VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obraz a slovo v Masných krámech

Plzeň - Nová výstava Západočeské galerie v Plzni ukazuje, jak čeští výtvarní autoři před padesáti lety pracovali s tématem vyprázdněnosti jazyka. Dnes si výstavu v Masných krámech můžete projít s její autorkou Alenou Pomajzlovou.

20.6.2017
SDÍLEJ:

Autorka Alena Pomajzlová (vpravo) a kurátorka výstavy Petra Kočová při zahájení výstavy Obraz a slovo v českém výtvarném umění šedesátých let v Masných krámech.Foto: Deník / Josefová Hana

Jednu část vývoje českého výtvarného umění mapuje nová výstava otevřená na konci května v plzeňské výstavní síni Masné krámy. Pro Západočeskou galerii (ZČG) v Plzni ji připravila Alena Pomajzlová z Masarykovy univerzity v Brně. Výstava s názvem Obraz a slovo v českém výtvarném umění šedesátých let (minulého století) se zabývá desetiletím, kdy se v umění uplatňovaly experimentální postupy a zároveň umělci reagovali na tehdy pociťovanou vyprázdněnost jazyka. Mezi tvůrci, jejichž díla jsou na plzeňské výstavě prezentována, je např. Václav Havel, Jiří Kolář, Karel Malich či Dalibor Chatrný.

Výstava na níž je k vidění na 120 obrazů, kreseb, grafik či dokumentů, je rozčleněna do 6 kapitol, které ukazují rozdílný přístup ke vztahu mezi obrazem a slovem. Příklad takového přístupu jsou např. znečitelňování čitelného, slovo nahrazené obrazem či asémické, tedy nečitelné, psaní.

Alena Pomajzlová připomíná, že výtvarná tvorba zaměřená na vztah mezi verbálním a vizuálním vyjadřováním měla v tehdejším Československu specifické zaměření: „Falešný význam slov zprofanovaného jazyka oficiální sféry přivedl řadu autorů k úvahám o relativnosti spojení slova a toho, co označuje. Jedním z cílů bylo rozbití smyslu sdělení, a to jak v poezii a literatuře, tak ve výtvarném umění.“

Kurátorka výstavy Petra Kočová upozorňuje, že díla byla do galerie zapůjčena zhruba ze třech desítek institucí (Národní galerie v Praze, Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Muzeum umění Olomouc, Knihovna Václava Havla, Moravská galerie v Brně…) a soukromých sběratelů. Řada děl je ve vlastnictví Západočeské galerie v Plzni.

Výstava v Masných krámech potrvá do 27. srpna a doplňuje ji doprovodný program zaměřený na umění šedesátých let minulého století.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Dnes od 17 hod. Komentovaná prohlídka výstavy s její autorkou Alenou Pomajzlovou.

18. července od 17 hod.
Zlatá šedesátá a literatura (Jiří Staněk)

26. července v 17 hod.
Zlatá šedesátá a film
(Jiří Kastner)

16. srpna v 17 hod.
Zlatá šedesátá a hudba (Zdeněk Raboch)

Autor: Hana Josefová

20.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novou posilou Viktorie Plzeň je brankář Aleš Hruška (vlevo), na snímku s generální manažerem Viktorie Adolfem Šádkem.

Viktoria získala brankáře Hrušku

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Čermák: Viktoria je pro mě výzva

Plzeň – Dvaadvacetiletý záložník se upsal v Plzni na čtyři roky.

OBRAZEM: Po šestnácti letech zase u čápů

Nepomuk - Ochránci přírody se podělili o společný příběh jednoho dobrovolníka a čapí rodiny.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická noční nehoda v Jateční, spolujezdec nepřežil náraz do stromu

Plzeň - Opilý řidič způsobil v úterý krátce po jedné hodině ranní smrtelnou dopravní nehodu. Nadýchal 2,78 promile. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies