto se po roce vrací mezi krajskou elitu

Plzeň se proměnila ve velkou pivní zahrádku

Plzeň - Centrum západočeské metropole se v sobotu proměnilo ve velkou pivní zahrádku.

AKTUALIZOVÁNO

Během pár hodin řešila policie tři vážné nehody. Zemřeli při nich dva lidé

Plzeňský kraj – Tři vážné nehody během několika hodin řešili policisté v Plzeňském kraji. O život při nich přišli dva lidé. 

Město nabízí 213 bytů

Plzeň – Plzeňské zastupitelstvo schválilo úpravu seznamů městských budov, které určují předpokládané nakládání zejména s bytovými a nebytovými domy. Nově je k prodeji či směně určeno 213 bytů a 48 nebytových prostorů.

Invalida volal o pomoc. Pečovatel popíjel a ignoroval ho

Klatovy – Otřesný případ lidské lhostejnosti odhalili před několika dny klatovští městští policisté v jednom z tamních bytů. Na zemi tam ležel invalida a zoufale volal o pomoc. Když se do bytu strážníci spolu s hasiči dostali, zjistili, že s mužem je v bytě jeho ošetřovatel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies