VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svět posílal kresby do Plzně

Plzeň – Mimořádný zájem mezi výtvarníky celého světa vzbudil 9. ročník mezinárodního Bienále kresby Plzeň 2014.

9.10.2014
SDÍLEJ:

Claudia Weber z německého města Traunstein je držitelkou Grand Prix 9. mezinárodního Bienále kresby Plzeň 2014. Uspěla s kresbami s názvy Kuchyň, Obývací pokoj a LožniceFoto: DENÍK/Hana Josefová

Organizátoři obdrželi 1669 kreseb od 461 autorů z 32 zemí. „Jestliže v prvních ročnících mezi přihlášenými převažovali výtvarníci z východní Evropy, tak tentokrát byl mimořádný zájem mezi umělci z Evropy západní, ti převažovali," uvedl Werner Schaub, člen mezinárodní poroty, a dodal, že tento fakt dokazuje, že Bienále se z lokální akce stalo událostí evropského významu. Plzeňská výtvarná soutěž je v Evropě jedinou svého druhu – zabývá se jednobarevnou kresbou.

„O plzeňském Bienále kresby mě informoval můj bývalý profesor. Dohledala jsem si na internetu potřebné informace a přihlásila se," říká Claudia Weber, letošní držitelka ceny Grand Prix za díla s názvy Kuchyň, Obývací pokoj a Ložnice. „Za základ mi sloužili katalogy a prospekty firem, které prodávají nábytek. Náměty z nich jsem překreslovala a do svých kreseb přidávala abstrakci," popisuje vítězka vznik děl, která zaujala porotu, a dodává, že v současné době právě kresba představuje hlavní část její tvorby. „Vítězka mezi porotci nevzbudila pochyby. Zaujala všechny její členy kvalitou práce a silou názoru," hodnotil vítězné práce Pavol Kráľ, předseda poroty. Vedle Grand Prix udělila sedmičlenná porota dalších devět cen a dvacet tři ocenění nejvyšší kvality. Porotci z přihlášených děl dále vybrali 153 kreseb od 129 autorů, které jsou od včerejška až do 16. listopadu k vidění v Galeriích města Plzně a Jiřího Trnky. Tyto výstavní prostory spolu na plzeňském náměstí Republiky sousedí. „Hlavním tématem kreseb je člověk a svět, to je ostatně námět, jímž se zabývají všichni umělci. V kresbách, které jsme však hodnotili, mělo toto téma mnoho podob: od racionálního pozorování přes citové a poetické prožívání až po abstraktní úvahy," zamýšlí se Dana Doricová, členka poroty a autorka výstavy, na níž jsou představeny nejlepší díla letošního Bienále kresby.

Autor: Hana Josefová

9.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení