Inscenaci uvede Slovenské národní divadlo z Bratislavy v úterý večer a ve středu na oficiální festivalový úvod v plzeňském Velkém divadle. Ale to už bude v plném proudu také ta část festivalu, která se každoročně odehrává mimo takzvané kamenné scény. Opět chce totiž publikum oslovit i divadlo specifického prostoru. Letos vás pozve znovu do bývalé nádražní budovy Plzeň–Jižní Předměstí, ale i do někdejšího pivovaru Světovar a do kláštera v Plasích.

Představení v těchto specifických prostorách spolupořádá plzeňské občanské sdružení Johan. „Je to již podesáté, co site–specific program v rámci festivalu Divadlo připravujeme. Letos půjde o současný tanec, nový cirkus, pohybové i alternativní divadlo,“ upřesnil Roman Černík, dramaturg a ředitel sdružení Johan. „K nejzajímavějším souborům tentokrát patří Antalya State Theatre z Turecka s představením Kvartet, jehož režisérkou je žena – Esen Őzman, která se cíleně zaměřuje na současnou evropskou dramatiku, což v tureckém divadle není časté,“ podtrhuje Černík. K dalším jeho tipům mezi zahraničními hosty této části festivalu patří Divadlo Pôtoň ze slovenských Bátovců s experimentální inscenací Shake Shakespeare Macbeth.

Domácí soubor Evrybáby v Černíkově režii uvede koláž Čas G, Cirkus Mlejn z Prahy aneb Eliška Brtnická a Jana Klimová nabídnou akrobacii a manipulaci s předměty Postav na čaj! Archa–Lab čili laboratoř pražského Divadla Archa bude zastupovat žánr politického divadla, když v režii Jitky Svobodové přiveze show Šašci, špióni a prezidenti. Herec a mim Vojta Švejda se na jevišti tzv. Moving Station – Hemžící se zastávky Plzeň–Jižní Předměstí – objeví hned dvakrát: s až výtvarným projektem Sifon a s pohádkou pro děti Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla.

„V prostorách Světovaru se představí přední český soubor současného tance Verte Dance s projektem Emigrantes, který nahlíží dětskýma očima fenomén uprchlictví,“ doplňuje Jiří Sedlák z organizačního týmu festivalu Divadlo. Upozorňuje také na představení v plaském klášteře. Tady plzeňský soubor Kühlschränke rozehraje Žalář v režii Marie Novákové a s herci Tomášem Peškem a Jonášem Špačkem. „Jde o montáž z textů napsaných ve vězení známými autory – například Jeanem Genetem, Paulem Verlainem či markýzem de Sade,“ dodává Sedlák. Ale mezi použitými texty jsou i slova českých literátů – Jana Zahradníčka nebo Ivana Jirouse. Celá performance žalář, na kterou bude do Plas vypraven zvláštní autobus, vznikla v hranicích projektu Kvartýr, který podpořilo přímo Město Plzeň.