Pár věcí se událo už před utkáním. Nejprve disciplinární komise APK potrestala plzeňského obránce Jeřábka zastavením činnosti na pět zápasů za faul vysokou holí na libereckého Špačka ze závěru pondělního třetího utkání. V něm byl osmnáctiletý plzeňský zadák vyloučen jen na dvě minuty. Komise usoudila, že zákrok Jeřábka byl veden cíleně a mířil k oblasti hlavy protihráče.

Ale v úterý ještě mohl Jeřábek nastoupit, protože podnět byl podán až v den úterního duelu. V pátek v Plzni už bude chybět. Pak by se mohl vrátit do hry v případě postupu vítěze základní části až v průběhu semifinále.

Na poslední chvíli pak došlo ke změně na soupisce domácích Bílých Tygrů. Přesně hodinu před začátkem duelu, v 17.10, se totiž manželce obránce Jana Holuba narodil syn Daniel. Holuba nahradil v liberecké sestavě Malkamäki.

Po vyrovnané úvodní desetiminutovce se začala aktivněji projevovat Plzeň. Obrovský zámek vytvořila v 11. min. před Pincem Strakova elitní formace při vyloučení Nedorosta. Liberecký gólman musel řešit několik ošemetných situacích, kdy mu poskakoval puk v brankovišti. Nakonec se nikdo z hostů k dorážce nedostal a Tygry osvobodil Ondřej.

Zdálo se, že Liberečtí jsou nadále pod tlakem, ale ve 14. minutě šli domácí do vedení. Rýgl zavezl kotouč do útočné třetiny a přihrál do mezikruží Špačkovi, který bekhendem prostřelil Pöpperleho – 1:0. Byl to už třetí Špačkův gól v letošní play off.

V 18. min. si připsal liberecký útočník Nedorost nechtěný „hattrick“, když byl v průběhu první třetiny již potřetí vyloučen. Tentokrát Plzeň jeho sekání potrestala. Straka v 19. min. překonal Pince střelou z pravého kruhu – 1:1.

Ještě v téže minutě domácí ukázali, že je gól v oslabení nezlomil. Dušek trefil horní tyč.

V úvodu druhé dvacetiminutovky přišly velké chvíle libereckého Kašpaříka. Dvakrát skóroval v přesilovkách! Nejprve v 21. minutě uklidil puk do branky po nahození Podkonického (2:1), a v 28. jen 20 vteřin po vyloučení Maleny bez problémů zvýšil na 3:1, když Pöpperlemu vypadl puk z lapačky po bombě Výtiska.

Emoce v hledišti přinesla 30. minuta, kdy „oblíbenec“ sudích Nedorost inkasoval 2+2 minuty za údajnou nebezpečnou hru vysokou holí na Dvořáka ve strkanici před Pincovou brankou. V dlouhém oslabení Pinc, podobně jako v pondělí, čaroval, ale v 34. kapituloval po střele Vostřáka od tyče do sítě – 3:2.

Hosté potom přežili v pohodě dvě vyloučení Vampoly krátce po sobě. V samém závěru druhé třetiny byl ještě vyloučen Modrý za zdržování a když jej v 41. následoval Malena za držení, měl Liberec výhodu padesátivteřinové přesilovky 5 na 3. Plzeň se ubránila a naopak při vyloučení Blatného, jenž nikým neatakován vyhodil puk za plexisklo, vyrovnal v 44. Vlasák na 3:3!

V kritické situaci vzal odpovědnost do svých rukou domácí kapitán Nedvěd. V 48. minutě dostal přihrávku do jízdy a přesně vypálil k protější tyčce – 4:3.

V dramatickém závěru Liberečtí nepouštěli soupeře k významnějšímu závěrečnému tlaku. V čase 59:00 vyjel Pöpperle z plzeňské branky, ale hra bez gólmana již změnu skóre nepřinesla. Závěrečná minuta trvala snad deset minut hrubého času, včetně dvou oddechových časů a několika zakázaných uvolnění. Poslední zákrok si Pinc připsal v čase 59:58 a liberecká aréna mohla slavit.

Liberec – Plzeň 4:3

Třetiny: 1:1, 2:1, 1:1.

Muž zápasu: Kašpařík.

Branky a nahrávky: 14. Špaček (Rýgl, Blatný), 21. Kašpařík (Podkonický, Bartovič), 28. Kašpařík (Výtisk, Bartovič), 48. Nedvěd (Špaček, Jareš) – 19. Straka (Jan Kovář, Vlasák), 34. Vostřák (Modrý, Straka), 44. Vlasák (Jan Kovář, Straka). Rozhodčí: Minář, Šír – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:3. Diváci: 7267.

Liberec: Pinc – Hunkes, Výtisk, Čakajík, Derner, Rýgl, Jareš, Malkamäki – Klimenta, Nedvěd, Nedorost – Bartovič, Kašpařík, Podkonický – Ondřej, Blatný, Matějovský – Špaček, Dušek, Víšek – Kica. Trenér: Kalous.

Plzeň: Pöpperle – J. Jeřábek, Modrý, Jiří Hanzlík, Benda, Dresler, Malena, Dobrovolný – Bomersback, Straka, Vlasák – Vostřák, Vampola, Adamský – Hvila, Jan Kovář, Dvořák – Stránský, M. Heřman, Tvrdík – I. Padělek. Trenér: M. Jelínek.