VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tsunami: O nové knize s jejím autorem Ivanem Vičarem

Plzeň – Již se svojí sedmou knihou předstupuje před čtenáře horšovskotýnský literát Ivan Vičar, člen Střediska západočeských spisovatelů.

20.7.2015
SDÍLEJ:

Nahlédnutím do právě vydaného románu Tsunami (obálka knihy vlevo) se zdá, že přes závažná témata je vyprávěn velice lehce, nepostrádá jemný humor a bude nejspíše dobře čtivý. Na snímku vpravo je autor Ivan VičarFoto: Archiv Ivana Vičara

Společenský román s názvem Tsunami na sebe upozorňuje nejen úctyhodným rozsahem, ale vyděluje se ze spisovatelova díla i závažnou současnou tematikou, když autor se zatím věnoval především prózám adresovaným převážně dětem a mládeži.

Je to poprvé, co se jako prozaik věnujete palčivým otázkám současné doby?
Ne, není. Už v mé knižní prvotině, novele Faust a Zuzanka z roku 2005 odehrávající se v dobách nedávno minulých, si hrdina knížky uvědomuje nad zradou přítele, že pravda je leckdy složitější, než se na první pohled zdá, že je příliš jednoduché soudit kohokoli, kdo žije pod tlakem doby. Ale i v pohádkách, báchorkách, legendách a i v poezii každý tvůrce nějak reaguje na podněty kolem sebe. Je pravda, že román Tsunami se dotýká problémů, které se mi v současné chvíli jeví jako nejpalčivější.

Odkazuje název Tsunami ke známým událostem z nedávné minulosti v jihovýchodní Asii nebo jde o pojmenování symbolické?
Manželka hlavní postavy románu, úspěšného vedoucího reklamní agentury Viktora Levory, skutečně přijde v prosinci roku 2004 tragicky o život vlivem vražedné vlny způsobené zemětřesením. Ale mnoha vnitřními poryvy musí projít i hrdina knížky, než se začne postupně zbavovat svých předsudků.

Jakých?
Viktor je osobou silně xenofobní. Kriticky se staví ke všemu, co je podle jeho názoru cizí a nepřirozené. Je zmítán opovržením prakticky ke všem možným menšinovým projevům. Nesmiřitelně odmítá kohokoli odlišné národnosti, rasy i sexuální orientace. Osudem je však se všemi těmito skutečnostmi náhle konfrontován ve svém nejbližším okolí a své názory je nucen postupně přehodnocovat.

V obsáhlém románu nebude jistě tohle jediné nosné téma.
Nerad bych, aby to vyznělo, jako že autor honí mnoho zajíců najednou. Ale samozřejmě silně by mělo znít i téma dozrávání a sebepoznávání dospívající mládeže a jejího vymaňování se z negativních vlivů, které začínají rozeznávat. Snad zaujme i lidská vypočítavost obdivované ženy, kvůli níž přichází hlavní hrdina o iluze. Nejednou musí lidé v životě také překonávat závažná onemocnění či dočasné zdravotní potíže, které si vyžadují pomoc nejbližších, i s tím se čtenáři v knize setkají. Dočteme se i o manželské dvojici, která k sobě znovu hledá ztracenou cestu. Jsme svědky, jak obtížně se budují důvěrnější vztahy, a také jaká nebezpečí skrývá větší věkový rozdíl v partnerských vztazích.

Vladimír Gardavský

Autor: Redakce

20.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat. Skončil ve vazbě
5

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Ilustrační foto.

Povedlo se, Chříč otevře školu

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Muž obtěžoval ženu. Policie ho hledala i vrtulníkem

Plzeň - V pondělí večer probíhala v okolí boleveckých rybníků rozsáhlá pátrací akce.  

Hladovou vydru prozradil pes

Příšov – Zvláště chráněné zvíře se zatoulalo do Příšova.

Socha chátrá, 30 let je schovaná

Plzeň - V zámeckém parku v Křimicích stojí unikátní socha svatého Jiří více než sto let. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení