Zklamaní opouštěli včera domácí arénu hokejisté plzeňské Škodovky.

V utkání 40. extraligového kola svedli Indiáni se Spartou vyrovnaný duel, přesto si tři body odváželi po výhře 2:1 hosté. Rozhodnutí padlo teprve necelé dvě minuty před koncem, kdy sparťané využili rychlý protiútok.

„Zápas se musel divákům líbit, hrál se atraktivní rychlý hokej v nasazení. Jsme rádi, že jsme utkání dotáhli k vítězství," radoval se po vypjaté bitvě sparťanský asistent Zdeněk Moták.

Zcela jiné rozpoložení ale vládlo v táboře poražených.

„Jsme naštvaní. Proti Spartě jsme odehráli dobrý zápas, ale v závěru jsme si nechali dát hloupý gól," dával průchod emocím útočník Ondřej Kratěna.

„Co se stalo? Špatně jsme si rozebrali protihráče, dva jsme se sjeli u jednoho a volný Mikuš skóroval," popsal kapitán situaci ze závěru třetí třetiny.

Časomíra ukazovala čas 58:25 a Plzeňští přes snahu už podruhé v zápase nevyrovnali.

Do duelu se silným protivníkem přitom škodováci vstoupili dobře. Agresivní, důraznou hrou tlačili na Spartu a měli převahu. Jenže do vyložených šancích se nedostávali, a to ani v početních výhodách.

„Přesilovky nám nešly, navíc Sparta výborně bránila,
a to i při hře pět na pět," uznal plzeňský kouč Michal Straka.

Hráčskou přesilu nevyužili v první třetině ani hosté, i když necelou půlminutku hráli v pěti na tři. Otevřít skóre však mohli paradoxně v oslabení. Do brejku vyrazil hostující Klimek, byl stažen k ledu, ale z nařízeného trestného střílení plzeňskou branku minul.

Druhou přesilu pět na tři po půlce zápasu už Sparta zužitkovala. To k vyloučenému Jeřábkovi přibyl záhy Moravčík za zdržování. Jeho obranný výhoz totiž přeletěl celé kluziště, ale i zadní plexisklo.

„Přesilovky Sparty jsou smrtící a ubránit se ve třech minutu čtyřicet je těžké," připustil trenér Michal Straka.

Buchteleho střelu Machovský vyrazil, ale na dorážku Hlinky z úhlu nedosáhl – 0:1.

Plzeňské snahy o vyrovnání se dlouho rozbíjely o zformovanou obranu hostů. A co prošlo, chytil gólman Novotný. Poradil si i se střelou Schleisse zblízka.

Až v 50. minutě objel hostující klec Lev a z nemožného úhlu odrazem o brusli některého ze soupeřů poslal puk za Novotného záda – 1:1.

Zaplněnými ochozy se rozlila euforie a do ofenzivy strhla i Indiány. Jenže ani Johnson ani Schleiss se neprosadili, zatímco Sparta udeřila. Skóroval Mikuš – 1:2

Do konce chybělo 95 vteřin, Plzeň ještě odvolala gólmana, ale srovnat stav nedokázala.

Rozhodující akci hostů ale předcházel sporný zákrok na útočícího plzeňského hráče. „Sudí faul neodpískali, takže nebyl. Byla to naše blbost," měl jasno Kratěna. „Doma ztracené body musíme získat a to co nejdřív. První šanci máme v neděli v Litvínově," zdůraznil útočník.

,,To však budeme muset zlepšit přesilovky. Možná změnit složení přesilovkových formací," přemítal kouč Michal Straka.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 1:2

Třetiny: 0:0, 0:1, 1:1. Branky a nahrávky: 50. Lev (Moravčík, Kratěna) - 36. J. Hlinka (Buchtele), 59. Mikuš (Réway). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 6018.

Plzeň: Machovský - Mozík, Pulpán, Kadlec, Jeřábek, Kubka, Moravčík - Balej, T. Sýkora, Hollweg - J. Sýkora, Simon, Johnson - Kratěna, Bližňák, Pletka - Kubalík, Lev, Schleiss. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Sparta: F. Novotný - Eminger, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Piskáček, Barinka, Švrček - Réway, J. Hlinka, Klimek - Kumstát, Dragoun, Rolinek - Forman, Buchtele, Sabolič - M. Procházka, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.