VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dívčí válka se vrací do Měšťanské besedy

Plzeň – Statistiky hry Dívčí válka, kterou napsal František Ringo Čech zhruba před 27 roky, jsou téměř neuvěřitelné. Na svém kontě má přibližně 2750 repríz, v nichž se vystřídalo přes 260 herců.

26.10.2013
SDÍLEJ:

Měšťanská beseda v Plzni.Foto: Wikipedie

Autor s Dívčí válkou zavítal snad do každého místa v České republice. Na mnoha z nich byl už několikrát. Přesto je o představení stále velký zájem a objevuje se v programu všech významných kulturních zařízení.

Ve čtvrtek 7. listopadu bude opět k vidění i v Plzni v Měšťanské besedě. „Když jsem Dívčí válku psal, vůbec mě nenapadlo, že ji budeme hrát déle než dva tři roky. Poprvé jsme ji hráli v Rokycanech a už tenkrát měla zdrcující úspěch. A přitom to bylo na agenturní předváděčce pro pořadatele, kteří se normálně nesmějí, no a ti se za břicho popadali. Do té doby jsem něco takového nezažil," vzpomíná Čech. V inscenaci se od jejího nastudování vystřídalo již přes 260 herců a hereček. „Jenom Šárek jsme měli jednatřicet," uvedl Ringo Čech, jenž v představení také hraje, a to Ctirada.

Děj Dívčí války začíná pohřbem kněžny Libuše. „Kníže Přemysl kolísající mezi smutkem ze ztráty milované ženy a radostí nad nově nabytou svobodou, se stává terčem útoku vdavek-chtivé ctižádostivé Vlasty, která dovede nejistotu a strach dívek o podíl na veřejném životě využít ve svůj vlastní prospěch a naplnění ambice zaujmout místo kněžny Libuše," uvedl Čech k začátku hry. Libuše neváhá použít jakékoli prostředky, aby dostala Přemysla. Ten se však zakouká do půvabné Kazi, Libušiny sestry, která žije s Bivojem. „Kazi Přemyslovi nakonec podlehne, a položí tak základ ke klasické manželské nevěře přežívající do našich dnů," sdělil Ringo Čech.

Do víru dramatických událostí se mísí ještě láska mladičké Šárky k Ctiradovi. Válečný konflikt též tvrdě zasáhne jejich vztah. „Hru jsem psal s plným vědomím autorské zodpovědnosti k náročnému tématu, veden rodovou příslušností ke svému Praotci Čechovi, od něhož odvozuji svůj původ, s maximální snahou o nestrannost při konfliktu mezi oběma pohlavími," hájí Ringo Čech své autorství.

F. R. Čech: Dívčí válka
7. 11. 19:30 hod.

Na kluky a holky čekají o podzimních prázdninách filmy

Prodloužený víkend a navazující volno ve škole rozšíří program pro děti v Měšťanské besedě. Dnes od 14:30 se koná další Hravá sobota s Bambulí a Famfulí. A kdo by nevěděl, jak to bylo s Červenou Karkulkou, může si své znalosti klasické pohádky ověřit zítra. Malé divadélko Praha v Besedě hned dvakrát zahraje pohádku O Červené karkulce. Děti budou napovídat hercům, co se má na jevišti stát, což slibuje řadu komických situací. Zvlášť když se ukáže, že Karkulka není jen tak obyčejná Karkulka. Dalším velkým lákadlem pro malé publikum bude film Království lesních strážců, který Kino Beseda promítá v úterý 29. října od 14 a 16 hodin a 30. října je ve stejných časech na programu film Doba ledová 4.

Program pro děti

26. 10. 14:30 Hravá sobota s Bambulí a Famfulí (show)
27. 10. 14:30 a 16:00 – O Červené karkulce (divadlo)
29. 10. 14:00 a 16:00 – Království lesních střážců (film)
30. 10. 14:00 a 16:00 – Doba ledová 4: Země v pohybu (film)
2. 11. 14:30 Norman a duchové (film)
3. 11. 14:30 a 16:00 – O tureckém rybáři (divadlo)
9. 11. 14:30 – Strašidelný halloweenský karneval s Bambulí a Famfulí

Autor: Redakce

26.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PRAVDA, středa 21. června 1967. Článek Silnice mají zpoždění vyšel na titulní straně deníku. Doprava byla i tehdy velké téma, které čtenáře zajímalo.

Sto osmnácti tisíc aut? Bývávalo

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Hospic sv. Lazara bude zelenější

Plzeň – Částku 80 tisíc Kč dostane z městského fondu životního prostředí Hospic sv. Lazara v Plzni na ozelenění vnitrobloku a terasy.

Lyžař Ondřej Bank podpořil Respektuj 18!

Plzeň - Kampaň, která upozorňuje na pití alkoholu dětmi a mládeží, včera v Plzni podpořil při dni Respektuj 18! několikanásobný mistr České republiky v lyžování Ondřej Bank.

Jednejte spolu, vyzval protistrany soud

Plzeň - Krajský soud v Plzni v pondělí vynesl zásadní rozhodnutí ve sporu mezi městem Plzní a společností Amédeus Real.

Netradiční místa k přespání: kasárna nebo bývalá hájovna

Plzeňský kraj - Někteří návštěvníci vyloženě preferují místa bez připojení k internetu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies