Modrobílí v zahajovacím utkání na domácím ledě přemohli po nájezdech vicemistra z Vítkovic 4:3. To přesto, že začátek první bitvy byl pro plzeňské borce víc než horrový.

Před duelem sice indiánský šaman kouřem z kalumetu vdechoval ČEZ Areně nedobytnost, hráčům družiny Martina Straky touhu po vítězství, jenže kouzla dlouho nezabírala. Sotva totiž aktéři nedělního duelu spolu s diváky minutou ticha uctili památku obětí leteckého neštěstí v ruské Jaroslavli a zástupce americké ambasády vhodil čestné buly, domácí prohrávali. Jen po pětadvaceti vteřinách byl vyloučen plzeňský Hazlík, obrana v oslabení neuklidila puk do bezpečí a Ovčačík ranou k tyči otevřel skóre. A ve druhé minutě bylo se Západočechy ještě hůř, když brankáře Svobodu při jeho extraligové premiéře za Plzeň překvapil střelou z dálky Húževka. Studená sprcha ale jen víc rozproudila chuť indiánů po skalpu Vítkovic. Straku v šanci stáhl k ledu Malík, ale následnou přesilovku domácí ještě nevyužili. Jejich tlak ale rostl a těsně před pauzou se dočkali snížení. To Mrňa vystřelil téměř z půlky hřiště a hostující gólman Málek viděl puk až v síti. Předtím ale zlikvidoval třináct ran soupeře, zatímco Svoboda si připsal jediný úspěšný zákrok. Ještě v závěru třetiny se po narážečce s Dudou probil před Málka kapitán Straka, byla z toho další výhoda a po obrátce i vyrovnání na 2:2. Hlinka nabil zpoza branky Kovářovi a ten trefil přesně. Poté Mrňa dvakrát po sobě zasáhl tyčku vítkovické svatyně, ale konstrukce branky zachránila následně i jeho tým. To už ovšem Plzeňští vedli. Před půlkou zápasu nahodil puk do ohně Hlinka a zblízka skóroval Kaberle. Na konci druhého dějství mohl zvýšit náskok Straka. V nájezdu na Málka ho zahákoval Malík, náčelník indiánů měl výhodu trestného střílení, ale pálil nad.

Hosté se pak přece jen vymanili z plzeňského sevření a ukázovali, že i v nové sezoně jsou silní. V 51. minutě střelou pod horní tyč Burger srovnal a protože domácí poté nevyužili víc než minutovou přesilovku pět na tři, v Plzni se hned napoprvé prodlužovalo. Tvrdou střelu St. Pierra v nastavení ale Málek zkrotil, po narážečce s Vlasákem ho nepřekonal ani švih Kinradeho a drama tak rozhodly až penalty. A Svoboda nechal zapomenout na nešťastný úvod. Kryl všechny nájezdy soupeře a Kratěna se štěstím přidal vítěznou trefu za dva body.

Hlasy trenérů

Milan Razým (Plzeň): Dva body z prvního zápasu v soutěži jsou cené, zvlášť vzhledem k tomu nepovedenému začátku. Za stavu 0:2 jsme snížili šťastnou brankou, podobnou jakou jsme sami předtím inkasovali. Poté jsme si vytvořili tlak, šance a otočili jsme skóre. V třetí části se ale hosté vrátili do zápasu, srovnali a my jsme pak nevyužili minutovou přesilovkou pět na tři. V prodloužení se nerozhodlo a za druhý v nájezdech jsme rádi.

Mojmír Trličík (Vítkovice): Z bodu ze zahahovacího zápasu ještě k tomu z ledu Plzně, která byla v tom utkání favoritem máme radost. Rychle jsme sice ujali vedení, ale soupeř nás poté předčil v pohybu i bojovnosti a otočil stav. Od konce druhé třetiny jsme se ale zlepšovali a byli jsme domácím vyrovnaným soupeřem až do konce.

HC Plzeň 1929 - HC Vítkovice Steel 4:3 po sam. náj. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 19. Mrňa (St. Pierre, Kaberle), 22. Jan Kovář (J. Hlinka, Kratěna), 29. Kaberle (Jan Kovář), rozhodující nájezd Kratěna - 1. Ovčačík, 2. Húževka (M. Hlinka), 51. Burger (Kudělka). Rozhodčí: Minář, Turčan - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. Diváci: 6461.

Sestavy:

Plzeň: A. Svoboda - Kinrade, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Kaberle, J. Jeřábek, Frolo, Dan Růžička - Duda, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, J. Hlinka, Mrňa - Vostřák, Jan Kovář, Petruška - Stránský, Pitule, Johnson. Trenéři: M. Jelínek, Razým, Michal Straka a Pejchar.

Vítkovice: Málek - Malík, Kudělka, Ovčačík, Trnka, Sloboda, Rehák, Punčochář, Voráček - Svačina, Burger, Klimek - Pohl, Štefanka, T. Káňa - M. Hlinka, Húževka, J. Sýkora - Šedivý, Strapáč, J. Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.