Plzeň sahá po Prezidentském poháru

Třinec - Hokejová Plzeň vyhrála v neděli v Třinci 3:1 a natáhla se po Prezidentském poháru, který letos premiérově získá vítěz základní části extraligy. Vyrovnaný souboj 49. kola strhli Západočeši na svou stranu v závěrečné desetiminutovce, kdy Bomersbackův gól z přesilovky pojistil ještě Hanzlík.

8.2.2010

Třineckého kapitána Jana Peterka (v bílém) blokuje plzeňský obránce a střelec třetího gólu Jiří HanzlíkFoto: DENÍK/P. Rubal

Domácí sice v první části soupeře přestříleli, ale s muškou byli na štíru. Signalizovala to už šance ze druhé minuty, kdy Pospíšil po úniku v přečíslení jen vyprášil beton brankáře Pöpperleho. Růžička zase v sedmé minutě zblízka nedotáhl velkou možnost v přesilovce.

Plzeň šetřila střelami, ale agresivním hokejem uměla udělat průvan. Vlasák pohrozil ranou do tyčky, v 13. minutě však domácí zaspali ve středním pásmu a Pitule si po sólu od modré čáry připsal střelou po ledě premiérový gól v extralize. Napodobit ho mohl domácí mladík Orsava, puk za Pöpperleho však ze skrumáže nepropasíroval.

Vyrovnání vyklíčilo až z tlaku Ocelářů v úvodu druhé části. Pospíšil po obléhání plzeňské branky nechal v 25. minutě vyniknout gólmana, ovšem o něco později se po individuální akci zbavil beka a bekhendem zavěsil. Úsilím o zvrat se Třinec nechal strhnout tak, že mu v 28. minutě ujel Heřman, ale Hamerlík vyřešil jeho blafák i dorážku dojíždějícího Vostřáka.

Domácím se nevedly přesilovky, ale dál byli mírně aktivnější: s nájezdem Hampla si však poradil Pöpperle a ve 46. minutě se zblízka nenechal přetlačit ani Martynkem. Plzni početní výhody také nešly, ale devět minut před koncem v ní paradoxně rozhodla. Hosté si vzali oddechový čas a pak Bendově ráně z mezikruží pomohl za čáru tečí Bomersback.

Když Oceláři nevyužili 101 sekund hry pět na tři, jejich osud se naplnil. Vítězství hostů zpečetil Hanzlík. Třinec se v závěru při přesilovce ještě vrhl do power play, ale bez efektu.

„Přestože nám chybělo několik hráčů, při hře pět na pět jsme měli v určitých momentech převahu. Jenže soupeř ukázal, v čem je jeho síla. Hraje pozorně, efektivně,“ říkal třinecký asistent Břetislav Kopřiva. „Po druhém gólu už se stupňovala nervozita,“ připustil.

Jeho plzeňský protějšek Milan Razým byl o poznání spokojenější. „Náš výkon nebyl optimální, ale znovu nás podržel brankář Pöpperle. Domácí nevyužili dvojnásobnou výhodu, a to v třetí třetině rozhodlo o výsledku.“