VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blíží se premiéra hry Sen noci svatojánské

Plzeň - První generální zkouška jedné z nejoblíbenějších Shakespearových komedií Sen noci svatojánské se konala v Divadle J. K. Tyla v Plzni ve středu dopoledne. Na sobotu je plánována premiéra. 

20.10.2016
SDÍLEJ:

První generální zkouška ze hry Sen noci svatojánskéFoto: P. Křivánek

Bez patosu, jako svěží rychlé dílo, které uvádí lásku ve všech jejích podobách, a to včetně sexu. Tak má podle režiséra Filipa Nuckollse vyznít nové nastudování Shakespearova Snu noci svatojánské v Divadlem J. K. Tyla (DJKT) v Plzni. I když Filip Nuckolls spolupracuje s DJKT poprvé, Plzeň pro něj tak úplně cizím městem není.

TATÍNEK PLZEŇÁK

„Můj táta je Plzeňák. Děda osvobozoval Plzeň s americkou armádou…," vysvětluje svůj vztah k Plzni a vlastně i původ v Čechách nezvykle znějícího příjmení. Dodává, že jeho tatínek měl statut specifického amerického občana bez možnosti opustit tehdejší Československou socialistickou republiku. Režisérův tatínek později vystudoval práva a Plzeň opustil. „Když jsem v Plzni začal zkoušet, tak jsem si město ve volném čase procházel. A občas jsem zavolal tátovi a povídali jsme si, kde co kdysi bylo," vypráví Filip Nuckolls. „Táta je teď právník v důchodu, žije ve východních Čechách, ale na sobotní premiéru přijede. Dorazí už o den dříve, půjdeme spolu na hokej a taky Na Parkán, to prý bývala tátova studentská hospoda," prozrazuje režisér své plány před sobotní premiérou. Pak už bude samozřejmě spolu s dramaturgem inscenace Vladimírem Čepkem zvědavý, jak jeho pohled na Shakespeara přijmou plzeňští diváci.

„Mám k Shakespearovi velkou úctu, považuji se za jeho interpretátora, nejsem tvůrcem díla," říká Filip Nuckollos. Dodává, že celý tým se snažil odprostit od současných konvencí vyprávění a uvést v Plzni hru slavného alžbětince tak, jak mohla být vyprávěna v jeho době.

„Sen noci svatojánské se odehrává ve třech rovinách; v realitě, ve snu a v rovině divadla na divadle. Všechny tři se snažíme naplno využít. Pracujeme se slovní i situační komikou, humorné pasáže jsou v kontrastu se snovými momenty. Výslednému efektu napomáhá vynalézavá scéna navržená Lukášem Kuchinkou, která využívá zavěšené látkové šály. Atmosféru magického lesa dotváří projekce. S kon-trastem reality a snu pracují i kostýmy Jana C. Löbla," vysvětluje dramaturg Vladimír Čepek.

DVOJROLE PRO MARTINA STRÁNSKÉHO

Dvojrole Hipolyty a Titánie a Oberona a Thesea jsou připraveny pro Štěpánku Křesťanovou a Martina Stránského, v rolích mladých milenců se představí Zuzana Ščerbová, Kamila Šmejkalová, Petr Konáš a Jan Maléř. V rolích řemeslníků a elfů účinkují další členové činohry, např. Marek Adamczyk, Marek Mikulášek, Ondřej Vacke, Miloslav Krejsa, Michal Štěrba a hostující Jaroslav Matějka. Tento plzeňský rodák, který v současnosti působí v Brně, by měl být od ledna novou posilou souboru. V roli Egea vystoupí letos jubilující Josef Nechutný.

Autor: Hana Josefová

20.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Stanislav Antoš.

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Pejsar: Dostanou přes hubu. Venca je vtipnej, vzkázal Šour

Plzeň – O boxerský pás českého šampiona v těžké váze profesionálů se bude boxovat v Plzni. Rozhodla o tom pondělní veřejná dražba v plzeňském hotelu Marriott.

Dopravní podniky odpustí černým pasažérům úroky

Plzeň - Pokutu zaplatit musí, úroky jim však budou prominuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení