„Jako každý rok, budou také zájemci moci navštívit vybrané turistické cíle a instituce za symbolické vstupné 28 korun, některé i bezplatně,“ sdělila tisková mluvčí plzeňského magistrátu Edita Laštovková. Pro děti do 140 centimetrů je vstup zdarma. Poprvé budou při této příležitosti zpřístupněny i plzeňské synagogy.

Do letošních oslav se zapojí také účastníci Československých dnů, jejichž závěr je naplánovaný právě na osmadvacátého října. U Branky bude možné navštívit slovenské tržiště. Během dne se tu navíc uskuteční vystoupení folklorních souborů.

Kulturní program vyvrcholí koncertem patrona plzeňských oslav Jiří Suchý. Společně s kapelou Václav Marek & his Blue Star předvedou od 15.15 hodin nejznámější šlágry československé swingové a taneční hudby třicátých a čtyřicátých let.

Odpoledne se na náměstí T. G. Masaryka uskuteční vzpomínkový akt. Po jeho skončení se v 18.30 hodin vydá na Klatovskou třídu průvod světel. Půjde směrem do Smetanových sadů a Františkánskou ulicí na náměstí Republiky. Tady oslavy zakončí ohňostroj.

U příležitosti státního svátku obdrží osobnosti spjaté s Plzní historické pečetě. Jejich držiteli tentokrát budou cembalistka, klavíristka a hudební pedagožka Zuzana Růžičková, anesteziolog Václav Fessl, herečka, malířka, výtvarnice a divadelní pedagožka Blanka Bohdanová a lékař 1. Interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Karel Opatrný. „Cenu města Plzně pak získá pracovník výzkumného centra kolejových vozidel Fakulty strojní ZČU v Plzni Stanislav Hosnedl,“ doplňuje Laštovková.

Ocenění uděluje primátor města Plzně každý rok. „Významný den našeho státu považuji za velmi symbolický a mimořádně vhodný pro udílení, celoživotní přínos a práci několika osobnostem našeho města,“ uvedl primátor Pavel Rödl. Vyznamenání a povýšení čeká v Plzni ve svátek vojáky. Už od včerejška je možné v mázhausu radnice navštívit výstavu s názvem Od monarchie k republice.