VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncert dokáže, že s Plzní jsou spojeny Británie i Izrael

Plzeň - Skladby Jiřího Bezděka, Karla Janovického, Karla Šimandla a Marka Kopytmana vyslechne publikum v pondělí na mimořádném koncertě Západočeského hudebního centra.

30.11.2009
SDÍLEJ:

Karel ŠimandlFoto: Archiv

Zahraje je Orchestr Atlantis z Prahy s dirigentem Vítězslavem Podrazilem, kterého s Plzní spojuje někdejší působení v operním a operetním souboru Divadla J. K. Tyla. S tímto městem a západními Čechami jsou navíc spjati všichni čtyři skladatelé večera.

„Karel Janovický je plzeňským rodákem a ač žije ve Velké Británii, je čestným členem Západočeského hudebního centra. Ve své nové vlasti se těší uznání nejen jako komponista, ale také jako politolog, o jehož odborné služby má trvalý zájem BBC,“ přibližuje osobnost jednoho z významných autorů koncertu Jiří Bezděk ze Západočeského hudebního centra, vedoucí katedry hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity a oddělení skladby a dirigování na plzeňské konzervatoři. Podle jeho díla Setkání se světlem se jmenuje celý koncert. „Toto motto má zdůraznit vnitřní rozměr uváděných skladeb, které směřují k duchovní očistě posluchače,“ osvětluje název programu autor první kompozice večera. Z tvorby Karla Šimandla z Karlových Varů zazní ve světové premiéře skladba Mene tekel ufarsin a jak je s Plzeňskem spojen izraelský autor Marek Kopytman, vysvětluje opět Jiří Bezděk. „V profesorce plzeňské konzervatoře Věře Müllerové našel jednu z ideálních interpretek svých skladeb. Právě ona také před několika lety v Plzni přednesla ve světové premiéře jeho koncert.“

Program se koná v pondělí od 19 hodin ve velkém sále společenského domu Peklo v Plzni. Vstupenky lze tady zakoupit už nyní v předprodeji nebo přímo před koncertem.

Karel Šimandl o své nové skladbě

Skladbu s názvem Mene tekel ufarsin pro smyčce a bicí jsem dokončil v letošním roce na objednávku Orchestru Atlantis, který ji 30. listopadu v Plzni uvede v premiéře. Kompozice prvoplánově nevychází ze známého biblického příběhu o králi Belsazarovi a proroku Davidovi, ale jen z těch slov samotných, které se mi staly inspirací i podkladem pro vznik tónového materiálu a formy. Jednotlivá slova názvu skladby jsem přetransformoval do číselné soustavy podle numerologických tabulek a tím získal řešení pro další hudební vývoj. Ten jsem postavil na kompoziční technice, kterou jsem si sám pro sebe pojmenoval „Uspořádání buněk v sériích“. Je jen příznačné, že se atmosféra příběhu v kompozici nakonec odráží a může být chápána i jako jakési varování a výstraha v širším slova smyslu. Ve skladbě používám poměrně nezvyklé zvukové prvky, které kladou na hráče nemalé interpretační nároky v souhře i ve výsledném zvuku.

Autor: Petr Dvořák

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místo činu. V tomto stanu jeden bezdomovec zavraždil mačetou druhého
AKTUALIZOVÁNO
9

FOTO, VIDEO: Vražda na Roudné. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Jak reklamovat koupený dům či byt

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Miminka z 19. srpna

Plzeň - Nejmladší občánci Plzeňska se představují.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení