VYBRAT REGION
Zavřít mapu

King Diamond: Nepijeme krev zvířat a nepodřezáváme je

Plzeň – Hudební legenda, král hororových metalistů a satanista. Kdo mi pak uvěří, že ten zmalovaný hudebník, co v neděli vystoupí na Metalfestu, je nesmírně sympatický chlapík, jeden z těch, se kterými je opravdu radost dělat rozhovor? King Diamond, vlastním jménem Kim Petersen, byl zrovna v Polsku, kde se chystal na jeden z koncertů evropského turné.

1.6.2013
SDÍLEJ:

King DiamondFoto: Archiv

Když jsme se loučili, zeptal se i on na něco mě. „Hele, půjdeš se vlastně na ten můj koncert v Plzni podívat? Doufám že jo, protože jsi v životě takovou show neviděl," uzavřel naše povídání. A hned další večer běhal po varšavském pódiu, v ruce mikrofon evokující obrácený kříž a za ním tatáž rudě žhnoucí symbolika. Je to jen divadlo nebo to myslí vážně? Na to po těch letech možná nedokáže odpovědět ani on sám.

Vrátil jste se na pódium v roce 2011 poté, co jste měl zdravotní problémy. Jak se cítíte po dvou letech od comebacku?
Tehdy mi operovali srdce a musím ti říct, že ten návrat byl vydřený. Byla to opravdu fuška a několik měsíců jsem se jen dával dohromady. Měl jsem problém se hodinu v kuse hýbat, natož abych zvládl dvouhodinovou show na pódiu. Samozřejmě to nebylo jen srdce, ale i vyhřezlé plotýnky.

Co jste musel ze svého života vypustit?
Hlavně jsem přestal kouřit a totálně jsem změnil stravování. A teď se cítím báječně. Víš, tehdy bych to před operací asi neřekl, ale všechno špatné je k něčemu dobré. Začal jsem si víc vážit toho, že tu můžu být.

Takže by se dalo říct, že jste zpět v plné síle…
Musel jsem se naučit znovu správně dýchat. Když jsem přestal kouřit, pozoroval jsem, jak se mi zlepšuje hlas, můžu říct, že je snad lepší než kdy dřív. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, tak dříve jsem byl jako dům s dvaceti okny. Teď jich mám čtyřicet a tím pádem se cítím každý den lépe a mám větší rozhled a chuť do života.

Vrátil jste se poměrně stylově, doprovod vám dělala kapela Metallica…
Můj doktor mi tehdy řekl: „Vypadá to, že jsi už naprosto v pořádku, ale nezaručuji ti, že to tak bude i na pódiu. Ale vím, že tě to tam táhne, tak dělej, co uznáš za vhodné." Tak jsem ho poslechl a na pódium šel. Zahrál jsem si s Mercyful Fate a Metallicou a byl to skvělý odpich k dalším aktivitám. Lepší společnost jsem si ke svému návratu snad ani vybrat nemohl.

Na co se mohou návštěvníci Metalfestu v Plzni těšit?
Bude to skvělé, nezapomenutelné. Nikdy nic podobného neviděli. Máme obrovskou produkci, snad největší v naší historii. Bude to zážitek, to mi věř!

Jste jedním ze stěžejních zástupců severské metalové hudby, kde se u vás Seveřanů bere láska k tvrdé muzice?
Ani nevím, je to zřejmě dáno naší kulturou. Nedokážu ukázat prstem na konkrétní věc, vychází to z našich srdcí. Ale je zajímavé, že se to dá zobecnit na celou scénu, i když nikdo nepřijde a neřekne ti, co máš dělat. Jsme svobodní a zároveň tak podobní.

Není žádným tajemstvím, že inklinuješ k satanismu. Není to pro lidi trochu kontroverzní směr?
Tuto filozofii vyznávám dlouho a přišel jsem s ní do styku dříve, než Anton LaVey napsal Satanskou bibli. Rád bych upřesnil, že to rozhodně není náboženství, ale spíše filozofický směr. To bývá špatně prezentováno, protože lidé vidí v názvu bible a hned to spojují s náboženstvím. Ano, satanismus vychází z křesťanství, neboť v něm je Satan obsažen, ale to je asi tak vše. Já nevyznávám žádného boha a nemám potřebu říkat někomu, co je správné a co má dělat. Všichni máme právo věřit v rozdílné věci, což je fakt, který málokdo toleruje. Proto je právě kvůli náboženství na světě tolik válek a špatných věcí. Samozřejmě pokud někomu víra dodává naději, pomáhá mu v těžkých chvílích, tak je to v pořádku. Ale kvůli rozdílné víře válčit?

Určitě jste se kvůli svému vyznání setkal i s negativními postoji…
Když ke mně někdo přijde a zeptá se, zda jsem satanista, nejdříve chci, aby mi ten pojem definoval. Pokud si myslí, že podřezáváme zvířata a pijeme krev, tak je úplně mimo a nemám se s ním o čem bavit, protože takový člověk většinou nechce jiným argumentům naslouchat. A právě kvůli takovým dogmatům vznikají problémy.

Vraťme se zpět k vaší hudbě. Prý máte v plánu nahrávat novou desku…
Až se vrátíme z evropského turné, tak na ní začneme pracovat. Udělal jsem si doma nahrávací studio. Je naprosto profesionální ve všech hlediscích. Nahráváme v Protools, máme profesionální mikrofony a mraky dalšího špičkového vybavení.

Nevyhovovala vám práce v klasickém studiu?
Nechtěli jsme se tam vracet. Jsi tam pod strašným tlakem, pořád kontroluješ, co jsi udělal, kolik ti toho zbývá a podobně. Několikrát jsem nahrával ve chvílích, kdy můj hlas už po několika dnech nebyl úplně v pořádku, ale museli jsme to stihnout, protože jsme měli studio pronajaté na určitou dobu. Teď můžu nahrávat, kdy se mi zachce, klidně brzy ráno, nebo pozdě v noci. Kdykoliv tu potřebu budu mít, tak si do svého studia zajdu. A to se na kvalitě nahrávky podepíše.

Autor: Milan Říský

1.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové
4

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Václav Pejsar

Pejsar: Dostanou přes hubu. Venca je vtipnej, vzkázal Šour

Dopravní podniky odpustí černým pasažérům úroky

Plzeň - Pokutu zaplatit musí, úroky jim však budou prominuty.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Giorgio fashion Show pomůže malému Matýskovi

Plzeň - V plzeňském Parkhotelu se v pátek 27. října od 19 hodin uskuteční Giorgio fashion Show GOLD prestižní přehlídka špičkové módy českých a světových značek.

Houbaři mají mistra světa, bydlí v Řenčích

Blovice – V lese u Blovic se konalo 25. mistrovství světa ve sběru hub.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení