VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové opery v repertoáru spojí humor a mládí

Plzeň – Nová premiéra Divadla J. K. Tyla v Plzni je událostí hned z několika důvodů. Pozoruhodná je už jen tím, že v jednom večeru nabídne publiku dvě opery plné humoru.

27.1.2011
SDÍLEJ:

Ze zkoušky nové operní inscenace na scéně plzeňského Velkého divadla: Iveta Žižlavská a Dalibor Tolaš v ŽenitběFoto: Marta Kolafová

Poprvé tuto sobotu v plzeňském Velkém divadle zhlédneme a vyslechneme Ženitbu od Bohuslava Martinů, kterou Plzeň dosud nikdy neuvedla, a jednoaktovku Gianni Schicchi od Giacoma Pucciniho.

Výjimečná je inscenace však především tím, že vznikla ve spolupráci s Pražskou konzervatoří k 200. výročí jejího založení. Proto se také vedle sólistů plzeňské opery představí ve většině rolí postupně i studenti této školy, pro které půjde často o první možnost vystoupit na profesionální scéně. Ženitbu navíc konzervatoř uvede 28. května ve Stavovském divadle v Praze v rámci festivalu Pražské jaro.

Opery Ženitba a Gianni Schicchi připravili v Plzni dirigent Jiří Štrunc a hostující režisér Josef Novák, který v Divadle J. K. Tyla už nastudoval Příhody lišky Bystroušky a Lazebníka sevillského a na Pražské konzervatoři je pedagogem operního herectví. Scénu a kostýmy navrhla Marta Roszkopfová, znít bude čeština v Ženitbě a italština v Pucciniho jednoaktovce.

Opera Bohuslava Martinů podle stejnojmenné komedie ruského klasika Nikolaje Vasiljeviče Gogola měla premiéru v roce 1953, Gianni Schicchi na Dantův námět se dostal poprvé na jeviště o pě– tatřicet let dříve. „Ženitba vypráví příběh starého mládence Podkolesina, který se po dlouhém váhání rozhodne oženit, ale než se jeho nevěsta převlékne do svatebních šatů, všechno si rozmyslí a skokem z okna na ulici situaci vyřeší a uteče,“ přibližuje děj Ženitby dramaturg plzeňského operního souboru Zbyněk Brabec. A stručně nás uvádí i do Pucciniho díla: „Gianni Schicchi je komickou operou o pozůstalých bohatého florentského měšťana, který svůj majetek odkáže mnichům v klášteře. S tím se příbuzní ovšem nechtějí smířit a zavolají Gianniho Schicchiho, jenž si ví rady v každé situaci.“

Ze sólistů plzeňské opery jsou obsazeni například Dalibor Tolaš jako Podkolesin v Ženitbě, Radka Sehnoutková ztvární Laurettu se slavnou árií v Giannim Schicchim, kde Tomáš Kořínek s Richardem Samkem alternují v roli Rinuccia. Oba ztělesní však také postavy v Ženitbě, kde se představí i Valentina Čavdarová, Miroslav Kopp, Iveta Žižlavská, Lucie Hájková, Juraj Nociar či Ondřej Socha. Titulní roli Gianniho Schi– cchiho vytvoří někdejší sólista opery Divadla J. K. Tyla Aleš Hendrych v alternaci s arménským pěvcem Khachikem Matevosyanem. V Pucciniho díle vystoupí vedle hostujících pěvců Lenky Šmídové nebo Miloše Horáka i další plzeňští sólisté Ivana Šaková, Pavel Horáček, Jiří Hájek, Ivana Veberová nebo Jan Adamec.

Jména studentů Pražské konzervatoře publiku většinou asi zatím mnoho neřeknou – až na jednu výjimku. Laurettu v opeře Gianni Schicchi nastudovala totiž i Barbora Perná, která v Plzni už zpívá Musettu v Pucciniho Bohémě a Terinku ve Dvořákově Jakobínovi. „Na sklonku loňského roku se stala – co do počtu získaných cen – nej– úspěšnější účastnicí 45. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Obsadila první místo v kategorii Junior – ženy a získala celkem sedm dalších ocenění,“ připomíná mluvčí Divadla J. K. Tyla Eva Ichová.

Velmi známá jsou však jména pedagogů Pražské konzervatoře, z jejichž tříd studenti na plzeňskou scénu přicházejí. Seznámíme se tak mimo jiné s Janem Hnykem, kterého vyučuje Zbyněk Brabec. Jedinečnou příležitostí bude i možnost poznat žáky Jiřiny Krystlíkové–Markové, Zuzany Lászlóové, Jiřiny Přívratské, Jitky Soběhartové, Brigity Šulcové, Yvony Škvárové, Jiřího Kotouče a Jiřího Kubíka.

Autor: Petr Dvořák

27.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motorkář srazil dítě z kola. Řidička zase chodce na přechodu

Chotíkovská šlápota a chotíkovský jarmark
7

Chotíkovští opět pomáhali zdravotně postiženému Tadeášovi

Viktoria vyhrála, na obhajobu titulu však tři body nestačily

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň porazili Jihlavu 2:0, mistrovský titul ale bere Slavia Praha, která zdolala Brno 4:0. Viktoria tak nepřidala třetí zlato za sebou a sezonu 2016/2017 zakončila na druhém místě.

Starý Plzenec hledá cestu k náměstí bez dopravy

Starý Plzenec – Město zpracovává nový územní plán i kvůli autům.

Novinka od Nesbóa i rozsáhlá publikace o českém designu

Plzeň – Jo Nesbó patří k nejpilnějším autorům a čtenářský zájem o jeho dílo nepolevuje. Knihovna města Plzně právě do svého fondu zařadila novinku tohoto norského spisovatele – další, tentokrát už 11. příběh detektiva Harryho Holea.

Laureátské večery v Moving Station

Plzeň – Laureátské večery, na nichž se představují vítězové jarních krajských přehlídek amatérského divadla, kteří postoupili do národních finálových kol, pokračují v neděli 28. a v úterý 30. května v Moving Station na Jižním Předměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies