VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Domu hudby chodí na klasickou hudbu mladí posluchači

Plzeň - Abonenti a návštěvníci koncertů Kruhu přátel hudby, které pořádá v Domě hudby již druhým rokem plzeňská konzervatoř, si zvykli na to, že v krásném sále Antonína Dvořáka se setkávají s renomovanými soubory a umělci z tuzemska i zahraničí.

4.2.2015
SDÍLEJ:

Sál Antonína DvořákaFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Ale též s umělci, kteří jsou na začátku své kariéry, ale stačili se již blýsknout před naším publikem. Mezi takové patří mladá sopranistka Marta Reichelová, laureátka Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech z roku 2013. Plzeňské publikum ji zná jako Tanečnici v opeře Bohuslava Martinů Voják a tanečnice, kterou má nyní na repertoáru Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

Kruh přátel hudby

„Kruh přátel hudby chce ve svém cyklu pravidelně představovat nastupující uměleckou generaci. Marta Reichelová je na Listině mladých umělců, které Kruhy přátel hudby představují. Na svém koncertu 25. února od 19.30 hodin přednese díla W. A. Mozarta, D. Šostakoviče a F. Men-delssona-Bartholdyho," říká manažerka Domu hudby Hana Fialová. Dramaturgie koncertního cyklu během sezony obsáhne různorodou škálu hudebních produkcí při zachování základní linie. A tou je klasická hudba. „Snažíme se, aby koncerty pokryly všechny hudební nástroje – smyčcové, dechové, klavír i zpěv. Abychom publiku nabídli sólisty i malá komorní seskupení. Ctíme klasickou hudbu, a tak vážná hudba a jazz je naší doménou. Uvažujeme sice o rozšíření žánrů o určité formy tanečního umění a kombinace literatury s hudbou. Ale v rozumné míře. Ať lidé vědí, že do Domu hudby přijdou za klasikou. Chtěli bychom i mladé lidi vychovat k tomu, aby na klasiku rádi chodili. Aby se Dům hudby stal pro mladé lidi skutečným hudebním centrem," říká Hana Fialová.

A mladí lidé chodí. A čím dál víc. Kruhu přátel hudby se záměr daří. V publiku usedají stále více posluchači mladších ročníků, počet abonentů se zvýšil jen za minulou sezonu o téměř padesát procent, zájem o zbývající vstupenky roste a koncerty jsou vždy vyprodány. A není divu. Nabídka je lákavá. Jen v letošním roce v sále s nezpochybnitelným geniem loci koncertovali Jiří Bárta s Terezií Fialovou, Schola Gregoriana Pragensis, Jitka Hosprová a Kateřina Englichová, Ensemble Inégal a Klavírní trio. „Na březen chystáme houslový recitál našeho špičkového houslisty, koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka, v dubnu přijede americká klavírní star Arthur Greene a v květnu přivítáme multižánrový soubor Clarinet Factory. Letos kromě zmíněných koncertů připravujeme na březen a duben i dva koncerty mimořádné, a to recitály vítězů Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže. Marka Kozáka, vítěze a nositele Ceny Bedřicha Smetany z roku 2014, a Margaryty Golovko, vítězky z roku 2012 a nositelky Ceny Emcy," nastiňuje program Hana Fialová.

Klubová atmosféra

„Věříme, že se u nás lidé dobře cítí. Své hraje určitě i příjemná klubová atmosféra Domu hudby. A nám dělá radost, že jsou koncerty úspěšné, že lidem přinášejí nejen krásnou hudbu, ale i něco navíc. Když zde například v loňském roce koncertovala Linha Singers, kultovní skupina 80.let, která vokalizuje starou instrumentální hudbu, byli posluchači až dojati," říká Hana Fialová. A tak se v Domě hudby během jedné koncertní sezony můžete setkat s vynikajícím komorním souborem stejně jako se špičkovým světovým sólistou, s legendou stejně jako představitelem nastupující umělecké generace. Posluchači mohou vzpomínat a současně poznávat nové umělce. „Snažíme se přinášet kvalitní hudební pořady s vizí do budoucna. Vždyť v hudbě je krása a energie. A tu chceme rozdávat," uzavírá Hana Fialová.

Gabriela Špalková

Autor: Redakce

4.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

David Limberský se zotavil ze zranění, které si způsobil na rakouském soustředění, do takového stavu, že byl schopen odcestovat s týmem a může zasáhnout do utkání.

Čeká nás peklo, ale zvládneme to, věří před odvetou obránce David Limberský

Nová školka otevře v Letkově i Plzni

Letkov, Plzeň - Letkovští už od září nemusejí své děti vozit do školek v okolních obcích nebo v Plzni. Otevře se tady nová mateřinka. Rozšíření stávající nabídky se dočkají také v krajské metropoli. Na Borech bude fungovat školka pro zaměstnance i veřejnost.

Vedro, dusno a zápas podzimu. Plzeň se chystá na Larnaku

Larnaka (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Stadion v Larnace je téměř vyprodaný, utkání vysílá ČT sport.

Autogram? Foto? Sportmanie láká hvězdy

Plzeň - Ve čtvrtek můžete za Plazou potkat Martina Straku, Pavla Horvátha i Michaela Krmenčíka.

FOTO: Trénink Viktorie zpestřila bitka fanoušků i ohňostroj

Larnaka – Z Plzně si Larnaka přivezla porážku 1:3, ale na sebevědomí to jejímu trenérovi nic neubralo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení