VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Virtuos Miroslav Vilímec přiveze do Plzně Kubelíkův koncert

Plzeň – Dílo legendárního českého houslisty Jana Kubelíka se po mnoha letech vrací do Plzně.

11.11.2015
SDÍLEJ:

Miroslav Vilímec.Foto:

Dlouholetý koncertní mistr České filharmonie, Miroslav Vilímec, rodák z Klatov, uvede ve čtvrtek 12. listopadu v Měšťanské besedě Kubelíkův Koncert pro housle č. 4 B dur. Vystoupí spolu s Plzeňskou filharmonií, která tento koncert zařadila do své abonentní řady B.

Máte s Kubelíkovým koncertem již předchozí zkušenosti?
Kdysi jsem ho provedl s Českou filharmonií za řízení Václava Neumanna. Byl to pro mě velký zážitek, v sále byl přítomný i Kubelíkův syn Rafael, slavný dirigent. Koncert tehdy přenášela česká i japonská televize. Od té doby jsem hrál několikrát koncert na recitálech jen s klavírem. S orchestrem jej budu od té doby hrát poprvé právě 12. listopadu v Plzni.

Jste přesvědčený o kvalitě Kubelíkovy skladby?
Ano. Kubelík byl nejen světově proslaveným houslistou. Napsal také symfonii a šest velkých houslových koncertů, z nichž 4. B dur, který budeme hrát, je podle mého názoru hudebně nejobsažnější. Kubelík jej psal za zvláštních, velmi smutných okolností. Umřel mu v té době dvouletý synek. Tato tragická záležitost se samozřejmě podepsala na dramatickém napětí první věty i melancholii věty druhé. Nicméně hudba směřuje k vyrovnání s osudem a koncert končí v brilantním toku virtuózní třetí věty. Kubelíkova hudba mě velmi zaujala a doufám, že o její kvalitě přesvědčím i posluchače.

S Plzeňskou filharmonií jste již vystupoval?
Provedl jsem s ní kdysi koncerty Paganiniho, Saint-Saense, Mozarta, Sukovu Fantazii…Vždy se mi s ní výborně spolupracovalo. Společně se můžeme též pyšnit světovým primátem. Natočili jsme totiž v premiéře celý komplet 14 houslových koncertů zapomenutého francouzského klasika Chevaliera de Saint-Georges, což je uváděno v mezinárodních odborných publikacích jako velmi přínosný čin. Osobně však považuji nadcházející provedení Kubelíkova houslového koncertu za stejně významné a inspirující a moc se na to těším.

Měšťanská beseda v Plzni, 12. 11. od 19 hod.
Plzeňskou filharmonii diriguje Tomáš Brauner
Miroslav Vilímec – housle
Program
I. Krejčí: Vivat Rossini
J. Kubelík: Koncert pro housle č. 4 B dur
A. Dvořák: Slovanské rapsódie č. 2 g moll, op.45
A. Dvořák: Slovanské rapsódie č. 3 As dur, op. 45

Houslista Miroslav Vilímec
• Narodil se v Klatovech. Na housle jej učila hrát jeho matka Ilona Vilímcová, plzeňská rodačka a uznávaná pedagožka a houslistka, která vedla hudební školu ve Kdyni.
• Po vystudování Střední ekonomické školy v Klatovech, byl přijat na hudební fakultu AMU v Praze do třídy prof. Václava Snítila.
• Už téměř 25 let je koncertním mistrem České filharmonie. Významná je také jeho činnost sólistická; je např. častým sólistou orchestru Symphony Prague, se kterým letos premiéroval Koncert d moll Jakuba Jana Ryby. Pravidelně spoluprácuje právě s Plzeňskou filharmonií. S ní mimo jiné premiérově natočil vzácný komplet 14 houslových koncertů klasického francouzského skladatele Chevaliera de Saint Georges.
• Miroslav Vilímec je předseda Společnosti Jana Kubelíka.  

Autor: Hana Josefová

11.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Maminka Eva Spurná v pořadu Malé lásky a její dcera Zuzanka
5

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Deset defibrilátorů pro Plzeň

Plzeň – Chytré přístroje vysvětlí i laikovi, jak zachránit život.

V Plzni ráno hořel byt. Čtyřicet lidí muselo opustit panelák

Plzeň - Požár za milion korun pravděpodobně způsobila technická závada powerbanky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení