VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě premiéry v jednom divadle

Plzeň - V budově Nového divadla se v sobotu 21. února bude ve stejném čase hrát nová komedie Antonína Procházky i opera Leoše Janáčka.

20.2.2015
SDÍLEJ:

Antonín Procházka jako Jiří a Štěpánka Křesťanová v roli Simony při zkouškách komedie Jednotka intenzivní lásky, která bude mít světovou premiéru v sobotu v Novém divadleFoto: Pavel Křivánek

Divadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni ohlásilo na sobotu 21. února dvě premiéry, jedna z nich je světová.

Jednotka intenzivní lásky aneb co zažije v tunelu mezi životem a smrtí

Plzeňský komediograf Antonín Procházka napsal na tělo činohernímu souboru DJKT další komedii, v pořadí už jedenáctou, a tentokrát ji zasadil do nemocničního prostředí. Jmenuje se Jednotka intenzivní lásky. V nemocničním pokoji na jednotce intenzivní péče, leží v kómatu hlavní hrdinové – Jiří a Simona. Jejich duše se odmítají od svých nemohoucích tělesných schránek definitivně odpoutat. Shlížejíce na hemžení kolem sebe, vzájemně komunikují, přehodnocují svůj dosavadní život a nabývají chuti v něm pokračovat. Ústřední dvojici mimořádných pacientů vytváří sám autor a zároveň režisér inscenace Antonín Procházka spolu se svou ženou Štěpánkou Křesťanovou. Postavy reálného světa, které je obklopují, hrají Monika Švábová, Marek Adamczyk, Michal Štěrba, Kamila Šmejkalová, Zdeněk Rohlíček, Klára Krejsová, Zorka Kostková a Petr Šmíd nebo Petr Konáš.

„Srdce je houževnatý svaleček. Dokud bije, nic není ztraceno. A to ani ve chvíli, kdy duše zvolna opouští tělo," říká Antonín Procházka. „Lidé, kteří zažili klinickou smrt, ji popisují jako cestu jakýmsi tunelem, na jehož konci je světlo. V takovém tunelu se dá zažít spoustu věcí, dokonce i milostný vztah. Existence na hraně mezi životem a smrtí nemusí být tedy vůbec nezáživná. Na které straně té pomyslné hrany člověk nakonec skončí, nezáleží kupodivu ani tak na lékařské vědě, jako spíš na vůli, citu a lásce," vysvětluje autor poselství své hry. Jeho dvorní dramaturgyně Marie Caltová dodává, že základní situace této komedie je reálnější, než by se na první pohled zdálo. „Antonín Procházka se totiž dokonale seznámil s knihami jako Život po životě R. A. Moodyho či Most k nesmrtelnosti B. Jakobyho, jež vznikly na základě svědectví stovek lidí, kteří se ocitli na hranici života a smrti. I jeho hrdinové se v této mezní situaci zbavují úzkosti a své fyzické tělo i to, co ho obklopuje, pozorují jako diváci," vysvětluje Marie Caltová.

Kromě Antonína Procházky a Marie Caltové se na vzniku inscenace Jednotka intenzivní lásky podílí také scénograf Aleš Valášek, kostýmy navrhla Šárka Hejnová. Světová premiéra se koná na Nové scéně 21. února od 19 hod.

Zápisník zmizelého aneb jak najít divadelním způsobem Leoše Janáčka jako člověka

Na Malé scéně Nového divadla bude mít ve stejnou dobu jako Procházkova komedie premiéru komorní operní inscenace Zápisník zmizelého. Autorem scénáře i režisérem inscenace je ředitel DJKT Martin Otava. Ten si v díle o hledání smyslu života a tvorby, jemuž nechybí magie a symbolika, kladl za cíl netradičním způsobem zpřístupnit publiku osobnost jednoho z nejoriginálnějších skladatelů 20. století; chce divadelním způsobem objevit Leoše Janáčka jako skladatele, ale především jako člověka.

„Rámcem inscenace je literární scénář Zápisník zmizelého, symbolicky pojmenovaný podle Janáčkova stejnojmenného díla. Byl inspirován skladatelovou korespondencí i jinými dokumenty, dokreslujícími jeho život. Základ díla pak tvoří Janáčkova komorní kantáta Zápisník zmizelého pro tenor, alt, klavír a ženský sbor," informuje dramaturg Zbyněk Brabec. Zachováno zůstalo obsazení osob díla: tenor představuje skladatele samotného (Tomáš Kořínek), alt jeho poslední inspiraci a lásku Kamilu Stösslovou (Jana Foff Tetourová), ženský sbor, tvořený třemi sólovými hlasy skladatelovu manželku Zdeňku (Monika Pešavová) a další dvě životní lásky a inspirace – Kamilu Urválkovou (Petra Šintáková) a Gabrielu Horvátovou (Ivana Klimentová). Toto základní obsazení je doplněno dvěma postavami – Podvědomím (Janáčkovým Já), představovaným tanečníkem, a Inspirací, ztvárněnou tanečnicí. Hudebně Zápisník nastudoval a klavírní doprovod zajišťuje Jan Snítil, choreografii vytvořil Richard Ševčík.

Autor: Hana Josefová

20.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Letní Sportmanie v Plzni za obchodní centrem Plaza
12

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení