VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Ivanem Jáchimem o dvaadvacátém Finále

Plzeň - Jak shrnout ve čtyřech větách, proč by si divák měl najít čas na 22. ročník filmového festivalu Finále Plzeň 2009? Čím by měla být každoroční bilanční přehlídka českého filmu letos výjimečná? Ředitel festivalu Ivan Jáchim dovede dát stručnou a jasnou odpověď.

31.3.2009
SDÍLEJ:

Ivan JáchimFoto: DENÍK/Archiv

„Setkání s českým filmem a jeho tvůrci se v takovém rozsahu nikde jinde na světě nekoná. Jedině v Plzni můžete během jednoho týdne vidět filmy natočené za poslední rok a porovnat je s vynikajícími díly z archivů. Díky zajímavým filmům přijíždějí i zajímavé osobnosti, na festivalu se potkávají legendy české kinematografie, kterým připravujeme retrospektivní pocty (letos například režisérce Věře Chytilové), se současnými hvězdami i s novými filmovými nadějemi. Na Finále si divák udělá obrázek o tom, jaký český film byl a je, a dozví se, jaký bude (na Panelu připravovaných projektů), navíc se může zúčastnit unikátních setkání a besed nejen s filmovými tvůrci.“

Divácky nejatraktivnější bývá soutěž nových celovečerních filmů. Kolik tvůrců letos přihlásilo své snímky do soutěže o Zlatého ledňáčka a co vše tedy z české produkce za uplynulý rok uvidíme?
Díky počtu vznikajících filmů jsme museli změnit statut soutěže a od letošního ročníku už neplatí, že automaticky každý přihlášený film může soutěžit. Provedli jsme výběr filmů, které nám přišly výjimečné, takže letos bude soutěžit 12 snímků. O ostatní diváci ale nepřijdou, neboť poběží mimo soutěž. Navíc se nám podařilo získat do Plzně jeden vynikající film v předpremiéře – jsou to Proměny velmi nadějného mladého režiséra Tomáše Řehořka. Tento nevšední snímek vzbudil ještě před dokončením zájem zahraničních producentů a po Finále ho čeká cesta na festivaly ve Francii, Itálii a USA.

Čím dál větší kredit získává soutěž o Zlatého ledňáčka i v kategorii dokumentů. Jakou tady očekáváte účast a čím by publikum mohla překvapit?
Letos se do soutěže přihlásilo 62 dokumentů, ze kterých jsme vybrali 24 snímků. Dalších deset současných dokumentárních filmů uvede Finále mimo soutěž. Řada z nich nese společensky velmi závažnou výpověď a poselství, ale jsou i snímky relativně hravé – potencionálně překvapený tak bude možná každý divák…

Vnímáte jako výhodu, nevýhodu či zdravou konkurenci, že přehlídka dokumentů v Plzni téměř naváže na festival Jeden svět, zaměřený na dokumentární filmy o lidských právech? Nebudou diváci už dokumenty přesyceni?
Nevěřím, že by diváci byli přesyceni. Zájem o dokumenty v posledních letech neuvěřitelně vzrostl – důkazem jsou celovečerní dokumentární filmy, které běžně plní sály kin. Festival Jeden svět přináší odlišný pohled i mezinárodní kontext, Finále se soustřeďuje jednoznačně na české snímky v souvislostech naší kinematografie. Myslím, že je naopak dobré, že Jeden svět se odehrává stejně jako Finále v Měšťanské besedě a oba festivaly tak vytvoří určitou návaznost.

Kdo povede odbornou porotu a které další významné osobnosti přivítá Finále jako své hosty?
Jako předsedkyni mezinárodní poroty se nám podařilo získat uznávanou scenáristku Milenu Jelinek, která v roce 1961 emigrovala do Spojených států a posledních dvacet pět let učila mimo jiné scenáristiku na Columbijské univerzitě. V roli hostů se na Finále tradičně chystá mnoho osobností českého filmového světa – za všechny mohu uvést režiséry Věru Chytilovou, Dušana Kleina, Juraje Herze a Filipa Renče, herce Josefa Somra, Jana Budaře a Martu Vančurovou nebo dokumentaristky Olgu Sommerovou a Helenu Třeštíkovou.

Festival se pravidelně vrací také do minulosti, ale i tady získal jistou konkurenci, když Česká televize před nedávnem začala vysílat cyklus Zlatá šedesátá. Připomenete přesto opět některá z témat nebo některý rok české filmové tvorby podrobněji?
Zlatá šedesátá jsou naprosto unikátním záznamem lidí, kteří vytvořili český filmový zázrak v 60. letech. Od roku 1999 připomínáme divákům cyklem „Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie“ každoročně minimálně pět zásadních filmů jednoho roku z této dekády. Naše „šedesátá“ se tak letos dostávají do roku 1969. Jan Lukeš, scenárista Zlatých šedesátých, je také blízkým spolupracovníkem Finále a podílí se lví měrou na našem archivním programu. Připravil i snímky, které navazují na letošní „devítkový“ rok. Název Nezvaní hosté odkáže nejen k filmu Nezvaný host režiséra Venclíka, ale především k okupaci a začínající normalizaci po roce 1969. Velkým tématem budou také filmové záznamy hrdinského činu Jana Palacha. A některé díly ze Zlatých šedesátých v Plzni také poběží.

Unikátem zůstávají profily významných tvůrců, vesměs režisérů. Komu vzdá Finále hold tentokrát?
Těžko uvěřitelné osmdesátiny nedávno oslavila první dáma českého filmu Věra Chytilová, které festival kromě výběrové retrospektivy také chystá v edici Finále knihu s názvem „Vzdor i soucit Věry Chytilové“. Jako v předchozích dvou svazcích – Jan Špáta a Evald Schorm –bude na konci knihy DVD s jejím úžasným filmem z konce devadesátých let Vzlety a pády. Nelze nepřipomenout několika filmy nedožité výročí velikána české kinematografie Františka Vláčila.

Je letos obtížnější získat na festival peníze? Jaký je rozpočet a kdo je nejštědřejším dárcem?
Financování festivalu patří k velmi adrenalinovým záležitostem, protože ani jeden rok neplatí to, co bylo rok předtím. Obecně platí, že sponzoři se soukromými penězi vyklízejí pozice a ekonomická krize v mnoha případech slouží jako dobrý argument pro odmítnutí podpory čehokoliv. Jediná finanční stabilita je díky víceletému grantu u Města Plzně. K našim velkým donátorům patří Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Festival podporuje také Plzeňský kraj a Ministerstvo kultury ČR. Letos největším partnerem je Skupina ČEZ. Jen pro představu – před pěti lety jsme pracovali s rozpočtem převyšujícím 17 milionů, letos to bude necelých 13 milionů korun.

Po ztrátě kina Elektra, které už neslouží filmu, se vloni srdce Finále přesunulo do Měšťanské besedy, jež ale není řešena jako centrum kinematografie. Jak docílíte filmové festivalové atmosféry?
Já věřím, že Finále už se v Měšťanské besedě zabydlelo a že Plzeňané i návštěvníci města si tu festival užijí naplno. Naší snahou je tuto budovu maximálně otevřít. Festivalové prostory budou volně přístupné a pokud zrovna nebudete sledovat film v jednom z pěti sálů, můžete tu posedět, dát si kávu, přečíst festivalový deník, prohlédnout výstavu o Františku Vláčilovi nebo fotografie českých kameramanů. Beseda bude místem, kde můžete potkat hvězdy českého filmu i zahraniční hosty. Část Finále, stejně jako vloni, se odehraje v multiplexu Cinema City Plzeň a jako novinku chystáme večerní open air projekce na nábřeží řeky Radbuzy, pokud nám to stav povodí umožní.

Autor: Petr Dvořák

31.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení