VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři výtvarníci přivezli Fantastický realismus

Plzeň - Tři roky příprav si vyžádala výstava, která je v Galerii města Plzně k vidění do 30. ledna. Jmenuje se Fantastický realismus 1960 – 1966. Její hlavní aktéři – výtvarníci Vladivoj Kotyza, Jan Jedlička a Mikuláš Rachlík totiž žijí roztroušeni po Evropě a navíc většina děl, která jsou v Plzni k vidění, vznikala před více než padesáti lety, takže bylo nutné dohledat jejich současné majitele, požádat je o zapůjčení a nakonec dopravit do Plzně.

27.11.2013
SDÍLEJ:

Tři výtvarníci přivezli Fantastický realismusFoto: DENÍK/Hana Josefová

„Tato plzeňská výstava je jakousi rekonstrukcí výstavy z roku 1966, kdy studenti pražské AVU Rachlík, Jedlička a Kotyza vystavovali svá díla v jednom prázdném bytě v Praze na Újezdě. K této improvizované výstavě neexistovala žádná dokumentace," říká kurátor současné výstavy profesor Vojtěch Lahoda, ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

„Často jsme si volali, vzpomínali, které obrazy byly tehdy na výstavě k vidění, a pak zjišťovali, kde jsou dnes," vzpomíná Jan Jedlička a jeho dva kolegové dodávají, že některé obrazy a kresby dohledali v rodině či u přátel, mnohé z děl pak patří do sbírek několika českých galerií, odkud také na výstavu byla zapůjčena. „V šedesátých letech minulého století vládl tvrdý socialismus, byla to doba plná paradoxů a tito tři výtvarníci ji svým svébytným uměleckým projevem zachytili; dotkli se její zvrácené reality," vysvětluje Vojtěch Lahoda a připomíná, že plzeňská výstava vlastně přináší ukázku dobové nálady mladé umělecké generace 60. let.

Za pozornost na plzeňské výstavě jistě stojí např. série kreseb Jana Jedličky, z níž jsou patrné inspirace německým expresionistickým filmem a která zachycuje socialistické bezčasí, nebo obraz Vladivoje Kotyzy s názvem Dřevorubci z roku 1964, který byl v tehdejším dobovém kontextu chápán jako provokace vztažená k oficiálnímu socialistickému umění a kvůli němuž se s Kotyzou rozešel jeho tehdejší profesor na AVU Antonín Pelc. A obraz Mikuláše Rachlíka Vražda v Třebáni z roku 1963 zase dokládá, jak tvůrce vnímal tragikomedii tehdejší společnosti. „Všichni tři jsou dodnes umělecky aktivní, takže část výstavy mapuje vývoj jejich tvorby až do současnosti," upozorňuje Vojtěch Lahoda.

Mikuláš Rachlík se v roce 1968 vypravil se skupinou studentů FAMU na zájezd do Itálie a už v této zemi zůstal. Dnes žije a pracuje ve Vejanu poblíž Říma. „Já dostal v roce 1969 povolávací rozkaz na východní Slovensko. Bylo to chvíli poté, co se upálil Jan Palach, a já v této rozjitřené době na vojnu nastoupit nechtěl, bál jsem se, že by mě mohli nasadit proti těm, kteří s Palachem sympatizovali, a tak jsem emigroval. Byl jsem odsouzen za dezerci," vzpomíná Jan Jedlička, který žije a pracuje ve Švýcarsku, Itálii a od roku 1990 také v Praze. Vladivoj Kotyza, pražský rodák, se po dokončení studia a skončení vojenské služby v Milovicích usadil v Plzni, kde tvoří a také vyučuje na Fakultě umění a designu ZČU. „Já nejsem typ cestovatele, v cizině jsem byl asi jen dvakrát a dalo mi hodně práce, abych se přinutil tam vyjet. Víc se mi líbí dojít si pěšky z centra Plzně třeba do Bukovce," říká Vladivoj Kotyza.

Autor: Hana Josefová

27.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kvůli nahlášené bombě evakuovali policisté část Prešovské

Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic (vlevo) se snaží přejít přes jabloneckého obránce Matěje Hanouska.

Kopic: S vedrem se musíme vypořádat

Minipozemek u Globusu možná čeká vyvlastnění

Plzeň - Pětašedesát metrů čtverečních je nutných pro západní okruh Plzně.  

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Plzeňský kraj – Hejtmanství začíná hledat lékaře pro nadcházející tři roky.

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Plzeňsko - Psal se pátek 17. února 2017, přibližně půl páté ráno, když Evě Spurné z Pernarce na severním Plzeňsku začaly kontrakce.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení