Své zážitky a dojmy popisují ve stejnojmenném krátkém filmu, který měl ve čtvrtek v Plzni předpremiéru. „S nápadem snímek vytvořit přišel spoluautor písně Dan Bárta. V písničce se zpívá o místech, která jej podle jeho slov formovala, rozhodl se proto, že film po nich diváky provede,“ vysvětluje náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová.

Režisérem a scenáristou sedmnáctiminutového díla je Zdeněk Suchý. Premiéra pro veřejnost je naplánována na sobotu. Stane se součástí akce s názvem Bigbítem a pivem proti lži a nenávisti, která se uskuteční v kulturním domě v Šeříkové ulici. Projekce začne v jednadvacet ho­din.

Píseň nazpívali interpreti, kteří mají k západočeské metropoli nějaké pouto. „Bigbít k Plzni prostě patří. V Plzni jsme všichni zažili své, spojili jsme síly a natočili písničku,“ shrnuje vznik Nebe nad Plzní Bárta. Jednou z osobností, která se objevuje v klipu k písni i ve filmu, je Bohouš Josef. „Já jsem se v Plzni narodil, potom jsem tady studoval střední školu zemědělskou, tři roky na strojárně… Měl jsem tady první kapely, první lásky,“ svěřuje se.

Píseň i film mají za úkol podpořit kandidaturu města Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Podle Krejsové vznik písně schválila rada města. „Vzhledem k tomu, že má Dan Bárta k Plzni vztah a navíc je to významná osobnost, která má řadu ocenění, byla to jasná volba. Nebylo zapotřebí vypisovat výběrové řízení,“ říká Krejsová. Podle ní se město vešlo do částky půl milionu korun, od které musí na zakázky vypisovat výběrové řízení. O jakou sumu se jedná, ale prozradit nechtěla.

Bárta v Plzni žil několik roků na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. „…ženy, víno, zpěv, pitky až do rána. Plzeň se dala prochodit celá, protože je relativně malá, dá se jít z hospody do hospody… Je to od smutku k veselí, včetně toho, že jsem s Alicí poprvé ucítil, že jsem se někde umístil a že muziku budu dělat pořád,“ popisuje léta, kdy žil v Plzni Bárta.