VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden z nejslavnějších a nejnáročnějších světových muzikálů poprvé v Plzni

Plzeň - West Side Story klade velké nároky na ty, kdo zpívají, tančí a hrají na jevišti i na hudebníky v orchestřišti.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Představitelé hlavních rolí Kateřina Falcová a Pavel Režný.Foto: Pavel Křivánek

I proto se na českých jevištích příliš často nehraje, a tak jen málo českých umělců si účinkování ve slavném díle Leonarda Bernsteina (hudba), Stephena Sondheima (text), Arthura Laurentse (libreto) může napsat do svého životopisu. Divadlo J. K. Tyla v Plzni tuto šanci právě dává téměř čtyřem desítkám muzikálových herců a stejnému počtu hudebníků.

Lumír Olšovský, který slavnou West Side Story v Plzni režíruje, říká, že k vrcholnému dílu muzikálového žánru nejprve přistupoval s posvátnou úctou.

Oživit příběh

„V průběhu zkoušek jsem si uvědomil, že jde o muzikál, který se skládá z příběhu, hudby, zpěvu, tance, zkrátka jako každý jiný a že se k němu má přistupovat jako ke každému jinému muzikálu a nebát se a 'jen' ho na jevišti oživit,“ říká režisér, jenž je zároveň šéfem plzeňského muzikálového souboru, o svém přístupu k legendě. Diváci se podle něj mají s příběhem muzikálu ztotožnit a prožívat ho společně s herci. A všestranných herců, již umějí hrát, zpívat a tančit, je potřeba hodně. Navíc musejí být mladí, vždyť West Side Story jen jinak vypráví příběh mladých Shakespearových milenců Romea a Julie. Odehrává se v Americe na přelomu 50. a 60. let minulého století v prostředí dvou, proti sobě bojujících, teenegerovských gangů – Tryskáčů a Žraloků.

„Přípravy West Side Story ukázaly, jak kvalitní muzikálový soubor Plzeň má,“ míní Lumír Olšovský. „Souběžně se zkouškami West Side Story probíhají zkoušky muzikálu Marilyn (Překrásné děcko) a náš soubor je tak silný, že jsme schopni obsadit převážně jeho členy hlavní role v obou inscenacích,“ vysvětluje Lumír Olšovský. Dodává, že kvůli velkému počtu rolí – šest-atřiceti (tolik ani nemá plzeňský soubor členů) – probíhala na účinkování ve West Side Story dvě kola konkurzů. Zájem byl ohromný.

Až na tři výjimky nejsou role alternovány. „Osvědčilo se mi to. Představitelé tak mají větší šanci se s rolí sžít a uzpůsobit si ji svému naturelu,“ míní Lumír Olšovský.

Splněný sen

„Je to můj splněný sen,“ říká s nadšeným úsměvem Kateřina Falcová, představitelka hlavní dívčí role Marii. „Měla jsem nejprve strach, zda dokážu přesvědčivě ztvárnit dětskost, naivitu a víru v jedinou opravdovou lásku. Teď před premiérou už vím, že Maria je mi daleko bližší než před začátkem zkoušení,“ říká o své roli Kateřina Falcová a dodává, že nastudování pro ni bylo náročné především po pěvecké stránce: „Nejsem vyloženě soprán, ale naštěstí mě má profesorka zpěvu na pardubické konzervatoři hodně drilovala – učila mě, jak se dostat do vysokých tónů.“

I představitel hlavní mužské role – Tonyho – přiznává, že největší strach měl ze zpěvu: „Nemám totiž operní průpravu.“ Dodává, že teď už vlastně rád vzpomíná na začátky zkoušení, kdy režisér s herci trávil hodně času, aby jim předal co nejvíce informací o nejrůznějších verzích Romea a Julie.

Nejen na české poměry má být zcela mimořádné i hudební nastudování Kryštofa Marka, renomovaného dirigenta, skladatele, textaře a mimo jiné i čerstvého držitele Českého lva. „West Side Story uvedeme v původní instrumentaci s téměř čtyřicetičlenným orchest-rem. V dnešní době, kdy se počet hráčů v orchestru často redukuje, je to naprosto výjimečné,“ říká Kryštof Marek. Produkce divadla kvůli takto rozsáhlému obsazení orchestru musí na každé uvední West Side Story sehnat řadu hostujících hudebníků. Choreografii představení měl mít původně na starosti Marek Zelinka, vítěz soutěže StarDance. Během zkoušek však zodpovědnost za tuto část inscenace přijal Lukáš Vilt, který byl původně Zelinkovým asistentem. Scénu navrhl Dragan Stojčevský, kostýmy Kateřina Bláhová.

Slavnostní premiéra se koná v sobotu večer v Novém divadle. Má být velkolepá; tvůrce muzikálu k divadlu přivezou dobové limuzíny, do divadla vejdou po červeném koberci. Do konce sezony má být uvedeno ještě pět repríz. V pátek od 10 hod. je na programu druhá generální zkouška a je veřejná, vstupenka stojí 100 korun.

Autor: Hana Josefová

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opustil Domov pro seniory. Zpátky se nevrátil

Ilustrační foto

Benefity pro zaměstnance? Koloběžky i firemní školka

Podchodem v Sirkové už neprojdete

Plzeň – Skládku stavebního materiálu a šatny pro personál si udělal z podchodu v Sirkové ulici v Plzni u hlavního nádraží Metrostav.

Strýc: Po postupu do druhé bundesligy nás lidé zastavují a gratulují

Plzeň – Před rokem slavil mistrovský titul s Talentem Plzeň, letos se raduje z postupu do druhé německé bundesligy. Házenkář Eintrachtu Hildesheim Jakub Strýc má za sebou první sezonu zahraničního angažmá v dresu třetiligového mančaftu.

Kraj dá za rok více peněz na hroby

Plzeňský kraj – Dvakrát na Domažlicko, jednou na Klatovsko a jednou na Rokycansko, tak letos Plzeňský kraj rozdělí dotace z programu Podpora péče o válečné hroby.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies