VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lucemburkové na Slovanech

Z Olomouce a Prahy se v září do Plzně přestěhuje výstava, která mapuje osudy významného evropského šlechtického rodu – Lucemburků, z něhož vzešel významný panovník a také Největší Čech Karel IV.

6.9.2017
SDÍLEJ:

Autor výstavy Magičtí Lucemburkové Oldřich Beneš s replikou svatováclavské koruny.Foto: archiv organizátorů

Výstavu Magičtí Lucemburkové bude od 6. září do 30. listopadu hostit kulturní prostor Papírna v Plzni na Slovanech.

Návštěvníci se budou moci seznámit nejen s fakty o Karlu IV., ale i s příběhy Lucemburků, kteří tomuto slavnému evropskému panovníkovi předcházeli, vládli současně s ním a nebo ho následovali.

„Po dobu několika let jsem tříbil historická fakta. Zaujal mne především sňatek osmnáctileté české princezny Elišky Přemyslovny a čtrnáctiletého Jana Lucemburského v roce 1310 a následující léta obrovského rozmachu českého státu. Za vrchol tohoto období pak pokládám poslední čtvrtinu 14. století, kdy se předcházející léta zhodnotila v rozkvětu vědy, kultury, stavitelství a v neposlední řadě i umění a země Koruny české ovlivňovaly tímto celou Evropu,“ připomíná hlavní autor výstavy, právník Oldřich Beneš. Mnozí návštěvníci si jistě se zájmem prostudují genealogické tabulky, aby zjistili, kteří ze současných evropských panovníků jsou s Lucemburky spřízněni.

Kromě historických faktů jistě zaujmou i vystavené předměty. Vévodit jim bude replika svatováclavské koruny a dalších korunovačních klenotů. Vytvořil je zlatník a šperkař Jiří Urban z Turnova. „Korunu svatého Václava nechal zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci v roce 1347, je to zcela jistě jedna z největších českých středověkých památek. Svatováclavskou korunou byli korunováni všichni králové a císaři až do 19. století,“ upřesňuje Jiří Urban.

Vystaveny budou také modely staveb hradů i strojů vyrobených podle dobových nákresů a také faksimile dobových rukopisů a ilustrací.

Výstavu doplní sochy panovníků od známého akademického sochaře Igora Kitzbergra.

Autor: Hana Josefová

6.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Při útěku před policií skočil hledaný muž z nábřeží na náplavku

Dětské hřiště v Bukovci
6

Prazdroj lidem: V Bukovci začíná sloužit dětem dětské hřiště.

Soud zprostil ženu, která bodla partnera. Ukázalo se, že šlo o sebeobranu

Plzeň - Za bodnutí partnera jí hrozilo až 10 let vězení, teď je Ľudmila Moravíková volná. Ukázalo se, že zraněný muž Slovenku před útokem surově zmlátil. Z lavice svědků se tak Ján Fedorco přesune na lavici obžalovaných, z pozice ublíženého se vyklubal agresor a tyran.

Vysokoškoláci vyžadují komfort, chtějí lepší pokoje a více soukromí

Plzeň - Západočeská univerzita v Plzni se snaží na koleje přitáhnout co nejvíce svých studentů.

V Losiné se setkal rod Jermářů a Jirmářů

Losiná - V sobotu 23. září proběhlo 3. setkání rodu Jermářů a Jirmářů z celé naší republiky v kulturním domě v Losiné. 

Kapela mnoha nástrojů a členů Asonance míří do Plzně s novými písněmi

Plzeň – Tradičně před koncem roku, 23. listopadu, bude v Měšťanské besedě koncertovat nejstarší česká kapela, která se zabývá interpretací irských a skotských balad, tanců a instrumentálních skladeb, jako jsou reel, jig nebo hornpipe.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení