VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Suchánek: DEPO2015, náš hlavní úkol

Plzeň - Končí rok, v němž Plzni příslušel titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015. Od příštího roku po Plzni a belgickém Monsu přebírají štafetu polská Vratislav a španělský San Sebastian.

7.1.2016
SDÍLEJ:

Jiří SuchánekFoto: DENÍK

V každém městě poté, co titul EHMK předá, by však mělo zůstat několik udržitelných projektů, které obohatí kulturní život jeho obyvatel. V Plzni bude o tyto projekty dále pečovat a rozvíjet je tým, který připravil a organizoval program EHMK. Povede jej Jiří Suchánek, jenž od roku 2013 šéfoval společnosti Plzeň 2015. Ta se mění na stejnojmenný ústav.

Co bude hlavním úkolem pokračujícího týmu?
Od ledna 2016 to bude provoz kreativní zóny DEPO2015 a udržení některých aktivit, které odstartovala společnost Plzeň 2015. Příkladem může být Festival světla, jenž plánujeme na 18. a 19. března příštího roku, dále Evropský den sousedů na konci května, týdny Západočeského baroka. Záměrně neříkám devět týdnů, protože jich bude pravděpodobně méně, avšak festival zaměřený na baroko budeme v plzeňském regionu pořádat ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Plzeňským krajem. Velká část naší činnosti bude souviset s česko-bavorskými kulturními projekty, které chceme připravovat v koordinaci s naším sesterským městem Řeznem. Právě společně vypracováváme projekt přeshraniční kulturní spolupráce a doufáme že budeme úspěšní při získávání evropských grantů, abychom mohli uspořádat jeden festival české kultury v Řezně a jeden festival německé kultury v Plzni. Mezitím chceme celoročně pořádat kulturní výměny zaměřené nejen na Plzeň a Řezno, ale na oba regiony – řezenský a plzeňský.

Jaké konkrétní aktivity chcete pořádat v DEPO2015?
Chceme pokračovat v tom, co jsme rozběhli v roce 2015. DEPO2015 se stalo prostorem, který navštěvují společně celé rodiny. Takže chceme dále pořádat interaktivní výstavy pro rodiny s dětmi, provozovat otevřené řemeslné dílny s tématy jako je šití, kovovýroba, dřevovýroba, tisk a podobně. A pořádat zajímavé kulturní akce.

Budete při pořádání kulturních akcí spolupracovat i s jinými subjekty?
Velmi o to stojíme. Celý leden se chceme scházet s kulturními hráči z regionu, abychom o případné spolupráci hovořili konkrétněji. Už nyní víme, že by se v DEPO2015 měla odehrát část filmového festivalu Finále Plzeň. Bavíme se o spolupráci s festivalem loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň. V březnu se v depu bude opět konat předávání hudebních cen Žebřík. Možnosti spolupráce mezi námi a ostatními promotéry kulturních akcí mohou být velmi různé, můžeme jim poskytnout prostory, můžeme jim však pomoci například i s propagací a mediálním servisem.

Jak bude DEPO2015 otevřené?
O tom nyní diskutujeme, počítáme však především s denním provozem, kdy budou otevřeny výstavy, kavárna, dílny a workshopy.

Takže nad večerním provozem třeba v podobě rockového klubu nebo alternativní divadelní scény nepřemýšlíte?
Rockový klub v DEPO2015 určitě nevznikne. Míst na živou hudbu je v Plzni dost, tím však nechci říci, že se v depu neodehraje občas nějaký koncert. Určitě ale neplánujeme, že bychom sestavovali pravidelnou hudební dramaturgii. Stejně jako neplánujeme, že by v depu vznikl prostor pro pravidelná divadelní představení. Nechceme konkurovat zavedeným klubům a scénám jakými jsou např. Anděl, Papírna, Divadlo pod lampou či Moving Station. Soustředíme se na kreativní průmysly, pronájmy začínajícím firmám či výrobu, to vše doplněné zajímavou kulturní obálkou.

A festival Rock for People v DEPO2015 bude?
Na devadesát procent ne, ale objevují se poptávky od jiných festivalů, spíše začínajících. Myslím, že Plzeň v létě a na podzim nebude trpět nedostatkem zajímavé rockové hudby.

Kde bude sídlit tým Ústavu Plzeň 2015, jak velký bude a jaký bude mít rozpočet?
Diskuse ještě proběhnou, až zasedne nová správní rada. Je předčasné říkat, kolik nás bude. Minimálně do poloviny roku budu já s ekonomickým aparátem sedět v Pražské ulici, kde musíme vyúčtovat a zadministrovat rok 2015 i vydat reporty pro Evropskou unii. V DEPO2015 bude sídlit programový tým pod vedením svého šéfa Jiřího Sulženka. Novým manažerem DEPO2015 se stane mladý šikovný muž Jiří Kunc, jenž naposledy působil v Plzeňské filharmonii. Předpokládaný rozpočet se bude pohybovat okolo pětadvaceti milionů korun ročně. S tím, že je v tom započítán i provoz Kulturního domu Peklo. Celkově je rozpočet vystaven tak, že si jeho část musíme shánět z externích zdrojů. Od města Plzně dostaneme zhruba padesát procent, zbytek si musíme vydělat nebo vygrantovat jinde.

Jaké záměry máte s právě zmíněným Peklem?
To provozujeme od roku 2013 a zatím nám jej město svěřilo do konce roku 2016 s tím, že v něm máme zachovat tradiční program, na který jsou Plzeňané zvyklí. Peklo tak funguje jako prostor k pronajmutí nejrůznějším kulturním promotérům; konají se v něm plesy včetně maturitních, rockové i swingové koncerty, electroswingové večery i programy pro děti, mládež či seniory.

Autor: Hana Josefová

7.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odchyt samce vydry říční v Příšově.
5

Hladovou vydru prozradil pes

Bednění, pod nímž se skrývá socha sv. Jiří.

Socha chátrá, 30 let je schovaná

Dvě problémové školy v kraji

Plzeňský kraj - Inspekce poukázalana situaci ve Starém Plzenci a v Plané. Většina studentů tamních škol neodmaturuje.

AKTUALIZOVÁNO

Po brutální vraždě bezdomovce na Roudné zůstala ve stanu kaluž krve

Plzeň - Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat.  

Ráj gladiol. Jaroslava má na zahradě přes 200 druhů

Žinkovy - Kdybyste teď navštívili Jaroslavu Rybákovou v Žinkovech, stoprocentně od ní dostanete krásnou kytici gladiol.

Na Mži vyplul i prezident s ochrankou

Plzeň – Černý superb s pražskou poznávací značkou si razí cestu přes množství diváků. Uvnitř automobilu sedí pan prezident se svou ochrankou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení