VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Hynčík: Fotka je emoce, kterou předávám

Plzeň – Fotograf Václav Hynčík je podepsán pod knihami, které ukazují krásu světa okolo nás. Narodil se v Klatovech a do patnácti let žil v šumavském podhůří v Nové Vsi u Kdyně. Už téměř padesát let je pevně spjat s Plzní, jejíž krásy ukázal v nedávno vydaných publikacích. Kniha s lakonickým názvem Plzeň vyšla v roce 2011, na konci minulého roku pak spatřila světlo světa publikace Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni s odborným textem architekta Jana Soukupa.

30.1.2013
SDÍLEJ:

Fotograf Václav Hynčík ukazuje Plzeň z té krásné stránky a 30. ledna oslavil pětašedesáté narozeniny. Foto: DENÍK/Milan Říský

Vypadá to, že máte Plzeň hodně rád…
Žiji v Plzni, ale do patnácti let jsem vyrůstal na Šumavě. V Plzni však měla naše rodina spousty příbuzných, a proto jsme sem často jezdili. Takže můžu říci, že Plzeň vždycky byla i moje město a samozřejmě ji mám rád. Její stará část je krásně položená v kotlině na soutoku čtyř řek. Ty soutoky jsou nádherné, a rád je fotím.

Jak fotografie Plzně, které se objevují ve vašich knihách, vznikají?
Nechodím fotit do terénu každý den, ani intenzivně nefotím těsně před tím, než jde kniha do tisku. Fotografuji nárazově, když je dobré počasí, když se mi chce, když cítím, že mám inspiraci. Nechávám se interiérem nebo exteriérem oslovit. Teprve, když nasaji atmosféru a uvědomím si, co chci ukázat, začnu fotit. Moje fotografie nemusí být čitelná na první pohled, ale má znázornit něco hlubšího – náladu a emoci, které dané místo vyzařuje. To proto, že chci ´ukrást´ objektu, který fotografuji, jeho podstatu, něco, co člověk jen cítí, a pak se pokusí tu emoci zachytit obrazem. Je to podobné, jako když slyšíte hezkou píseň nebo báseň, která vám udělá dobře na duši. A tak chci, aby moje fotky předávaly něco z toho dál.

Fotograf Václav Hynčík ukazuje Plzeň z té krásné stránky a 30. ledna oslavil pětašedesáté narozeniny. Často fotíte architektonické objekty jak historické, tak moderní. Musí se takto zaměřený fotograf umět dobře orientovat v architektuře a jejích stylech?
Určitě by se měl v architektuře orientovat, ale není nutné, aby znal všechny podrobnosti, kterými se jednotlivé architektonické styly vyznačují. Fotka vzniká, jak už jsem říkal, na základě nějaké emoce; ten záběr je můj, vyjadřuje moji náladu, kterou chci sdílet s divákem. A už mě tolik nezajímá, jestli se na snímku mísí baroko s rokokem či gotika s renesancí. Jde mi o to, aby celá fotografie – kompozičně, úhlem záběru, světlem, vyjadřovala něco krásného, něco, co diváka osloví a co se mu bude líbit… Chci od svých fotografií, aby učily lidi dívat se kolem sebe. Dneska může fotit díky digitálním fotoaparátům každý. Já si ale myslím, že nejdůležitější je vidět věci kolem sebe a prostřednictvím fotografie je předávat dál. Tisíc lidí se může dívat a nevidět krásu, která je okolo něj.

A kdyby chtěl někdo tu krásu Plzně vidět na vlastní oči, kam má zajít?
Musí jít městem s očima otevřenýma a dívat se kolem sebe. Neměl by vynechat úžasnou katedrálu svatého Bartoloměje s vysokými štíhlými sloupy a nádhernou gotickou klenbou. Určitě stojí zato vychutnat si renesanční architekturu plzeňské radnice nebo františkánský klášter s křížovou chodbou a barokními sochami. Moderní architektury v Plzni stále ještě mnoho není, ale svou krásu určitě má pomník Díky, Ameriko nebo esovitě zahnutá budova vědeckotechnického parku. Některé nové budovy se svými neprůhlednými skleněnými fasádami odrážejí své okolí, což někdy nabízí pitoreskní až surrealistický zážitek. A pak je tu samozřejmě plzeňská voda, ať již jde o její řeky a soutoky či nádhernou kaskádu sedmi boleveckých rybníků.

Jak své dnešní narozeniny oslavíte?
Mám velký ateliér a už mám vyzkoušeno z jiných oslav, že se tam vejdou všichni kamarádi i kolegové. Rád bych také uspořádal v tomto roce několik výstav, kde bych chtěl představit v průřezu svou volnou tvorbu. A někdy na jaře nebo v létě bych rád zrealizoval výstavu velkoplošných fotografií Plzně pod širým nebem, třeba na panelech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.

Autor: Hana Josefová

30.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové
4

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Václav Pejsar

Pejsar: Dostanou přes hubu. Venca je vtipnej, vzkázal Šour

Dopravní podniky odpustí černým pasažérům úroky

Plzeň - Pokutu zaplatit musí, úroky jim však budou prominuty.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Giorgio fashion Show pomůže malému Matýskovi

Plzeň - V plzeňském Parkhotelu se v pátek 27. října od 19 hodin uskuteční Giorgio fashion Show GOLD prestižní přehlídka špičkové módy českých a světových značek.

Houbaři mají mistra světa, bydlí v Řenčích

Blovice – V lese u Blovic se konalo 25. mistrovství světa ve sběru hub.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení